Inteligentny dom i inteligentny ogród. Jak technologie ułatwiają nam życie?

Smart Home, czyli systemy i urządzenia, które ułatwiają życie codzienne i można je obsługiwać zdalnie za pomocą smartfona już goszczą w naszej świadomości i naszych domach. Teraz przyszła pora na Smart Garden! Częścią inteligentnego ogrodu są roboty koszące, które doskonale i samodzielnie koszą trawnik, bez naszego udziału.

Inteligentna automatyka w domu dla pełnej wygody

Rozwiązania Smart Home sprawiają, że codzienne domowe czynności stają się prostsze i komfortowe. Ponadto inteligentne urządzenia poprawiają bezpieczeństwo i ograniczają zużycie prądu. Jeszcze do niedawna systemy Smart Home były w sferze wyobraźni, ale ich dynamiczny rozwój i większa dostępność sprawiły, że coraz bardziej zyskują na popularności.

System inteligentnego domu, czyli sieć połączonych ze sobą urządzeń umożliwia komunikowanie się sprzętów między sobą i udostępnianie danych użytkownikom za pomocą Internetu. Domownicy mogą w bardzo prosty sposób za pomocą swojego smartfona zarządzać tymi urządzeniami i wydawać im różnego rodzaju polecenia głosowe, np. sprawdzać czy drzwi są zamknięte lub włączyć odkurzacz, nawet podczas nieobecności. Urządzenia do smart domu podnoszą jego funkcjonalność i poprawiają bezpieczeństwo. Inteligentny dom jest skrojony do potrzeb i preferencji użytkownika.

Na rynku dostępnych jest zarówno wiele inteligentnych urządzeń, jak i systemów Smart Home. Oświetlenie, alarmy, ekspresy, roboty odkurzające, telewizory, bramy, rolety – to tylko niewielka część rozwiązań, które ułatwiają nam codzienne życie. Nowoczesne technologie coraz częściej i chętniej wykorzystywane są także w ogrodach.

Inteligentny ogród sam się podlewa i kosi trawę

Inteligentne rozwiązania w ogrodzie zapewniają optymalną pielęgnację trawnika bez naszego wysiłku. Zintegrowanie robota koszącego Automower®, nawadniania, oświetlenia i koszenia trawy w ramach jednego systemu umożliwia m.in. reagowanie na zmienne warunki atmosferyczne lub dostosowanie ich funkcjonowania do potrzeb domowników. W efekcie zabiegi pielęgnacyjne są zarządzane w taki sposób, aby wszystkie prace były zrealizowane we właściwym czasie, nie utrudniały korzystania z ogrodu, a jednocześnie spełniły swoją rolę.

Zautomatyzowane podlewanie opiera się na systemie czujników, które mierzą wilgotność gleby przy korzeniach roślin, przez co określają rzeczywiste zapotrzebowanie na wodę. Oprócz tego uwzględniają także temperaturę i nasłonecznienie. Dzięki temu rośliny otrzymują tyle wody, ile potrzebują do optymalnego rozwoju, bez jej marnowania.

Nawadnianie ogrodu i koszenie trawy przy pomocy robota koszącego

Z kolei inteligentne oświetlenie w ogrodzie uwzględnia m.in. długość dnia, dzięki czemu jest włączane gdy zapada zmrok. Oprócz tego nowoczesne systemy pozwalają na kontrolę natężenia światła czy zapalanie się lamp w momencie wykrycia ruchu.

Istotnym elementem Smart Garden jest kosiarka automatyczna, która samodzielnie kosi trawę, dbając o piękny wygląd i dobrą kondycję trawnika. Jednocześnie może współpracować z innymi urządzeniami. Pionierem inteligentnych robotów koszących jest marka Husqvarna – światowy lider w branży automatycznego koszenia.

Kosiarka automatyczna jako element systemu Smart Garden

Roboty koszące Husqvarna łączą najnowsze technologie, wieloletnie doświadczenie i niezawodność szwedzkiej myśli technicznej. Wyposażone są w szereg inteligentnych funkcji. Jedną z nich jest aplikacja Automower® Connect (seria X-line, opcja w pozostałych modelach), czyli pełna kontrola nad kosiarką w każdym miejscu na świecie za pomocą smartfona. W praktyce oznacza to, że można zaprogramować harmonogram pracy robota, modyfikować ustawienia, np. wysokość koszenia (wybrane modele) czy śledzić jego pozycję w czasie rzeczywistym.

Kosiarkę Automower® można także w bardzo prosty sposób włączyć do systemu inteligentnego domu i ogrodu. Jedną z możliwości jest integracja z rozwiązaniami automatyki m.in. Fibaro. Dzięki temu koszenie i pielęgnacja trawnika są komfortowe jak nigdy wcześniej. Przykładowo, kosiarka zacznie pracę, gdy wyłączą się zraszacze lub wróci do bazy, gdy otworzą się drzwi na taras. Możliwości jest wiele. Wszystko zależy od możliwości systemu smart home, preferencji i wyobraźni domowników.

Inną opcją jest interakcja głosowa z robotem koszącym, co znacznie ułatwia i usprawnia obsługę, a jest to możliwe dzięki asystentom Google Home i Amazon Alexa. Kosiarka współpracuje z IFTTT. Za pomocą apletów można zaprogramować urządzenie, tak aby zaparkowało w momencie powrotu dzieci ze szkoły lub zsynchronizować go z warunkami pogodowymi, np. kiedy pada, robot wraca do stacji.

Warto też dodać, że roboty koszące Husqvarna mają też otwarty interfejs API. Można więc tworzyć własne kody, dzięki którym otrzymuje się przypomnienia o przeglądach lub dostosowuje pracę kosiarki do warunków pogodowych. Wszystkie te możliwości są gwarancją stworzenia inteligentnego ogrodu, który pielęgnuje się właściwe sam i jest maksymalnie dopasowany do potrzeb użytkowników.

Sterowanie robotem koszącym Husqvarna Automower z dowolnego miejsca

Roboty koszące Husqvarna – koszenie nigdy nie było tak proste!

Automatyczne kosiarki Husqvarna to nie tylko możliwość zdalnej obsługi za pomocą urządzenia mobilnego i część Smart Garden, ale przede wszystkim piękny trawnik każdego dnia bez wysiłku i straty czasu. Regularna praca robota sprawia, że trawa staje się intensywnie zielona, gęstsza, wolna od mchu i chwastów. Ostre jak brzytwa noże regularnie i precyzyjnie ścinają niewielkie przyrosty trawy, a drobne ścinki spadają na glebę i zamieniają się w naturalny nawóz, który dostarcza cennych składników odżywczych. Dzięki temu nie ma konieczności utylizacji skoszonej trawy. Koszenie odbywa się zgodnie z ustalonym harmonogramem, bez względu na porę i pogodę, bo roboty Husqvarna mogą pracować także w czasie deszczu czy w nocy.

Czytaj więcej o zaletach i zastosowaniu kosiarek automatycznych Automower®.

Doskonały efekt pielęgnacji trawnika dodatkowo potęgują inteligentne funkcje kosiarki automatycznej Automower®. Roboty koszą każdy rodzaj trawnika, również ten o nieregularnym kształcie, z pagórkami, licznymi nasadzeniami czy architekturą ogrodową. Modele do najbardziej wymagających zadań posiadają napęd na wszystkie 4 koła i przegubową konstrukcję, co pozwala im na efektywne koszenie na wzniesieniach o nachyleniu aż do 70%! Wszystkie kosiarki automatyczne Husqvarna są zasilane akumulatorowo, nie wydzielają szkodliwych spalin, dzięki czemu są przyjazne środowisku i otoczeniu. Charakteryzują się cichą pracą (60 dB), oraz zaawansowanym bezpieczeństwem, w tym także ochroną przed kradzieżą. Maszyny automatycznie się ładują. Gdy bateria jest na wyczerpaniu, robot podąży samodzielnie do stacji ładującej najkrótszą drogą. Są proste w obsłudze i konserwacji, a odpowiednia dbałość, regularne czyszczenie i przeglądy zapewnią długoletnie, bezawaryjne użytkowanie.

Jaki model robota koszącego wybrać?

Husqvarna jest pionierem w zakresie automatycznego koszenia. W 1995 r. wprowadziła na światowe rynki pierwszego robota koszącego, dając początek nowej kategorii maszyn. Kosiarki automatyczne zrewolucjonizowały pielęgnację trawnika. Szwedzki producent doskonale wie, że każdy ogród jest inny i każdy jego użytkownik ma inne potrzeby i preferencje, Dlatego też oferuje szeroką gamę robotów koszących. Wybór odpowiedniego modelu zależy przede wszystkim od wielkości i kształtu trawnika, ukształtowania terenu (powierzchnia płaska, wzniesienia, pagórki), ilości nasadzeń, architektury ogrodowej, czy alejek.

Jeżeli nie wiesz, jaki model robota koszącego sprawdzi się do koszenia Twojego trawnika, warto skonsultować się z Autoryzowanym Dilerem Husqvarna. Przedstawiciel na podstawie wizji lokalnej ogrodu, preferencji domowników dobierze najodpowiedniejszą kosiarkę automatyczną, dokona również montażu, skonfiguruje maszynę, a jeśli zajdzie taka potrzeba – udzieli krótkiego instruktażu z obsługi. Wraz z zakupem maszyny u Autoryzowanego Dilera klient otrzymuje certyfikat antykradzieżowy. Sieć dilerska zapewnia także dostęp do profesjonalnego serwisu oraz oryginalnych części i akcesoriów. W ofercie jest też przechowanie robota poza sezonem. Wybrane punkty dilerskie oferują odbiór maszyny po sezonie z ogrodu klienta, przegląd posezonowy, serwis, a na wiosnę dostarczenie naładowanego, z wymienionymi nożami, gotowego do pracy robota.

Znajdź najbliższego dilera Husqvarna:

https://www.husqvarna.com/pl/wyszukiwarka-dilerow/

Wśród bogatej oferty robotów koszących Husqvarna dużą popularnością cieszy się model Automower® 315X. Doskonale sprawdza się w ogrodach średniej wielkości (do 1600 m²) o nierównym ukształtowaniu i o złożonym układzie. Maszyna efektywnie kosi nawet wzniesienia o nachyleniu do 40%. Pokonuje również wąskie przejścia (od 60 cm), dociera w każdy zakątek ogrodu. Gdy natrafi na obszar porośnięty wyższą niż średnia wysokość trawą, automatycznie przełącza się na tryb koszenia po spirali, aby wyrównać różnice. Jest wyposażona w zegar pogodowy, dzięki czemu dostosowuje częstotliwość koszenia do tempa wzrostu trawy. W praktyce przekłada się to na skrócenie czasu pracy, gdy trawnik rośnie wolniej (upały, jesień).

Robot Automower 315X posiada fabrycznie wbudowany GPS, który wspomaga poruszanie się po ogrodzie i optymalizuje pracę, tworząc mapę ogrodu z uwzględnieniem rozłożonych przewodów ograniczających i doprowadzających. Dzięki temu doskonale wie, który obszar został skoszony, a gdzie niezbędna jest pielęgnacja. Dodatkowo w połączeniu z funkcją Automower® Connect umożliwia zdalne monitorowanie i zarządzanie kosiarką za pomocą smartfona z dowolnego miejsca na świecie, jak również śledzenie maszyny w przypadku kradzieży.

Automatyczny robot koszący Husqvarna Automower 315X

Automower® 315X został zaprojektowany z myślą o wymagających użytkownikach. Wyróżnia się designerskim wyglądem, charakterystycznym dla serii X-line. Posiada także reflektory LED oraz gumowy zderzak przedni.

Szukasz inteligentnego robota do koszenia trawy? Sprawdź ofertę Automower® 315X.

Roboty koszące Automower® to doskonały wybór dla wszystkich, którzy cenią sobie czas, czystsze powietrze i automatyzację pracy w ogrodzie. Maszyna pozwala zapomnieć o uciążliwym koszeniu trawnika i utylizacji pokosu. Co więcej dzięki robotowi zyskujesz do kilku godzin tygodniowo wolnego czasu, który możesz spędzić z bliskimi, czy przeznaczyć na inne, ważniejsze prace pielęgnacyjne w ogrodzie niż koszenia trawnika.

Ogranicza nas tylko niebo

Husqvarna w swojej ofercie posiada również roboty do profesjonalnej pielęgnacji (seria 500) rozległych terenów zieleni miejskiej czy komercyjnej. Głównie z myślą o tych użytkownikach w 2021 r. wprowadziła na polski rynek robota Automower® w technologii EPOS. Co to takiego? Unikatowe rozwiązanie robotów Automower® serii 500 eliminujące konieczność montażu fizycznych przewodów, oparte na systemach satelitarnej nawigacji, pozwalające na koszenie w tzw. wirtualnych granicach. Innowacyjna technologia zwiększa elastyczność i zastosowanie robotów do profesjonalnej pielęgnacji zieleni. Dotychczas niedostępne obszary przechodzące przez twarde powierzchnie (asfaltowe alejki, betonowe lub wyłożone kostką ścieżki, itp.) lub też często przebudowywane dla robota Automower® w technologii EPOS już nie stanowią przeszkody. Instalacja i konfiguracja maszyny jest bardzo prosta. Ten innowacyjny system zyskuje coraz większą popularność także wśród użytkowników przydomowych ogrodów. Nic dziwnego. Za pomocą smartfona i aplikacji Automower® Connect można ustawiać wirtualne granice, definiować tymczasowe lub stałe wykluczone czy niedostępne obszary pracy dla robota i precyzyjnie zarządzać maszyną z dowolnego miejsca. Jedynym wymogiem do efektywnej pracy robota jest niezakłócona widoczność nieba dla płynnego przepływu sygnałów satelitarnych.