Montaż desek tarasowych krok po kroku

Deski lub płytki tarasowe są podstawą dobrze wyglądającego zewnętrza domu. Niejednokrotnie taras jest pierwszą rzeczą, na którą zwracają uwagę goście, a także przechodnie spacerujący obok. Tarasy mogą sporo o nas powiedzieć: to, jakie mamy poczucie estetyki, czy lubimy grillować albo hodować rośliny. Dlatego tutaj dowiesz się krok po kroku, jak wykonać taras łatwo i szybko.

Zalety stosowania desek na tarasie

Jest bardzo wiele powodów, które przemawiają za tym, by położyć na swoim tarasie deski tarasowe. Warto jest się z nimi zapoznać, by zdecydować o tym, czy powinna zostać zamontowana płytka tarasowa, czy może raczej deski.

Przede wszystkim miejmy na uwadze ich świetny wygląd. Deska tarasowa prezentuje się bardzo schludnie i sprawia, że taras jest czysty i estetyczny. Ociepla też nieco jego wygląd domu i sprawia, że taras wygląda bardziej przytulnie.

Poza tym są również bardzo praktyczne. Nie da się zaprzeczyć temu, że chodzenie, nawet latem, po deskach tarasowych jest dużo bardziej przyjemne i komfortowe niż po zimnym betonie. Poza tym płytki i deski tarasowe można dużo łatwiej czyścić na bieżąco w porównaniu z wcześniej wspomnianym betonem. Wtedy nie brudzą się tak szybko, a przy okazji nie przenoszą kurzu i innego brudu do środka domu. Wystarczy je raz dziennie pozamiatać.

Koniecznie należy wspomnieć o tym, że deski tarasowe są niezwykle wytrzymałe. Tego typu deski zazwyczaj wykonane są z drewna, które przy odpowiedniej pielęgnacji i impregnacji potrafi wyglądać świetnie nawet przez dwadzieścia lat! Nie zapominajmy również o montażu desek tarasowych, który w porównaniu do choćby płytek jest znacznie szybszy i łatwiejszy.

Jakie deski tarasowe wybrać?

Jest wiele różnych rodzajów desek tarasowych i każde różnią się nieco od siebie, zarówno wyglądem, jak i sposobem dbania, właściwościami oraz wytrzymałością. Wyróżniamy deski tarasowe drewniane oraz kompozytowe. Rodzajów desek jest na szczęście na tyle dużo, że każdy może wybrać odpowiednie dla siebie. Warto jednak bliżej przyjrzeć się kilku konkretnym.

Deski tarasowe sosnowe

Deska tarasowa sosnowa jest niezwykle popularna i może pochodzić z dosłownie każdego zakątka świata – od Europy, przez Amerykę, aż po Azję. Może wyglądać zarówno bardzo klasycznie, nowocześnie, jak i rustykalnie czy surowo.

Drewno sosnowe jest bardzo łatwe w obróbce, a impregnacja nadaje im lekko zielonkawego lub ciemnobrązowego koloru. Uroku sosnowym deskom tarasowym zdecydowanie nadaje faktura licznych, wyjątkowych sęków.

Dobrze zaimpregnowana sosna jest również niezwykle odporna na warunki atmosferyczne. Świetnie znosi deszcz, zimno, a także promienie słoneczne. Decydując się na deski tarasowe z sosny, warto mieć jednak na uwadze to, że należy je regularnie czyścić – usuwać błoto, piasek czy śnieg. Zabrudzenia co prawda nie wpłyną na stan techniczny desek, jednak mogą w znaczny sposób sprawić, że będą wyglądać mniej estetycznie przez trwałe odbarwienia.

Deski tarasowe kompozytowe

Drewno i PCV, to ciekawe połączenie, które tworzy deski kompozytowe. Aktualnie deska tarasowa kompozytowa jest jedną z najpopularniejszych desek tarasowych i jest coraz chętniej wybierana przez klientów.

Deski kompozytowe są bardzo wytrzymałe. Z tymi deskami nie musisz martwić się o zniszczenia, pęknięcia czy konserwację. Drzazgi również nie są żadnym problemem, a podest tarasowy kompozytowy prezentuje się naprawdę świetnie.

 Deski tarasowe modrzew 

Deska tarasowa z modrzewia syberyjskiego to wybór dla tych, którzy chcą jak najporządniejszych komponentów do swoich inwestycji. Są twarde, odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne, takie jak ulewy, śnieg, niskie i wysokie temperatury. Ponadto pleśń ani wilgoć nie są im straszne.

Modrzew syberyjski, co może sugerować sama nazwa, pochodzi z dość trudnych klimatycznie rejonów, dzięki czemu jest niezwykle mocny i odporny, a przy okazji świetnie wygląda!

 Ceny desek tarasowych 

Wybierając deski tarasowe do domu, jedną z pierwszych kwestii, jaka nas interesuje, jest ich cena. Z tym bywa naprawdę różnie, ponieważ bardzo dużo zależy od tego, z jakiego kraju pochodzą i z jakiego materiału są wykonane.

Jednymi z najtańszych desek tarasowych, jakie można kupić w sklepie internetowym Bricoman są sosnowe deski impregnowane. Ich cena nie jest wysoka, ponieważ wynosi niecałe 18 złotych. Równie przystępne cenowo są świerkowe deski tarasowe, które kosztują niecałe 30, czyli około 83 złote za metr kwadratowy. Oczywiście nie są to jedyne deski tarasowe dostępne na stronie internetowej sklepu Bricoman. Na takie okazje definitywnie warto się skusić.

Montaż desek tarasowych krok po kroku

Montaż desek tarasowych wcale nie jest taki trudny, jak mogłoby się wydawać. Montaż desek tarasowych – na balkonie chociażby – to całkiem łatwa sprawa. Bez większego problemu możesz to zrobić sam w domu z pomocą rodziny lub znajomych. Krok po kroku wyjaśnimy Ci, jak to zrobić.

Przygotowanie prac

Pod każdą robotę remontową lub budowlaną należy dobrze przygotować zarówno siebie, jak i teren, nad którym będziemy pracować, by szło nam możliwie jak najłatwiej i szybko. Zacznij od przygotowania podłoża pod układanie deski tarasowej. Należy to zrobić zgodnie z obowiązującymi przepisami budowlanymi.

Najpierw wykop dołki, do których oczywiście będziesz potrzebować łopaty, ewentualnie koparki, jeżeli teren jest naprawdę spory i nie dasz rady zrobić tego samodzielnie. Następnie trzeba umieścić bloczki fundamentowe, wyznaczając odpowiednią wysokość nad gruntem. Gdy już to zrobisz, zalej je betonem wymieszanym z piaskiem. Taras możesz wybudować zarówno na podłożu betonowym, jak i z kostki brukowej. Zwróć uwagę na to, by podłoże było gładkie i stabilne. Oczyść je ze wszelkiego rodzaju roślin i zanieczyszczeń.

Układanie desek tarasowych

Gdy już to zrobisz, musisz zaplanować, w jakim kierunku będziesz mocować deski tarasowe i następnie umieścić legary. Podczas ich mocowania musimy sprawdzić, czy leżą one prostopadle do kierunku, w którym będziemy montować deski. Gdy już się co do tego upewnisz, możesz z powodzeniem montować legary.

Montaż na wkręty i klipsy

Deski tarasowe montuje się najczęściej na wkręty i klipsy. Jest to bardzo łatwa i szybka metoda, która bez większego problemu pomoże Ci samodzielnie zamontować wybrane przez siebie deski tarasowe. Jednak przeprowadzając montaż deski tarasowej w ten sposób, należy trzymać się kilku prostych zasad, by wszystko poszło jak najbardziej sprawnie i bezproblemowo. Trzeba mieć na uwadze to, że drewno, z którego stworzone są deski tarasowe, jest materiałem naturalnym. Czasem nieco się przesuwa i potrzebuje miejsca, by oddychać. Właśnie dlatego, montując deski tarasowe na wkręty, musisz pozostawić około 15 do 20 milimetrów odstępu między wkrętami a deską, by uniknąć wyginania.

Deski mocuje się do klipsów w ten sposób, że pierwszą deskę tarasową montuje się do legara za pomocą klipsu ze stali nierdzewnej. Deski powinny być do siebie mocno dosunięte – można to zrobić przy pomocy ścisków stolarskich albo pasków ściągających. Trzeba pamiętać też o tym, aby każdą deskę tarasową przymocować do legara osobno klipsem, a ostatnią deskę za pomocą wkrętów ze stali nierdzewnej.

Prace końcowe

Pora na ostatnią część, czyli prace końcowe. Gdy uporasz się już z kopaniem dołków, wylewaniem betonu, legarami, rozmyślaniem, jak położyć deskę tarasową, i montażem, to przychodzi czas na wykończenie listwami maskującymi. Po całej pracy na pewno jest dużo sprzątania, jednak podczas doprowadzania tarasu do stanu używalności, należy pamiętać, żeby nie uszkodzić dopiero co postawionej konstrukcji. Używając myjki ciśnieniowej, nie należy ustawiać za dużej mocy i warto zachować rozsądną odległość od desek. Jeśli zdecydowałeś się na deskę kompozytową, nie będziesz musiał już nigdy impregnować gotowej powierzchni. Możesz teraz powoli zacząć myśleć o dekoracjach, takich jak doniczki, krzesła i stolik do kawy.