Umywalka nablatowa: plusy, minusy i możliwe aranżacje

Umywalka to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia łazienki. Popularne ostatnio modele nablatowe świetnie wpisują się w niemal każdy styl wnętrzarski. Na co zwrócić uwagę przy wyborze umywalki stawianej na blacie? Jak wybrać produkt najlepiej odpowiadający potrzebom domowników? Jak i na jakiej wysokości zamontować umywalkę nablatową? Podpowiadamy.

Umywalka nablatowa - na co zwrócić uwagę przy zakupie?

W pierwszej kolejności zastanówmy się, jak duże są potrzeby domowników w zakresie korzystania ze strefy umywalkowej. Jeśli powstają poranne i wieczorne „korki” łazienkowe, gdy z łazienki chce skorzystać jednocześnie kilka osób, warto zastanowić się nad wyborem umywalki dwustanowiskowej. Może to być jeden szeroki model ceramiki z dwoma misami i dwoma osobnymi bateriami lub dwie niezależne umywalki.

W kolejnym kroku sprawdźmy, jakie możliwości aranżacyjne daje dostępna przestrzeń. Ile miejsca możemy wygospodarować na wstawienie umywalki nablatowej, a także jaki jej kształt i rozmiar pozwoli na wygodne korzystanie z niej na co dzień. Prostokątna, owalna czy kwadratowa? W stylu nowoczesnym, klasycznym, rustykalnym czy minimalistycznym? Ogromny wybór umywalek nablatowych na rynku sprawia, że decyzja o wyborze najlepiej pasującego modelu jest naprawdę trudna.

Zwróćmy też uwagę na materiał, z którego wykonana jest umywalka nablatowa. Nadal największą popularnością cieszy się ceramika łazienkowa w klasycznej bieli, jednak coraz częściej można spotkać także umywalki szklane, drewniane, kamienne lub metalowe, dostępne w różnych kolorach i kształtach. Białe ceramiczne umywalki nablatowe świetnie wpisują się w każdą aranżację wnętrza, począwszy od stylu minimalistycznego cechującego się największą prostotą, aż po bardzo wyrazisty styl glamour czy klasyczny styl nowojorski. Dobrej jakości ceramika na długie lata zachowuje swój estetyczny i świeży wygląd, jest odporna na uszkodzenia mechaniczne i łatwa do utrzymania w czystości.

Pamiętajmy, że nawet w małej łazience można zamontować umywalkę nablatową. Eksperci od wyposażenia wnętrz wręcz polecają takie rozwiązanie do pomieszczeń o niewielkim metrażu. Dlaczego? Bo wyniesienie całej bryły umywalki ponad blat zostawia pojemną przestrzeń poniżej. A to wygodne i pojemne miejsce do przechowywania kosmetyków, przyborów toaletowych i drobnej chemii w szafce pod umywalką nablatową.

Jaka bateria do umywalki nablatowej?

Jeśli umywalka ma stanąć na blacie, to już na wstępie warto dobrać do niej baterię. Dlaczego to takie ważne? Bo ma wpływ nie tylko na wybór określonego typu umywalki, ale także na sposób montażu i ilość miejsca, którą może zająć ceramika. Do modeli nablatowych mamy do wyboru baterie stawiane na umywalce, na blacie w jej sąsiedztwie oraz ścienne. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety.

Baterie umywalkowe wymagają specjalnego otworu w ceramice do montażu oraz dopływów wody wyprowadzonych poniżej poziomu blatu. Trzeba też pamiętać, że sama bateria powinna być dosyć niska, ale o stosunkowo długiej wylewce, by móc wygodnie z niej korzystać.

Z kolei bateria nablatowa musi mieć odpowiednio dużą wysokość, a przy jej wyborze trzeba uwzględnić wymiar samej umywalki. Decydując się na baterię stawianą na blacie, powinniśmy także wybrać umywalkę bez specjalnego otworu. Podobnie jest w sytuacji, gdy bateria będzie montowana bezpośrednio na ścianie. Należy jedynie zadbać, by jeszcze przez etapem układania płytek wyprowadzić zawory na odpowiednią wysokość. To świetne rozwiązanie do małych łazienek i toalet, gdzie przeniesienie montażu baterii poza blat zostawia znacznie więcej przestrzeni, dając możliwość wyboru istotnie większej umywalki.

Umywalka nablatowa - jaki kształt wybrać?              

Patrząc na ogromny wybór umywalek nablatowych na rynku, można z łatwością dobrać model pasujący do nawet najbardziej awangardowej aranżacji. Technologia pozwala na tworzenie praktycznie dowolnych kształtów umywalek wykonanych z różnych materiałów, dostępnych w całej palecie barw.

Zarówno małe umywalki nablatowe, jak i te duże do pokojów kąpielowych możemy wybierać spośród wielu modeli różniących się kształtem i wymiarami.

  • Umywalki nablatowe prostokątne – to najczęściej wybierane modele, które też pozwalają optymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń na blacie. Pasują do niemal każdego stylu wnętrzarskiego, dostępne są w wielu wymiarach i kolorach, świetnie komponują się z blatami kamiennymi i drewnianymi.
  • Umywalki nablatowe kwadratowe – to dobre rozwiązanie, gdy chcemy maksymalnie wykorzystać powierzchnię na niewielkim blacie. Kubistyczny kształt dobrze pasuje do stylu nowoczesnego i minimalistycznego.
  • Umywalki nablatowe okrągłe – miękkie linie wykończenia okrągłych mis nablatowych dodają wnętrzu lekkości. Białe ceramiczne lub kolorowe szklane okrągłe umywalki stawiane na blacie to idealne uzupełnienie aranżacji skandynawskiej i innych projektów nawiązujących do natury.
  • Umywalki nablatowe owalne – nieco szersze niż okrągłe. Pamiętajmy, że zazwyczaj owalne modele mis wymagają dopasowania baterii montowanej na blacie lub na ścianie.

Na jakiej wysokości zamontować umywalkę nablatową?      

Najczęściej umywalki montuje są na wysokości około 75-80 cm mierząc od posadzki do górnej krawędzi misy. Często też punktem wyjściowym jest poziom blatu lub szafek podumywalkowych. Zasada ta sprawdza się w przypadku umywalek meblowych i częściowo wpuszczanych w blat.

Nieco inaczej jest w przypadku umywalek nablatowych. Punktem odniesienia jest górna krawędź misy. Powinna ona znajdować się na poziomie około 85-90 cm od posadzki. Jeśli wśród domowników są wysokie osoby, granicę tę można nawet nieco podnieść o 5-10 cm.

Jak w takim razie ustalić, na jakieś wysokości umywalka powinna się znaleźć, a na jakiej blat i szafki? Za punkt odniesienia przyjmujemy górną krawędź misy, odejmujemy od niej wysokość umywalki (standardowo modele nablatowe mają około 10-15 cm wysokości). Na tym poziomie należy montować blat, a pod nim zawiesić szafki lub postawić na odpowiednio wysokich nóżkach. Blat pod umywalkę wypada wówczas na wysokości około 75-80 cm.

Umywalka nablatowa – na czym ją postawić?           

Decydując się na projekt łazienki z umywalką nablatową, trzeba zastanowić się na czym ją postawić. Do wyboru mamy blaty z różnych materiałów, eksperci zalecają jednak stosowanie pod umywalki nablatowe tych z kamienia, drewna, kompozytu lub szkła. Ciekawym rozwiązaniem jest także zaaranżowanie blatu z płytek łazienkowych, nawiązujących kolorystyką i wzornictwem do okładzin ściennych lub podłogowych.

Wybraliśmy już blat, a co poniżej? Jeśli nie planujemy zagospodarować tej przestrzeni na miejsce do przechowywania, to warto rozejrzeć się za ozdobnym syfonem. Designerskie modele mogą stać się ciekawym dopełnieniem aranżacji wnętrza. A na krótszych krawędziach blatu świetnie wygląda szeroki wieszak na ręcznik.

Popularnym rozwiązaniem są szafki łazienkowe pod umywalkę. To wygodne miejsce na kosmetyki i podręczne przybory toaletowe, w formie pojemnych szuflad lub regulowanych półek. W sklepach z wyposażeniem dostępne są szafki pod umywalkę nablatową w wielu rodzajach i wymiarach, dzięki czemu z łatwością można stworzyć ciekawy zestaw niezależnie od stylu i metrażu łazienki.

Wygodną opcją jest też zakup gotowego zestawu umywalki nablatowej z idealnie pasującą do niej szafką. W ofercie wielu producentów wyposażenia łazienkowego są dostępne takie produkty. Daje to gwarancję idealnego dopasowania pod kątem parametrów technicznych, co znacznie ułatwia montaż.       

Montaż umywalki nablatowej 

W pierwszej kolejności trzeba wybrać odpowiednie miejsce. Determinuje je nie tylko ilość dostępnej przestrzeni, ale przede wszystkim – rozmieszczenie instalacji wodnej w łazience.

Po ułożeniu umywalki w docelowym miejscu, należy zaznaczyć na blacie miejsca, gdzie trzeba wywiercić otwory. Jeden, gdy bateria montowana jest poza umywalką (na blacie lub na ścianie) lub dwa, gdy kran stawiamy na ceramice. W następnym kroku trzeba zamocować umywalkę do blatu za pomocą silikonu sanitarnego i uszczelnić przestrzeń między ceramiką a blatem. Następnie wkręcamy śruby mocujące by utrzymać ceramikę w miejscu.

Po wyschnięciu uszczelniacza montujemy odpływ, baterię i syfon pod umywalkę oraz podłączamy ją do sieci wodno-kanalizacyjnej. Na koniec sprawdźmy szczelność umywalki z każdej strony, by mieć pewność, że nigdzie nie przecieka.