Granatowy kolor w aranżacji salonu

Granatowy kolor coraz śmielej gości w aranżacjach naszych mieszkań. Jest elegancki, dostojny, tworzy ciekawy kontrast z modną bielą i szarościami. Wprowadzamy granatowy kolor do wnętrz pod postacią mebli i dodatków, ale często również malujemy nim ściany. Sprawdźmy, jak granatowy prezentuje się we wnętrzu urządzonym zgodnie z aktualnymi trendami.

Granatowy: znaczenie koloru granatowego

Granatowy kolor nieco starszym pokoleniom kojarzy się z mundurkami szkolnymi oraz atramentem - więc można traktować go jako synonim powagi, obowiązku i dyscypliny. Osoby podające kolor granatowy za swój ulubiony są postrzegane jako inteligentne, trafnie oceniające ludzi oraz czujące się swobodnie w podejmowaniu ważnych decyzji. Czasem przypisuje się im nadmierną samodzielność czy wręcz przybieranie pozycji autorytatywnej.

W aranżacji wnętrz granatowy kiedyś był traktowany jako kolor ponury, przygnębiający, nienadający się do niedużych pomieszczeń. Jednak w pewnym momencie okazało się, że granatowe meble i dodatki wyglądają niezwykle atrakcyjnie, a wprowadzenie tej barwy do aranżacji potrafi zamienić nudne wnętrze w wyjątkowe. Na fali rosnącej popularności tego koloru również producenci farb dołożyli swoje "trzy grosze" tworząc produkty dające ciekawe efekty na ścianach. Granatowy kolor, który uzyskujemy w ten sposób ma głębię, dodaje wnętrzu charakteru, sprzyja zadumie, ale jednocześnie kontrast jaki tworzy z innymi kolorami pobudza do działania.

Granatowy kolor w aranżacjiGranatowy kolor w aranżacji Proj. Piotr Stolarek Fot. Inspirium

Granatowy kolor na ścianach i meblach

Granatowy na ścianach początkowo był stosowany bardzo oszczędnie - i trend ten wydaje się cały czas utrzymywać. Nie jest zalecane malowanie tym kolorem wszystkich ścian w pomieszczeniu, ponieważ wtedy uzyskamy przytłaczający efekt. Za to granatowy na jednej ze ścian sprawi, że aranżacja stanie się intrygująca. W salonie używamy tego koloru na całej powierzchni za kanapą, w sypialni za łóżkiem, a w kuchni pod postacią frontów szafek - wszystkich lub jednego ciągu (tylko dolnego lub tylko górnego).

A skoro już mowa o meblach - warto zainteresować się farbami do malowania mebli, które pozwalają na odświeżenie nieco zużytych powierzchni meblowych - lub wręcz nadanie im nowego życia. Jeśli mamy w mieszkaniu drewniane meble (chociaż malowaniu można poddać już niemal każdą powierzchnię - nowoczesne farby do malowania mebli pozwalają na to), po jakimś czasie pojawią się na nich ślady użytkowania - szczególnie, jeśli mamy małe dzieci. Nie wyrzucajmy ich kiedy przestaną wyglądać jak nowe - pomalujmy je na wybrany kolor. Dzięki temu zyskamy oryginalne meble niskim kosztem, a przy okazji spędzimy czas z rodziną (warto do tego zadania zaangażować wszystkich domowników) i na chwilę zapomnimy o codziennych obowiązkach.

Granatowy kolor w aranżacjiGranatowy kolor w aranżacji Proj. Piotr Stolarek Fot. Inspirium

Granatowy kolor w aranżacji salonu

Granatowy to wybór dla odważnych - czy aby na pewno? Decydując się na pomalowanie jednej ze ścian w salonie ryzykujemy co najwyżej to, że za jakiś czas przemalujemy ją ponownie. Może się jednak okazać, że kolor ten tak bardzo przypadnie nam do gustu, że będziemy chcieli więcej. Co wtedy? Nie malujmy kolejnych ścian - warto za to dokupić granatowy fotel lub siedzisko do salonu, a jeśli okna znajdują się na przeciwległej ścianie - granatowe zasłony. Modną tkaniną od kilku sezonów jest aksamit, który może się znaleźć zarówno na meblach wypoczynkowych, jak i na dekoracyjnych poduszkach oraz właśnie zasłonach. Granatowy kolor pięknie komponuje się z drewnem w ciepłym kolorze. Jeśli więc mamy w salonie np. dębową podłogę oraz stół i krzesła w podobnym odcieniu - aranżacja z pewnością będzie robiła wrażenie.

Do czego pasuje granatowy

Granatowy pasuje do bieli - ale każdy kolor tworzy z nią zgrany duet. Co zatem jeszcze wygląda dobrze w połączeniu z granatowym? Szarości, beże i odcienie kremowe. Aranżacja stanie się jeszcze bardziej elegancka, jeśli wprowadzimy do niej dodatki w złotym lub miedzianym kolorze - jedne i drugie są od kilku sezonów na topie. Mogą wystąpić pod postacią opraw oświetleniowych, ramek zdjęć, świeczników - ale również podstawy stolika kawowego czy półki ściennej lub lustra.

Więcej o: