Jak przygotować dom do fotowoltaiki na etapie budowy?

Instalacja fotowoltaiczna w domu jednorodzinnym pozwala zminimalizować koszty energii i w dłuższej perspektywie jest to rozwiązanie, które się opłaca. Najlepiej zaplanować jej obecność już na etapie budowy domu. Co należy wziąć pod uwagę? Wyjaśniamy.

Jeśli budujesz nowy dom, masz idealne warunki do tego, aby wdrożyć w projekcie nowoczesne rozwiązania energetyczne. Systemy fotowoltaiczne zyskują coraz większą popularność. Nic dziwnego - pozwalają zaoszczędzić na rachunkach, a w połączeniu z innymi rozwiązaniami dla lepszych właściwości cieplnych budynku, mogą zredukować wydatki na energię nawet do zera. Poza tym sprzyjają ochronie środowiska - panele słoneczne, jako źródło energii odnawialnej to rozwiązanie zalecane przez dyrektywy Unii Europejskiej. 

W nowo powstających domach można odpowiednio skoordynować wygląd domu z wymogami instalacji fotowoltaicznej. Powinieneś poinformować architekta o swoich planach, aby mógł odpowiednio wkomponować instalację w projekt. Panele można zamontować na dachu bądź wybrać model wolnostojący, osadzony na działce. Istnieje szereg możliwości dla montażu własnej elektrowni, jak chociażby zadaszenie na samochody – tzw. carport. Z punktu widzenia zagospodarowania terenu, korzystniejsze wydaje się pierwsze rozwiązanie. Panele na dachu wcale nie muszą go szpecić, wręcz przeciwnie - jeśli zgrane ze stylem domu, podkreślą jego nowoczesny charakter. 

Jak przygotować dom do fotowoltaiki? Sześć ważnych aspektów 

Pierwsza rzecz, na którą należy zwrócić uwagę to orientacja budynku. Najwięcej energii można uzyskać z południowej części dachu, a więc warto ustawić budynek tak, aby mieć do dyspozycji dach od tej właśnie najkorzystniejszej strony. Jeśli instalacja będzie odchylona od kierunku idealnie południowego o 30 proc. to straty w uzyskach energii będą niewielkie - nie więcej niż 3 proc. w skali roku. Jednak już większe odchylenie do 60 proc. może wiązać się ze stratami do 10 proc. w skali roku.

Druga kwestia to umiejscowienie budynku na działce - tutaj cień jest naszym największym wrogiem. Zorientuj się, czy na działce lub w okolicy znajdują się wysokie drzewa lub inne budynki, słupy czy anteny - regularnie występujące zacienienia ograniczą uzyski darmowej energii.Wyznaczając stale zacienione miejsca na działce łatwo uniknąć instalacji paneli w niewłaściwym miejscu. Należy pamiętać, że nawet jeśli fragment lub jeden z szeregu paneli będzie regularnie w cieniu, wpłynie to na pracę całego systemu. Cień negatywnie wpływa również na trwałość modułów. Brak odpowiedniego nasłonecznienia odbije się na szybszej degradacji ogniw krzemowych.  

Orientacja budynku, kształt dachu i jego kąt to ważne aspekty przy planowaniu fotowoltaikiOrientacja budynku, kształt dachu i jego kąt to ważne aspekty przy planowaniu fotowoltaiki Shutterstock

Trzecia kwestia, dotycząca samego kształtu budynku, to kąt dachu. Dla instalacji fotowoltaicznej optymalny kąt to 30-40 stopni, ale akceptowalny jest przedział 15-60 stopni. Gdyby kąt nachylenia dachu miał być mniejszy niż 15 stopni, należałoby rozważyć budowę dodatkowej konstrukcji pod instalację. Tu z pomocą przychodząc dedykowane i co ważne, certyfikowane konstrukcje wsporcze. W przypadku nachylenia większego niż 60 stopni, spadek sprawności całego systemu również będzie już odczuwalny. Warto jednak pamiętać, że mocno spadziste dachy często spotyka się w górach, standardowe polskie dachy raczej mieszczą się w optymalnym dla fotowoltaiki przedziale. 

Budując dom z myślą o fotowoltaice nie daj się zbytnio ponieść projektowej wyobraźni. Czasami mniej znaczy więcej - szczególnie w przypadku dachu. Im mniej będzie skomplikowany, tym łatwiej znajdzie się na nim miejsce na panele słoneczne, a i koszt samej budowy będzie niższy. Natomiast zaoszczędzone środki można przeznaczyć na własną elektrownię. Czasami wystarczy jeszcze na nowoczesne źródło ciepła, na przykład pompę. Czego unikać? Zbędnych załamań, okien dachowych, lukarn, kominów, wywietrzników, czy anten. Nie dość, że zabierają cenną przestrzeń na moduły, to jeszcze mogą generować cień. Jaki więc powinien być kształt dachu pod fotowoltaikę? To proste - prosty! Jeśli jednak budowa domu już się rozpoczęła i od strony południowej dach jest skomplikowany, nie wszystko stracone. Porozmawiaj z firmą wykonawczą o technologii z optymalizacją pracy instalacji.

Instalacja fotowoltaiczna na dachuInstalacja fotowoltaiczna na dachu Shutterstock

W naszej ofercie często wykonujemy systemu fotowoltaiczne z optymalizacją pracy na poziomie każdego modułu. Dzięki temu redukujemy wpływ zacienienia oraz spadki sprawności poszczególnych ogniw do minimum. Dodatkowo nasi inwestorzy otrzymują lepsze narzędzie diagnostyczne – mają w aplikacji podgląd pracy każdego modułu, co daje im lepszą kontrolę nad ich domowymi elektrowniami

– mówi Pan Tomasz Pijarczyk, członek zarządu Bison Energy. 

Samo pokrycie dachowe również ma znaczenie. Teoretycznie panele słoneczne można zamontować na każdym rodzaju dostępnego na rynku pokrycia dachowego - wszystko zależy od doboru poszczególnych elementów systemu montażowego, które mają zapewnić stabilność, trwałość i bezpieczeństwo długoletniej pracy systemu. Odpowiednio dobrany system montażowy wraz z certyfikacją, gwarancją i rzetelnym wykonawstwem minimalizuje szansę na zerwanie czy uszkodzenie instalacji podczas załamań pogodowych. Na etapie budowy domu warto montaż haków, czy uchwytów zaplanować i wykonać wspólnie z ekipą dekarską. Wytyczne przygotowuje firma odpowiedzialna za fotowoltaikę, ale to dekarze na etapie budowy dachu mogą wykonać większość prac. Dzięki takiej koordynacji działania dwóch ekip zachowamy gwarancję na oba elementy.

I najważniejsze - podłączenie. To kluczowe zadanie dla architekta, aby już na etapie projektu zaplanował przepusty i drogi kablowe dla instalacji na dachu. Należy również przewidzieć miejsce w pomieszczeniu gospodarczym lub garażu na serce naszej mikroelektrowni słonecznej, czyli inwerter. W ten sposób nie trzeba będzie go “wciskać” do już istniejących i przeznaczonych do innych funkcji pomieszczeń. Tu również niezbędna jest współpraca kilku ekip - szczególnie na linii architekt - elektryk - firma fotowoltaiczna. Zespół odpowiedzialny za wykonanie instalacji elektrycznej powinien na przykład zarezerwować więcej miejsca na zabezpieczenia elektryczne w rozdzielni głównej budynku oraz wyprowadzić dodatkowe miejsce dla podłączenia uziemienia systemu fotowoltaicznego. Wspomniane rozwiązania nie zwiększą kosztów budowy, a znacznie ułatwią późniejsze wykonanie instalacji fotowoltaicznej. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na nią od razu, czy może za kilka lat. 

Jak przygotować dom do fotowoltaiki?Jak przygotować dom do fotowoltaiki? Fot. Bison Energy

Podsumowując, dla realizacji własnej elektrowni na etapie budowy domu ważny jest aspekt skoordynowania prac kilku ekip oraz przewidywanie dalszych kroków. Stąd dobrym rozwiązaniem jest wybór lokalnego lub sprawdzonego wykonawcy instalacji fotowoltaicznej, który będzie pomocny na każdym etapie wykonawczym.