Najmodniejsze kolory ścian do salonu, kuchni i sypialni

Każdy sezon we wnętrzarstwie to inne kolory ścian, które kuszą nas powiewem świeżości i nową energią. Czasem stają się impulsem do tego, aby zmienić całą aranżację lub nieco ją ożywić. Kolory ścian mają również ogromny wpływ na nasze samopoczucie - mogą nas pobudzać do działania albo uspokajać. Warto przemyśleć ich wybór i dobrać do każdego pomieszczenia takie kolory ścian, które są na czasie i tworzą pożądany nastrój wnętrza.

Modne kolory ścian - warto je poznać

Zawsze warto znać modne kolory ścian, co nie oznacza, że musimy ślepo podążać za trendami. Barwy we wnętrzach muszą pasować nie tylko do aranżacji salonu, kuchni czy sypialni. Kolory ścian powinny odpowiadać naszej osobowości, temperamentowi. Wybierzmy wśród najmodniejszych odcieni taką barwę, która będzie wyrażała nas samych.

Barwą roku 2019 jest living koral. Nasycony odcień może być trudnym w aranżacji kolorem ścian. Znacznie lepiej sprawdzi się w formie dodatków - poduszek, dywanów, wazonów. Stanowi świetne połączenie z bardzo modnym kolorem ścian - granatem. Jeśli jednak chcemy postawić na koralową ścianę, wybierzmy odcień z domieszką innej barwy, np. stonowanego różu i szarości. Dzięki temu nie będzie odbierany jako zbyt krzykliwy. Kolor ścian w takim odcieniu doskonale ożywi jasne wnętrze, świetnie pasuje do mebli w stylu modern retro. To niezwykle wysmakowana aranżacja - na piątkę z plusem!

Kolory ścian w salonie. Jak wybrać kolor ściany?

Niektóre kolory ścian w salonie są na tyle ponadczasowe, że nigdy nie wyjdą z mody. Uniwersalna biel, subtelna kość słoniowa, delikatna szarość stanowią dobre tło dla salonowej przestrzeni. Warto jednak wziąć pod uwagę także te nieco mniej oczywiste kolory ścian w salonie - efekt może być zaskakujący.

Obecne trendy mają przekonać nas m.in. do ciemnych, ale bardzo głębokich kolorów ścian. Granat, antracyt, zieleń avocado, szmaragd, bordo. Każdy z tych kolorów ścian jest połączeniem kilku odcieni, co czyni je tak głębokim i intrygującym. To barwy, które budują atmosferę bardzo elegancką, często wręcz wytworną. Doskonale prezentują się na ich tle jasne meble oraz złote lub mosiężne dodatki. Udanym połączeniem dla wyżej wymienionych kolorów ścian są również ciepłe brązy - na przykład drewniana podłoga, ułożona w modną jodełkę. Jeżeli nasz salon ma niewielki metraż, lepiej zdecydować się jednak na jasne kolory ścian, które powiększą wnętrze. Możemy wybrać jedną, najbardziej reprezentacyjną ścianę, którą pomalujemy na ciemny, nasycony kolor i dobierzemy dodatki w tym samym odcieniu - efekt będzie bardzo ciekawy.

Kolory ścian w kuchni - stwórz udane połączenie z meblami

Dobrane kolory ścian w kuchni to takie, które przede wszystkim dobrze zgrywają się z odcieniem mebli. Bardzo chętnie wybierane białe umeblowanie sprawia, że wiele najmodniejszych propozycji barwnych jest stworzonych z myślą o nich. Białe meble świetnie prezentują się na przykład na tle złamanego, szarego błękitu. To bardzo zgrany duet, idealny do stworzenia aranżacji w skandynawskim stylu.

Coraz częściej pojawia się w naszych kuchniach czerń, która występuje jednak częściej na frontach mebli. Kolory ścian w kuchni powinny więc mieć jasny odcień - przestrzeń wypełniona ciemnymi barwami stworzy zbyt ponury klimat. Lepszym towarzystwem będzie jednak klasyczna biel, jedna ściana może być pomalowana farbą w odcieniu mebli.

Niebieskie kolory ścian w kuchni świetnie łączą się z bielą mebli.Niebieskie kolory ścian w kuchni świetnie łączą się z bielą mebli. Fot. Dulux

Kolory ścian w sypialni - musi być błogo!

Kolory ścian w sypialni muszą przede wszystkim tworzyć błogi nastrój odpoczynku. Warto wybrać barwy, które będą wpływać na nas kojąco. Ciekawym tłem dla pastelowych dodatków i stonowanych odcieni mebli może być na przykład nieco rozbielony granat z domieszką szarości. Zawsze dobrym pomysłem są uspokajające, błękitne kolory ścian w sypialni. Bardzo modne są turkusowe odcienie. Wybierzmy taki, który nie będzie dla nas zbyt krzykliwy i nie przeszkodzi nam w odpoczynku. Wszelkie pastelowe kolory ścian w sypialni będą wpływać kojąco i ułatwią spokojny sen podobnie jak jasna szarość oraz nieśmiertelna biel.

Więcej o: