Baterie łazienkowe - co warto wiedzieć przed zakupem?

Kupno baterii łazienkowych to wbrew pozorom nie taka prosta sprawa. Baterie różnią się między sobą kolorem, kształtem, sposobem montażu i funkcjonalnością. Jakie modele baterii łazienkowych można spotkać na rynku?

Bateria natynkowe i podtynkowe

Podstawowym podziałem baterii jest sposób ich mocowania do ściany. Do wyboru masz baterie łazienkowe natynkowe i podtynkowe. Na czym polega różnica? Do niedawna w każdym polskim domu spotkać można było wyłącznie baterie natynkowe – czyli, te w których elementy prowadzące wodę były widoczne. Baterie podtynkowe cechują się większą elegancją – w ich przypadku widoczne jest naprawdę niezbędne minimum. Najbardziej efektowne są oczywiście baterie prysznicowe podtynkowe – deszczownica i termostat przymocowane są bezpośrednio do ściany, a elementy łączące prowadzone są pod tynkiem. To robi wrażenie! Dziś do wyboru masz całą gamę baterii podtynkowych – oprócz zestawów natryskowych są to również baterie umywalkowe podtynkowe i baterie wannowe podtynkowe. 

Zestawy natryskowe

Gotowy zestaw natryskowy to doskonała propozycja dla tych, którzy szukają wygodnych rozwiązań. Zamiast samodzielnie kompletować pojedyncze elementy, zdecyduj się na dedykowany zestaw i po prostu zamocuj go w swojej łazience. Co znajdziesz w komplecie? Deszczownicę, termostat i słuchawkę prysznicową. Wybierz kształt deszczownicy – klasyczny okrągły lub nowoczesny kwadratowy i kolor tworzywa – do wyboru masz zestawy w kolorze srebrnym, złotym, czarnym i białym.

Baterie umywalkowe

Aranżując łazienkę, możesz zdecydować się na zakup gotowego rozwiązania – umywalki z dedykowaną baterią lub skompletować zestaw samodzielnie. Baterie umywalkowe różnią się między sobą przede wszystkim wysokością – do wyboru masz baterie niskie i wysokie. Jaki model wybrać? Najlepiej przymierz go do wybranej umywalki lub dokładnie zmierz. Zbyt wysoka bateria może rozchlapywać wodę, zbyt niska pozostawi za mało miejsca na wygodne umycie rąk. Idealnie dobrany duet będzie cieszył funkcjonalnością i wygodą korzystania. Pamiętaj, by baterię zawsze dobierać do konkretnej umywalki – modele nablatowe będą potrzebowały wysokiej wpuszczanej w blat baterii, natomiast umywalki zintegrowane z szafką baterii wpuszczanej w gotowy otwór ceramiczny. 

Baterie wannowe

Oprócz wspomnianych już wyżej baterii natynkowych i podtynkowych masz w tym wypadku do wyboru również baterie wolnostojące. Kiedy warto rozważyć ich zakup? Baterie tego typu dedykowane są wannom ustawionym swobodnie np. na środku pomieszczenia. Nowoczesna wanna wolnostojąca i wysoka bateria w oryginalnym złotym lub czarnym kolorze zrobi wrażenie na każdym. Marzysz o domowym spa? Urządź je sobie w domu! Wygodny pokój kąpielowy to idealne miejsce na wieczorny relaks.  

Wybór baterii łazienkowych to duże wyzwanie, prawda? Jeśli lubisz klasyczne aranżacje, to pomyśl o bateriach natynkowych w srebrnym kolorze – dobrze znane rozwiązania sprawdzą się w niemal każdym mieszkaniu. Wolisz nowoczesne i minimalistyczne klimaty? Koniecznie obejrzyj modne baterie podtynkowe – ich wyjątkowy design zauroczy każdego!