Pomysły na obudowę kominka

Zarówno tradycyjny murowany kominek, jak i gotowy wkład kominkowy wymagają obudowania i wykończenia. Odpowiednia obudowa sprawi, że kominek stanie się prawdziwym sercem domu.

Jeśli zdecydujemy się na kominek w salonie stanie się on jego dominującym elementem. Dlatego tak ważne jest dobranie właściwej obudowy. Powinna ona stylistycznie współgrać z wystrojem wnętrza.

Obudowa kominka z kamienia

Kamień jest idealnym wykończeniem kominka - trwałym, niepalnym, odpornym na wysoką temperaturę. Materiał jest twardy, nie rysuje się i nie pęka. Pod wpływem ciepła kamień nie zmienia koloru, a czas tylko dodaje mu uroku. Do obudowy kominka można wykorzystać wszystkie typy kamienia. Do najpopularniejszych należą marmur, trawertyn, piaskowiec i wapień. Mniej popularne są twardsze granity i łupki.

Obudowa kominka z cegły

Cegła może być materiałem konstrukcyjnym i zarazem wykończeniowym kominkowych obudów. Nadaje wnętrzu szczególny klimat i pasuje do wielu stylów. Jeśli do obudowania kominka chcemy zastosować elementy z cegły ceramicznej, pamiętajmy, że jest ona dość chłonna i ma porowatą powierzchnię, a więc łatwo będzie się brudzić. Warto więc ją zaimpregnować. Mankamentu tego pozbawione są cegły klinkierowe i imitujące je płytki wykonane z tego samego materiału. Są one gładkie i niechłonne.

Obudowa kominka z betonu

Beton może być używany jako materiał, z którego produkuje się imitacje droższych tworzyw - na przykład różnych odmian kamienia. Zawdzięcza to łatwej obróbce i możliwości dowolnego barwienia. Minusem betonowych elementów jest podatność na zabrudzenia i zaplamienia. Kominek może też być otoczony płytami z betonu architektonicznego.

Kafle kominkowe

Produkowane są często przez manufaktury ceramiczne, w których powstają zarówno repliki dawnych kafli, jak i wzory nowoczesne. Kafle takie często bywają ręcznie formowane i zdobione.

Więcej o: