Kwiaty na balkonie w trakcie upałów - wypróbuj hydrożel

W Polsce od kilku lat temperatury w lecie przez wiele dni wynoszą powyżej 30 stopni. Kwiaty balkonowe dodatkowo cierpią w trakcie upałów, ponieważ nagrzewający się budynek jeszcze bardziej podnosi temperaturę, a wieczorem, kiedy temperatura maleje, budynek oddaje ciepło - więc nadal temperatura, w której rosną nasze rośliny balkonowe jest wysoka.

Jakie kwiaty najczęściej wybieramy na balkony?

Bardzo chętnie na balkony wybieramy surfinie i pelargonie. Z roku na rok na rynku dostępnych jest coraz więcej wariantów kolorystycznych, dlatego każdy może znaleźć coś dla siebie od bieli, przez wiele odcieni różu czy fioletu, aż po czerń. Jeśli chcemy cieszyć się pięknymi kwiatami na balkonie musimy zdawać sobie sprawę, że czeka nas ich częste podlewanie. W trakcie upałów surfinie powinno się podlewać nawet 2 razy dziennie. Aby pięknie i długo kwitły należy obrywać w całości przekwitnięte kwiaty oraz systematycznie nawozić rośliny. Chętnie wybierane na balkony gatunki to również bratki, lobelie, dzwonki czy begonie. Od jakiegoś czasu bardzo popularnie również jest, aby na balkonie mieć własne świeże zioła. To potrójna korzyść, będą one cieszyły oczy, nos i podniebienie. Najczęściej wybierane gatunki do bazylia, lawenda, mięta i oregano. Żeby zioła dobrze rosły na balkonie po pierwsze muszą się dobrze przyjąć i zbudować silny system korzeniowy. Po drugie muszą mieć stały, odpowiedni dostęp do wody. Nawet często podlewając kwiaty i zioła ciężko zadbać o ich odpowiednie nawodnienie w trakcie upałów. Zabierając się na wiosnę za sadzenie kwiatów i ziół na balkonie warto wykorzystać hydrożel.

Co to jest hydrożel?

Hydrożel to chętnie wykorzystywany w ogrodnictwie preparat, który potrafi zaabsorbować ogromne w stosunku do swojej wielkości ilości wody. Każdy wchodzący w jego skład polimer, może zwiększyć swoją objętość nawet 1000-krotnie. Idea działaniu hydrożelu polega na tym, że kiedy roślina ma wody pod dostatkiem, a wręcz jej nadmiar, absorbuje ją z podłoża, stając się dla rośliny magazynem wody. Kiedy podłoże będzie zbyt suche, magazyn odda do podłoża zaabsorbowaną wcześniej wodę i umożliwi roślinie jej pobranie.

Aby hydrożel mógł prawidłowo zadziałać musimy zastosować proporcje jakie zaleca na opakowaniu producent preparatu. Wtedy jego działanie będzie najefektywniejsze. Niestety, nie można hydrożelu po prostu dosypać do rośliny. O jego zakupie musimy więc pomyśleć już na początku wiosny, kiedy szykujemy balkon na sezon lub w momencie kiedy planujemy przesadzić rośliny.

Dla kogo jest hydrożel

Hydrożel to preparat, z którego korzystają zarówno doświadczeni jak i początkujący miłośnicy kwiatów. Jest także chętnie wykorzystywany przez profesjonalistów, którzy zapewniają oprawę roślinną tarasów i balkonów dla restauracji i hoteli. Niedoświadczeni hodowcy kwiatów balkonowych często zapominają o ich podlewaniu lub podlewają często, ale zbyt małą ilością wody. Ich rośliny tego nie wytrzymują i chcąc mieć ładny, zadbany balkon muszą wciąż kupować nowe kwiaty. Lepiej na początku sezonu zainwestować w hydrożel i cieszyć się w lecie rozrośniętymi, bujnymi kwiatami.

Co zyskasz stosując hydrożel?

Rośliny mające stały dostęp do wody i składników odżywczych będą ładnie i zdrowo rosły.  Dla młodej rośliny stały dostęp do wody jest niezbędny do zbudowania silnego systemu korzeniowego. Ponieważ polimery w hydrożelu wciąż zwiększają i zmniejszają swoją objętość, gleba jest dobrze spulchniona i roślinie łatwiej jest stworzyć mocny system korzeniowy. Jeśli wybierzemy preparat TerraCottem to dodatkowo zadbamy o nawożenie roślin, ponieważ aż 10% jego składu stanowią składniki odżywiające rośliny. Rośliny na balkonie sadzimy najczęściej dla pięknych kwiatów. Zastosowanie hydrożelu sprawi, że będziemy cieszyć się większą ilością kwiatów, które będą większe i dłużej kwitły. Hydrożel to preparat w pełni bezpieczny, dlatego z powodzeniem możemy go wykorzystać również przy sadzeniu ziół.

Jak stosować hydrożel na balkonie?

Hydrożel to preparat bardzo prosty w użyciu. Wystarczy zastosować się do podanych przez producenta instrukcji. W niedużych doniczkach hydrożel umieszczamy na dnie, a resztę wypełniamy ziemią. Do skrzynek i dużych donic wsypujemy mieszankę hydrożelu i ziemi, wypełniamy nią dno donicy, sadzimy roślinę lub kilka roślin do kompozycji, a wolne przestrzenie uzupełniamy wcześniej przygotowaną mieszanką. TerraCottem to preparat w pełni bezpieczny, dlatego możemy go stosować także w skrzynkach z ziołami. Nie ma w swoim składzie żadnych szkodliwych substancji. Po upływie czasu jego działania, zostanie rozłożony przez mikroorganizmy, jest więc przyjazny środowisku.

Jaki preparat wybrać?

Na rynku istnieją różne preparaty o właściwościach absorbujących. Inwestując w hydrożel warto spojrzeć na jego skład i długość działania. Preparat TerraCottem ma w swoim składzie 10% nawozu, dlatego dodatkowo zadba o odżywienie roślin. Część roślin stosowanych na balkonie, a wiele tarasowych to rośliny wieloletnie. Z właściwości hydrożelu TerraCottem możemy korzystać aż przez 8 lat.

Czy hydrożel się opłaca?

Niektórzy mogą się wahać czy warto zainwestować w hydrożel. Jeśli jednak policzymy oszczędność wody, nawozy, których nie musimy dodatkowo kupować oraz rośliny, które nie przetrwałyby bez niego upałów, oszczędność przy zakupie hydrożelu wydaje się oczywista.

Podlewanie w czasie upałów

Rośliny w czasie upałów zużywają olbrzymie ilości wody. Czasem wystarczy jedno upalne popołudnie, aby przesuszyć wyhodowane kwiaty. Jednak nie powinno się podlewać roślin w trakcie dnia. Kiedy roślina jest nagrzana od słońca, różnica temperatury pomiędzy nią, a wodą może jej zaszkodzić. Można zmniejszyć trochę tą różnicę podlewając wodą, która wcześniej przygotowaliśmy, aby odstała i zbliżyła swoją temperaturę do temperatury panującej wokół. Kiedy panują letnie upały rośliny należy podlewać wcześnie rano lub późno wieczorem. Podlewać trzeba ostrożnie, zbyt silny strumień wody może uszkodzić wrażliwą roślinę. Trzeba lać wodę w dolne partie rośliny, nie wolno lać po kwiatach i liściach. Jeśli pozostaną na nich krople wody, skupią one promienie słoneczne, a na kwiatach i liściach pojawią się poparzone plamy.