Kolory: jakie mają znaczenie? Wybieramy kolory do mieszkania

Kolory mają moc! Wpływają nie tylko na nasze samopoczucie, ale również i zdrowie. Odpowiednio dobierając kolory mamy możliwość stworzenia wnętrza, które będzie działało na nas relaksacyjnie bądź pobudzająco. Te same barwne kompozycje mogą się zatem świetnie nadawać do salonu - ale do sypialni już niekoniecznie, dlatego planując aranżację musimy wziąć pod uwagę przede wszystkim przeznaczenie danego pomieszczenia. Kolory we wnętrzach to nie tylko farby na ścianach, ale również dodatki, które potrafią całkowicie odmienić charakter mieszkania.

W projektowaniu aranżacji mieszkania najważniejsza jest funkcjonalność - kiedy jej nie uwzględnimy, nawet najładniejsze meble i dodatki nie sprawią, że będzie się nam mieszkało komfortowo. Jeśli jednak zadbaliśmy o ten aspekt, możemy skupić się na doborze kolorów i materiałów wykończeniowych. Kolory nie dotyczą jedynie ścian - to również meble, drzwi, podłogi, dekoracyjne tekstylia i akcesoria. Powinniśmy zatem myśleć o mieszkaniu jako o całości, gdy planujemy paletę kolorystyczną. Jeśli brakuje nam własnych pomysłów na barwne wykończenie aranżacji, skorzystajmy z internetu - zdjęcia gotowych mieszkań mogą się okazać tym, czego potrzebujemy - i zainspirować do urządzenia własnego. Warto zacząć od określenia, w jakim stylu chcemy mieć utrzymaną aranżację - każdy trend rządzi się swoimi prawami i te ogólne założenia pomogą nam w doborze kolorów przewodnich oraz materiałów wykończeniowych. Jeśli obawiamy się barwnego bałaganu, ograniczmy kolory do 3-4, np. połączenia bieli, szarości, czerni i dębowego drewna - i zaplanujmy równomierne rozmieszczenie poszczególnych barw w pomieszczeniach.

Psychologia kolorów we wnętrzach >>

Kolory: działanie odprężające

Każdego dnia jesteśmy narażeni na nadmiar bodźców, przez co wracając po pracy do domu potrzebujemy ucieczki od tego całego zgiełku i spokojnej przystani, w której możemy odpocząć i się wyciszyć. Kolory mogą tu przyjść z pomocą. Biel łagodzi emocje i rozluźnia - pamiętajmy jednak, by używać jej ciepłego odcienia, zimny może sprawić, że poczujemy się jak w laboratorium, co z pewnością nie wpłynie pozytywnie na jakość naszego wypoczynku.

Łagodne odcienie takie jak biel czy błękit rozładowują stres oraz napięcie mięśniowe. Kolor biały kojarzy się nam ze świeżością oraz relaksem, a dekoracje w tej właśnie kolorystyce to idealne rozwiązanie do salonu czy kuchni. Natomiast niebieskie odcienie to bezapelacyjnie odprężające barwy do sypialni, kojarzące się z czystością oraz afirmujące odpoczynek

- doradza Marta Kmošenová, ekspert Bonami.pl.

Połączenie bieli z szarością, kolorem niebieskim i jasnym drewnem da efekt lekkości we wnętrzu, przez co nam samym będzie łatwiej poczuć lekkość - i uwolnienie od przytłaczających myśli. Kompozycja takich kolorów sprawi też, że pomieszczenie będzie się wydawało większe niż jest w rzeczywistości - szczególnie w ciągu dnia, kiedy wpadające do środka światło słoneczne będzie się odbijało od białych ścian. Jeśli dodamy do tego odrobinę zieleni, najlepiej pod postacią żywych roślin, uzyskamy modną i nieco bardziej dynamiczną aranżację. Zieleń do kolor dobry dla oczu, dlatego warto "przemycać" go do mieszkania bez względu na styl, w jakim planujemy je urządzić.

Kolory w aranżacji: biały i pastelowy niebieskiKolory w aranżacji: biały i pastelowy niebieski Fot. AGATA

Kolory: aranżacja blisko natury

Warto powiedzieć nieco więcej na temat wspomnianego koloru zielonego. Nawet, jeśli użyjemy go w formie dodatków czy pomalujemy ściany zieloną farbą, da nam to poczucie bliskości z naturą. Kolory natury kojarzą się ze spokojem i harmonią, czujemy się w ich otoczeniu swobodnie i komfortowo. Zieleń przywodzi na myśl spacer po parku, wakacje spędzone u dziadków na wsi, piknik z przyjaciółmi nad brzegiem rzeki. Kiedy przeniesiemy do mieszkania kolory zainspirowane naturą, nawet w środku mroźnej zimy możemy wrócić myślami do przyjemnych chwil spędzonych na świeżym powietrzu, ponieważ aranżacja naszego domu będzie temu sprzyjała. Kolor zielony jest polecany do wszystkich wnętrz - świetnie sprawdzi się zarówno w salonie, kuchni, sypialni, jak i w łazience czy pokoju dziecka. W tym ostatnim szczególnie warto go zastosować - będzie działał kojąco na nadmierne pobudzenie u dzieci. Jeśli natomiast chcemy dodatkowo podkreślić przywiązanie do natury w aranżacji salonu, postawmy na drewniane meble i dodatki, dekoracyjne akcesoria wykonane z kamienia (lub go imitujące) oraz plecione kosze (jako pojemniki do przechowywania oraz osłonki na doniczki).

Zieleń w aranżacjach wnętrzZieleń w aranżacjach wnętrz Fot. Bonami, Lareco

Kolory: działanie rozgrzewające

Kolor czerwony jest symbolem miłości. I podobnie, jak to wyjątkowe uczucie, rozgrzewa i rozpala zmysły. Od jego nadmiaru może jednak rozboleć głowa - i to dosłownie, należy go zatem stosować z umiarem. Nigdy nie malujmy wszystkich ścian w pomieszczeniu na kolor czerwony - wielogodzinne przebywanie w takim wnętrzu może wręcz wzbudzać agresję. Nie musimy jednak całkowicie rezygnować z tego koloru, jeśli naprawdę go lubimy - ciekawy efekt uzyskamy za pomocą jednej czerwonej ściany - w salonie niech to będzie ściana za kanapą, w kuchni ściana między szafkami, a w łazience ściana, przy której znajduje się wanna. Do wnętrza, w którym dominują stonowane kolory, możemy wprowadzić czerwone dodatki - kilka poduszek, zasłony, klosz lampy wystarczą, aby aranżacja nabrała energii.

Żółty kolor jest synonimem radości, optymizmu i beztroski. Kojarzy się z latem i wakacjami - oraz oczywiście słońcem, więc trudno się dziwić, że wywołuje uśmiech na twarzy. Żółty sprzyja koncentracji - ale nie oznacza to, że powinniśmy pomalować na ten kolor cały gabinet do pracy bądź pokój dziecka, które chodzi do szkoły. Każdy nadmiar jest przytłaczający i podobny efekt można uzyskać przy nieumiejętnym stosowaniu nawet tak przyjemnego koloru, jakim jest żółty. Jeśli zależy nam na lekkiej i świeżej aranżacji, a przy okazji lubimy podążać za wnętrzarskimi trendami, zastosujmy połączenie żółtego koloru z bielą, jasną szarością i jasnym, dębowym drewnem. Dodatek tekstyliów z geometrycznym motywem dekoracyjnym wzmocni ten efekt.

Rozgrzewające kolory w aranżacjachRozgrzewające kolory w aranżacjach Fot. Lareco, Westwing

Więcej o: