Małe AGD do kuchni w stylu industrialnym

Jakie kolekcje śniadaniowe będą dopełnieniem aranżacji inspirowanych nowojorskimi mieszkaniami artystów, tworzących w latach 50. XX wieku? Co podkreśli styl wzorowany na pofabrycznych przestrzeniach? Chromowana stal, matowa czerń, a może łagodna biel przełamana srebrem?

Kuchnie industrialne – czym charakteryzuje się styl loftowy?

Styl industrialny, inaczej określany loftowym, powstał w latach 50. XX wieku, kiedy w Nowym Jorku zaczęto zamieniać budynki po opuszczonych fabrykach na niedrogie mieszkania. Na początku mieszkali w nich i tworzyli głównie biedni artyści. Z biegiem czasu stały się one modne i szczególnie poszukiwane ze względu na swoją dużą powierzchnię, otwartą przestrzeń, wysoki sufit i często oryginalne, duże okna oraz ściany o ciekawej fakturze. Dawały dużą swobodę aranżacyjną, zamieniały chaos w artystyczną wizję, łączyły elementy pozornie do siebie niepasujące i eksponowały to, co zazwyczaj chce się ukryć.

Czasy współczesne przyniosły nieprzerwaną modę na wnętrza w stylu loftowym. Choć niegdyś najtańsze i stworzone dla najbiedniejszych mieszkańców, dziś są synonimem luksusu, oryginalności, aranżacyjnego rozmachu i odwagi. Współczesne aranżacje tego typu jedynie nawiązują do przestrzeni fabrycznej, dlatego ich cechą charakterystyczną jest podkreślanie zastanych lub wprowadzanie nowych przedmiotów ze świata techniki. Nikogo nie dziwi tutaj skupianie uwagi gości na kolorowych rurach i częściach instalacji ani montowanie dużych, mosiężnych lub metalowych lamp wyglądających jak ze starej hali produkcyjnej.

Z braku tak wielu dostępnych przestrzeni po dawnych fabrykach (tzw. hard loftów) deweloperzy zaczęli tworzyć tzw. soft lofty, czyli budować nowe mieszkania, odwołujące się swoim stylem do lat 50. XX wieku. Cechy wnętrza industrialnego można też wprowadzić do standardowych pomieszczeń, wykorzystując najbardziej charakterystyczne elementy. Łatwo zaadaptować w ten sposób kuchnię, w której powinniśmy zastosować:

  • otwartą przestrzeń – najlepiej, gdyby łączyła się z salonem;
  • surowe wykończenia ścian – z czerwonej, postarzanej cegły, betonu architektonicznego lub dużych kafli o chropowatej fakturze;
  • wyeksponowane elementy techniczne – rury pomalowane na zdecydowany, kontrastowy kolor, metalowe okucia i łączenia;
  • podkreślone pęknięcia, rysy, nieidealne powierzchnie i ciekawe faktury;
  • szczególnego rodzaju materiały – szczotkowaną stal, miedź, drewno o wyraźnych słojach, szkło;
  • łączenie lekkich mebli, np. otwartych półek na stalowych stelażach z ciężkimi szafkami i sprzętami kuchennymi. Fronty szafek powinny być gładkie, proste, matowe, bez dekoracyjnych frezów;
  • minimalizm w doborze elementów dekoracyjnych;
  • metalowe lampy wzorowane na te z hal fabrycznych lub żarówki bez osłon.

Styl industrialny lubi łączyć się z eklektyzmem, retro i minimalizmem. Elementów warto szukać na targach staroci i aukcjach internetowych, na których znaleźć można przedmioty z duszą, piękne w swej niedoskonałości i surowości.

Kuchnie w stylu loftowym – jakie kolory i faktury będą do niej pasowały?

Chociaż w przypadku kuchni typu loft stawiamy na oszczędność środków, surowość i minimalizm, kolor jest tutaj bardzo ważny. W palecie mogą znaleźć się wszystkie odcienie czerni i szarości, przechodzące w stronę nieperfekcyjnej bieli. Dodatkowo do wnętrz industrialnych wprowadzić można wszystkie odcienie drewna, stali, metalu i miedzi lub czerwień naturalnej cegły. To kolory bazowe, stanowiące tło i wyznacznik aranżacji prosto z pofabrycznych nowojorskich mieszkań.

Lekko odchodząc od monochromatyzmu, można zdecydować się na stonowane, ciemne barwy: zieleń, bordo, brąz, granat, ale nie powinny one przeważać, a jedynie nawiązywać swoją temperaturą barwową do wybranych kolorów podstawowych. Przykładowo do ciepłej szarości z domieszką beżu pasować będzie bordo, a do chłodnej, stalowej – granat.

W stylu industrialnym intensywne, zdecydowane kolory nie powinny przeważać. Można je wprowadzić jedynie w detalach, elementach dekoracyjnych, ale zawsze tak, by nie zaburzyć barw tła, nie przytłoczyć ich mocną energią czerwieni, żółci lub ultramaryny.

Małe AGD w industrialnej kuchni

 W przypadku aranżacji wzorowanych na mieszkaniach urządzonych w pełnych maszyn i elementów technicznych przestrzeniach pofabrycznych i halach produkcyjnych, dobór sprzętów jest równie istotny, co wybranie odpowiednich mebli i dodatków. To właśnie w tym wypadku mogą one wyjść na pierwszy plan, przyciągnąć całą uwagę, definiować charakter pomieszczenia.

Sprawdzą się urządzenia wykonane ze stali w różnych odcieniach oraz wykończeniach: chromowanej, szczotkowanej lub połyskliwej z elementami matowej czerni lub bieli. Warto postawić na takie, w których zadbano o detal, ponieważ każda dźwignia, wskaźnik zegarowy, pokrętło lub widoczne przyciski będą tutaj stanowiły „kropkę nad i" stylu loftowego.

Świetnie sprawdzi się tutaj małe AGD od De’Longhi. W swoich urządzeniach producent łączy funkcjonalność i komfort użytkowania z oryginalnym wzornictwem skupionym na szczególe i jakością wykorzystywanych materiałów. Do kuchni w stylu loft warto wybrać czajnik elektryczny, toster i opcjonalnie również ekspres kolbowy z jednej z kolekcji śniadaniowych De’Longhi:

  • Distinta X

Ta kolekcja śniadaniowa to przykład sztuki użytkowej wykonanej w duchu starego stylu industrialnego z nutą nowoczesności. Projektanci połączyli tutaj stal szczotkowaną (będącą w przewadze) i błyszczącą oraz czarne, matowe elementy wykończenia podstawy czajnika elektrycznego o pojemności 1,7 l i tostera na 2 grzanki. Modele te doskonale wpiszą się w klasyczną przestrzeń w stylu loftowym, dopełniając elementy chromowane oraz bazową szarość w chłodnych odcieniach. Surowy charakter lekko łagodzi forma małego AGD Distinta X, która została oparta na zrekonstruowanym kwadracie i kole. To doskonały przykład nowego designu w starym nowojorskim duchu industrialnym.

Kolekcja Distinta X

  • Distinta Moments

Jeśli w naszej kuchni przeważa czerń lub biel, a szczotkowana stal pojawia się jedynie w akcentach, możemy zdecydować się na siostrzaną kolekcję Distinta X, czyli Distinta Moments. Czajniki elektryczne i tostery o tym samym połączeniu figur geometrycznych, ale matowym wykończeniu, doskonale wtopią się w tło minimalistycznych kuchni o surowym charakterze, nie pozostając niezauważone. Zamiast jednak przytłaczać dekoracyjnością, zaskoczą nowoczesną formą z nutą retro. Do wyboru mamy klasyczną czerń, którą możemy wykorzystać jako kontrast dla bieli i jasnej szarości, lub łagodną biel, która uzupełni jasne, przestronne wnętrza.

Kolekcja Distinta Moments

  •  Argento

Ta kolekcja to kwintesencja stylu lat 50. XX wieku, a więc czasów, kiedy w Nowym Jorku rodził się styl loftowy. Dostrzegalne są tutaj także wpływy włoskiego designu oraz art deco. Zastosowano tutaj zarówno łagodne, zaokrąglone linie, jak i dodające charakteru ostre kąty. Kolekcja Argento bazuje na podstawowych kolorach czerni i bieli oraz matowym wykończeniu. Wprowadzono także elementy szczotkowanej stali. Wersja czerwona czajnika elektrycznego i tostera może znaleźć swoje miejsce w kuchni w stylu loftowym, jednak dopiero wtedy, kiedy stanie się jedynym mocnym akcentem na tle stworzonym z kolorów bazowych.

Kolekcja Argento

  • Icona Vintage

To ponownie połączenie zaokrąglonych linii z załamaniami i kantami, które stanowią doskonały mariaż stylu industrialnego z odrobiną włoskiego designu w duchu retro. Kojarzy się z tradycyjnymi kawiarniami w Rzymie, Wenecji lub Mediolanu, gdzie parzy się najlepszą kawę na szybkie śniadanie przed pracą. Do kuchni loftowych najbardziej pasować będzie małe AGD Icona Vintage w wersji ciemnoszarej, metalicznej lub matowej czerni z dodatkiem czekoladowego brązu. W tym wypadku do czajnika elektrycznego i tostera można dopasować jeszcze ekspres kolbowy, zmieniający przygotowywanie ulubionego espresso lub przedłużonej czarnej w prawdziwy rytuał. Elementy wykończeniowe oraz dopracowane detale dobrze komponować będą się z wyeksponowanymi elementami konstrukcyjnymi i technicznymi w kuchni.

Kolekcja Icona Vintage