Jak dobrać baterię do umywalki w łazience?

Umywalka jest kluczowym elementem wyposażenia każdej łazienki. Dlatego potrzebuje odpowiedniej oprawy w postaci funkcjonalnej i przykuwającej uwagę baterii umywalkowej. Jaki model baterii wybrać, by wspólnie z umywalką stworzyły duet idealny? I którym elementom przyjrzeć się uważniej, aby ocenić solidność i trwałość armatury? Podpowiadamy.

Jak dopasować baterię do umywalki?

Może się wydawać, że wybór baterii łazienkowej to bułka z masłem. Wystarczy wejść do sklepu lub uruchomić internetową przeglądarkę, wybrać pierwszy lepszy model baterii i gotowe. W rzeczywistości sprawa wcale nie jest taka prosta.

Aby bateria umywalkowa dobrze spełniała swoje funkcje, musi być dopasowana do konkretnego modelu umywalki – jej rodzaju, wysokości i ustawienia. To ważnie nie tylko ze względów estetycznych, ale też użytkowych. Na przykład zbyt krótka lub za długa wylewka sprawi, że woda będzie rozchlapywać się po brzegach umywalki, zamiast spływać na jej dno, a źle dopasowany rozmiar baterii uniemożliwi nam swobodne umycie rąk. Aby uniknąć podobnych pułapek, warto podejść do sprawy profesjonalnie i dokonać wyboru baterii po starannym przeanalizowaniu wszystkich niezbędnych kwestii. Zacznijmy od ustalenia miejsca montażu – w ten sposób zawęzimy nieco pole naszych poszukiwań.

Gdzie można zamontować baterię umywalkową?

W zależności od rodzaju i rozmiarów misy, wolnej przestrzeni wokół umywalki, a także wielkości samej łazienki, baterię umywalkową można zainstalować w jednym z czterech miejsc: w ścianie nad umywalką, na blacie, bezpośrednio na umywalce albo – co rzadziej spotykane – na podłodze.

Bateria umywalkowa stojąca, montowana na umywalce

To rozwiązanie dedykowane konkretnym modelom umywalek – takim, w których fabrycznie wykonano otwór na baterię. Zazwyczaj są to dość płytkie umywalki wiszące lub meblowe. Jeśli misa jest głębsza, warto poszukać baterii o dłuższym korpusie i odpowiednim wyprofilowaniu, aby woda nie odbijała się od ścianek i nie spływała poza krawędzie umywalki. Sam sposób montażu baterii stojącej jest bardzo prosty – do instalacji wodnej wystarczy podłączyć ją elastycznym wężykiem.

Bateria umywalkowa stojąca, montowana na blacie

Polecana jest przede wszystkim do płytkich umywalek nablatowych lub wpuszczanych w blat. Można ją zainstalować z boku lub z tyłu umywalki – w zależności od naszych preferencji i miejsca, którym dysponujemy. Aby korzystanie z baterii nablatowej było jak najbardziej komfortowe, najlepiej zamontować ją tak, by odległość wylewki do krawędzi misy wynosiła ok. 15 cm.

Bateria umywalkowa ścienna

Ten typ baterii łazienkowych obejmuje dwie mniejsze podgrupy: klasyczne baterie montowane w ścianie, charakteryzujące się dość dużymi gabarytami oraz bardzo dyskretne, eleganckie modele podtynkowe, polecane szczególnie do łazienek nowoczesnych i bardzo małych, w których każdy centymetr jest na wagę złota.

Oba rodzaje baterii doskonale komponują się z głębokimi umywalkami w kształcie mis. Ich niewątpliwym atutem jest możliwość instalacji na dużej wysokości (najlepiej ok. 25-35 cm od górnej krawędzi ceramiki), co poprawia komfort użytkowania sanitariów.

Z uwagi na to, że baterie montowane są bezpośrednio do muru, ich instalacja wiąże się z większym nakładem pracy niż ma to miejsce przy bateriach stojących. Co prawda klasyczne baterie naścienne wymagają jedynie wycięcia odpowiednich otworów w glazurze, ale już modele podtynkowe, które niemal w całości mają ukryć się w ścianie (na zewnątrz widoczne są tylko mechanizm sterujący i wylewka), wymuszają konieczność przeprowadzenia poważniejszych robót. Nie obejdzie się tu bez kucia ścian. Za to efekt jest imponujący!

Bateria umywalkowa podłogowa

To bardzo luksusowy i – co za tym idzie – dość drogi model baterii, do niedawna zarezerwowany tylko dla wanien wolnostojących. Ze względu na nieoczywistą formę i duże gabaryty, najlepiej prezentuje się w nowocześnie urządzonych łazienkach, stylizowanych na pokoje kąpielowe. Jeśli bateria podłogowa jest właśnie tym, czego szukamy, pamiętajmy, że jej instalacja jest wymagająca i musi być przeprowadzona na wstępnym etapie prac remontowych.

Bateria umywalkowa – które modele i funkcje warto rozważyć?

Chcąc wybrać najlepszą baterię umywalkową musimy przede wszystkim przemyśleć, czego tak naprawdę od niej oczekujemy. Czy ma spełniać tylko podstawową funkcję, a zatem dobrze sprawować się podczas wykonywania codziennej toalety, czy może powinna oferować nam coś więcej?

Aby nie rzucać się od razu na głęboką wodę, zacznijmy od wyboru uchwytu. Możemy zdecydować się na opcję jedno- albo dwuuchwytową, czyli model ze wspólnym mieszaczem albo z klasycznymi kurkami do ciepłej i zimnej wody. Jeśli zależy nam na oszczędności, lepiej zainteresować się baterią jednouchwytową, która pozwoli nam zaoszczędzić nawet o 30% więcej wody niż bateria dwuuchwytowa. W kwestii oszczędności dobrze sprawdzą się też nowoczesne modele baterii z elektroniczną kontrolą temperatury.

Dla miłośników nowoczesnych rozwiązań ciekawą opcją będzie bateria bezdotykowa wyposażona w fotokomórkę, która uruchamia strumień wody, gdy tylko włożymy dłonie pod wylewkę. W małych łazienkach dobrze sprawdzi się natomiast bateria umywalkowa połączona ze słuchawką typu bidetta. To higieniczne i bardzo komfortowe rozwiązanie, które pomoże nam nieco odciążyć wnętrze. Co ważne, bateria z rączką natrysku nie tylko zastępuje łazienkowy bidet, ale też pozwala wygodnie umyć włosy czy bezproblemowo podlać domowe kwiaty.

Bateria umywalkowa w wersji eko

Tym, którym nie jest obojętny los naszej planety, polecamy wybór baterii umywalkowej z termostatem lub z perlatorem. Ten pierwszy dba o to, by temperatura wody utrzymana była na stałym, ustawionym przez nas poziomie (nawet przy nagłych skokach ciśnienia), co w dłuższej perspektywie pozwala zaoszczędzić nam nawet 60% energii i wody.

Drugi wygląda jak niewielkie sitko nałożone na wylewkę. Delikatnie napowietrza wodę, dzięki czemu zużywamy jej zdecydowanie mniej, chociaż w ogóle nie odczuwamy różnicy w przepływie wody. Co ważne, perlator kosztuje grosze, dlatego warto go zamontować na każdej domowej baterii. Bateria z termostatem jest droższa, ale to solidny sprzęt na lata. 

Jak dobrać baterię do umywalki w łazience? - infografika

Jak dobrać model baterii umywalkowej do wystroju łazienki?

Chociaż względy wizualne nie powinny być głównym czynnikiem przesądzającym o wyborze konkretnej baterii umywalkowej, nie można też zupełnie ich pominąć. Armatura łazienkowa to w końcu detal, który spaja całą koncepcję wnętrza i przesądza o jego wyjątkowości. Na jakie zestawienia umywalek i baterii szczególnie warto postawić? Wszystko zależy od stylu, w którym utrzymana jest nasza łazienka oraz od naszej fantazji.

Duże umywalki nablatowe w kształcie mis i balii bardzo dobrze zaprezentują się z bateriami w stylu retro, z ciekawymi oznaczeniami na kurkach. Oszczędne umywalki wpuszczone w blat najlepiej będą wyglądać w towarzystwie eleganckich baterii o geometrycznych liniach. Z kolei supernowoczesne umywalki o designerskich kształtach warto zestawić z minimalistycznymi bateriami ukrytymi w ścianie.

W kwestii kolorystyki mamy niemal zupełną dowolność. Jeśli lubimy, gdy we wnętrzu dużo się dzieje, postawmy na awangardowe baterie w krzykliwych kolorach. Gdy jednak zależy nam na rozwiązaniach ponadczasowych, lepiej być bardziej zachowawczym i zdecydować się klasyczne odcienie czerni, bieli, stali czy złota.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy zakupie baterii umywalkowej?

Gdy wybraliśmy już konkretny model baterii, warto uważniej przyjrzeć się jej wnętrzu. To, z czego jest zbudowana przesądza o tym, jak długo będzie nam służyć.

Dużą wytrzymałością cechują się przede wszystkim baterie mosiężne z ceramicznymi głowicami. Mosiądz jest odporny na korozję i uszkodzenia mechaniczne, a także ogranicza rozwój grzybów i bakterii. Z kolei ceramiczna głowica dobrze chroni przed przeciekaniem i gwarantuje bezawaryjną pracę baterii przez wiele lat.

Istotnym elementem, na który warto zwrócić uwagę, jest też sposób czyszczenia danej baterii. Tu zasada jest bardzo prosta – im łatwiej ją wyczyścić, tym lepiej.

Niezwykle szeroka oferta baterii umywalkowych może przyprawiać o ból głowy. Jeśli chcemy mieć pewność, że wybieramy najlepszy model, zwróćmy się po pomoc do specjalistów. Konsultanci z Łazienkaplus.pl – lidera na rynku wyposażenia łazienek – pomogą nam podjąć właściwą decyzję.