Salon w stylu art deco. 5 wskazówek aranżacyjnych

Kunsztowne zdobnictwo i gustowna elegancja to coś, co odzwierciedla Twoją osobowość? Jeśli tak, to wnętrza w stylu art deco zostały stworzone z myślą o Tobie. Odważne zestawienia kolorów i wyrazistych wzorów w pomieszczeniach szczególnie charakteryzują ten styl. Podkreśl swój indywidualizm w myśl akcji "Twój styl, Twoje wnętrze". Skorzystaj z naszych podpowiedzi!

Jak urządzić salon w stylu art deco?

Estetyka art deco powstała w przeciwieństwie do nieuporządkowania i chaosu, charakterystycznych dla okresu secesji. Nowy styl miał łączyć funkcjonalność sztuki użytkowej z subtelnością projektów i wykorzystanych w nich materiałów. W efekcie przestronne salony zyskały luksusowy charakter, a główną rolę zaczęły w nich odgrywać wygodne meble wypoczynkowe. Wyrafinowane wzory, falujące linie, odważna geometria oraz troska o każdy detal to kwintesencja tego stylu oraz coś, co pozwala wyrazić charakter samego urządzającego. Wszystko to odnajdujemy w limitowanej kolekcji mebli wypoczynkowych Fashion Trends w sklepie Black Red White.

Przyjrzyjmy się wszystkim wyznacznikom stylu art deco po kolei.

Fotel Garita z limitowanej kolekcji mebli wypoczynkowych Fashion Trends

Podłogi i ściany

We wnętrzach urządzonych w stylu art deco z pewnością króluje elegancja. Ma ona jednak bardzo subtelny charakter, co przejawia się między innymi doborem naturalnych materiałów. Doskonały tego przykład stanowią podłogi, a ściślej mówiąc – parkiety, które powinny znaleźć się w Twoim salonie.

Zwróć uwagę na to, że nie wystarczy położyć w pokoju dziennym zwykłych paneli. Musisz sięgnąć po deski ze szlachetnego drewna, które ułożysz w wymyślne kształty. Świetnie sprawdzi się choćby klasyczna jodełka, jaką wciąż możemy znaleźć w starych kamienicach. Spróbuj również stworzyć parkiet z elementów w dwóch lub trzech różnych kolorach.

Zamiast desek możesz wykorzystać także płytki ceramiczne. W salonach art deco często przybierają one postać klasycznej czarno–białej szachownicy. Z taką podłogą idealnie skomponują się ściany w głębokich odcieniach bordo lub zieleni. Śmiało sięgaj po tapety – przede wszystkim te w ozdobne wzorki i tłoczenia. Nie bój się również skusić na subtelne złote akcenty tu i ówdzie.

Meble

Krzesło Aka z limitowanej kolekcji mebli wypoczynkowych Fashion Trends

Komplet wypoczynkowy to absolutnie najważniejszy element każdego salonu w stylu art deco. Sofa w idealnym stopniu powinna łączyć wygodę i elegancję. Charakterystyczne będzie dla niej wyłożenie miękką tkaniną, która dla dodatkowego efektu bywa ozdobiona różnymi marszczeniami i pikowaniami. Nawiązują one zresztą do typowych dla art deco wzorów geometrycznych. Dokładnie takimi walorami wyróżnia się sofa Tulum z limitowanej kolekcji mebli wypoczynkowych Fashion Trends.

W identycznej estetyce utrzymany jest fotel Emilly z wysokimi podłokietnikami i wyeksponowanymi stopkami. Ozdobne, atrakcyjne wzory znajdziesz także na wypoczynkowym fotelu Garita. W salonie art deco nie powinno zabraknąć również puf. To elementy, które dodają wnętrzu elegancji, zwłaszcza jeśli obite są gustownymi tapicerkami. W tym przypadku puf Lafu wzorowo zdaje egzamin aranżacyjny w stylu art deco.

Dodatki

Art deco to doskonały wybór dla osób, które uwielbiają otaczać się pięknymi przedmiotami. W salonie urządzonym w tej estetyce nie powinno nigdy zabraknąć ozdobnych dodatków. Rozejrzyj się za dużymi lustrami w bogato zdobionych, pozłacanych ramach, niklowanymi zegarami czy welurowymi poduszkami, które powinny znaleźć się na wybranej przez Ciebie, wygodnej sofie.

Na szczególną uwagę zasługują jednak dekoracyjne lampy. W salonie art deco muszą znaleźć się ozdobne modele stojące, nadające wnętrzu przytulność i luksus. Warto przyjrzeć się bliżej zarówno ich podstawom, jak i abażurom, na których mogą pojawić się błyszczące, złote akcenty lub geometryczne wzory. Jeśli zastanawiasz się nad doborem oświetlenia ogólnego, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zaszaleć z kryształowym żyrandolem, zawieszonym pod sufitem.

Komu pasuje styl art deco?

Fotel i puf Emilly z limitowanej kolekcji mebli wypoczynkowych Fashion Trends

Na art deco powinni decydować się przede wszystkimi miłośnicy estetyki retro. Urządzając salon w tym stylu, fundujesz sobie bowiem wspaniałą podróż w czasie. Wyposażenie charakterystyczne dla okresu międzywojnia ma tę wspaniałą zaletę, że w perfekcyjnym stopniu łączy gwarancję komfortu z cudownym designem. Stanowi znakomitą reprezentację ogromnego potencjału, jakim szczyciła się odrodzona wówczas Polska.

Styl art deco to finezyjna mieszanka luksusu, a zarazem umiaru. Dedykowany on jest przede wszystkim osobom wrażliwym na punkcie estetyki. Art deco to również odwaga i śmiałość w przełamywaniu konwenansów, jednakże w bardzo eleganckim stylu. Czujesz, że właśnie to Ci w duszy gra? Doskonale! Kieruj się intuicją w myśl akcji Mój styl, moje wnętrze i zaaranżuj przestrzeń, która opowie Twoją historię.

Art deco – stylowy wehikuł czasu

Dzięki lekturze naszego poradnika z pewnością wiesz już, czy art deco jest stylem dla Ciebie. Jeśli potrafisz pogodzić luksus z dobrym smakiem, nie ocierając się o zbędny przepych, musisz spróbować własnych sił w urządzaniu salonu art deco. Sprawdź, co skrywa limitowana kolekcja mebli wypoczynkowych Fashion Trends w sklepie Black Red White i zaprojektuj wnętrze zgodne z Twoim stylem!