Inteligentny dom: sterowanie bramą, roletami, oświetleniem!

Z roku na rok coraz więcej mówi się o inteligentnych domach. Przestały być już wizją z futurystycznych filmów. Czym właściwie są i czy rzeczywiście warto rozważyć rozwiązania, które się z tym wiążą? Sprawdź, w jak łatwy sposób możesz sterować chociażby bramą, roletami czy oświetleniem! Nowe, tanie rozwiązanie Connectivity kit od Somfy udostępnia taką opcję każdemu!

Inteligentny dom - czym właściwie jest?

Definicja inteligentnego domu wskazuje na to, że jest to dom, który wyposażony jest w inteligentne rozwiązania (czujniki, napędy, urządzenia), które są zintegrowane w jednym systemie. Co ważniejsze, nawet jeśli nie planowaliśmy, że nasz dom taki będzie od samego początku, współczesne rozwiązania umożliwiają nam budowanie tego inteligentnego środowiska krok po kroku, we własnym tempie. Dostępne są bardzo wygodne i niedrogie rozwiązania, które znacząco podnoszą standard życia, bez nadmiernej ingerencji w jego organizację.

Dlaczego warto zainteresować się tematem inteligentnego domu? To nie jest kwestia fajnych gadżetów. Taki budynek jest przede wszystkim znacznie bardziej bezpieczny, ekologiczny, a codzienne użytkowanie go staje się niezwykle komfortowe.

Inteligentny dom: sterowanie bramą, roletami, oświetleniem!Inteligentny dom: sterowanie bramą, roletami, oświetleniem! 

Connectivity kit – nowa centrala od Somfy!

Somfy to lider na rynku inteligentnych rozwiązań do budynków. Ta obecna od 1969 roku firma nie ustaje w wysiłkach, średnio patentując 40 nowych rozwiązań rocznie. Nowy produkt to centrala do sterowania, czyli serce, które integruje nasze napędy i urządzenia. Connectivity kit umożliwia nam sterowanie naszą bramą, żaluzjami, roletami, oświetleniem czy gniazdkami za pomocą aplikacji TaHoma lub głosowo! Możemy podłączyć do niej 20 urządzeń w technologii io-homecontrol oraz RTS.

Ta mała, designerska centrala jest kompatybilna z Google Asystentem, Apple (ograniczona ilość urządzeń) czy Amazonem i to dzięki temu nie musimy szukać w swoim zasięgu smartfona, a wystarczy wywołać asystenta (jeżeli nie na smartfonie, to w formie głośnika np. Amazon Alexa, Google Mini czyApple HomePod ) i wydać mu komendę. Brama otworzy się lub zamknie (Google), zaświecimy lub zgasimy światło, zamkniemy lub otworzymy żaluzje lub wyłączymy gniazdka. W aplikacji możemy zaplanować scenariusz na przykład „Czas spać". Wówczas światła zaczną się ściemniać, rolety zamykać- czy można wygodniej? Funkcja geolokalizacji (w połączeniu z aplikacją IFTTT) sprawi, że brama sama otworzy się lub zamknie, gdy będziemy dojeżdżać do domu lub opuścimy jego teren.

 

Bramy wjazdowe i bramy garażowe w inteligentnym domu

Dziś niewiele osób wyobraża sobie funkcjonowanie bez zdalnego otwierania bramy wjazdowej lub bramy garażowej. Automatyka stała się czymś powszechnym. Wyobraźmy sobie jednak, że dostępny jest system, który działa jeszcze płynniej i jeszcze łatwiej niż znane od wielu lat rozwiązania. Możemy naszej bramie wjazdowej lub garażowej wydać komendę głosową, by ta otworzyła się lub zamknęła nawet, gdy nie ma nas w domu, albo gdy dopiero się do niego zbliżamy. To wszystko bez odrywania rąk od kierownicy. Wyobraźmy sobie, że możemy zaprogramować system tak, by on sam z siebie wyczuwał nasze położenie i działał domyślnie, bez żadnych komend. Niemożliwe? Dziś już możliwe! Jakie mamy możliwości?

  • Sterowanie bramą z auta lub z domu

Może to zrobić każdy z upoważnionych pasażerów lub domowników, który posiada dostęp do zarządzania aplikacją na smartfona. Możemy dokonać tego komendą głosową lub zaprogramować różne warianty pasujące do naszej lokalizacji (zbliżamy się – brama się otwiera, wjeżdżamy za bramę – brama się zamyka).

  • Zdalne sterowanie bramą z dużej odległości

Kurier ma dla nas ważną paczkę, nas nie ma w domu, ale nie chcemy, by zostawiał ją przed terenem domu? Otwórzmy mu bramę wjazdową lub garażową i poprośmy, by zostawił przesyłkę w określonym punkcie. Sterować systemem możemy nawet będąc na wakacjach. Właściwie z każdego miejsca na Ziemi, gdzie tylko jest internet.

  • Bez wychodzenia z samochodu

Pada deszcz, jest zimno lub mamy wyjątkowo upalny dzień? Nie musimy wychodzić z samochodu, by otworzyć bramę wjazdową lub dostać się do garażu. Wystarczy jedno kliknięcie lub komenda głosowa.

Rolety - steruj zdalnie!

Nawet tradycyjne rolety zewnętrzne, regulowane ręcznie, potrafią być sporym ułatwieniem i zwiększeniem naszego bezpieczeństwa. Wyposażenie rolet zewnętrznych w automatyczny napęd, którym możemy wygodnie, zdalnie sterować to znaczne podwyższenie naszego komfortu i spokoju. Jakie wówczas zyskujemy możliwości?

  • Izolacja termiczna i akustyczna

Jeśli liczy się dla nas oszczędność energii, musimy wiedzieć, że rolety potrafią zakumulować w pomieszczeniu więcej ciepła niż nawet najbardziej nowoczesne okna. To świetne rozwiązanie, szczególnie zimą, gdy nocą temperatura znacznie spada. Zasłonięte latem nie pozwalają na przegrzewanie się pomieszczeń. W ten sposób efektywniej zarządzamy energią. Podobnie jest z izolacją od dźwięku. Przydaje się to wówczas w sytuacjach, gdy chcemy by było u nas w domu ciszej niż na zewnątrz.

  • Bezpieczeństwo zarówno podczas naszej obecności, jak i podczas wyjazdu

Zarówno, gdy przebywamy w domu, jak i w podróży rolety stanowią znakomitą zaporę dla potencjalnego intruza. Zdalne sterowanie nimi, gdy nie ma nas w domu, symuluje naszą obecność w nim. Wiadomo, że ewidentnie opuszczony dom jest znacznie większą pokusą dla złodzieja.

  • Dłuższy i lepszy sen

Rolety w sypialni sprawiają, że wczesne letnie słońce nie budzi nas i pozwala wyspać się do dźwięku budzika. Ponadto odpowiednio zaciemnione pomieszczenie znacznie zwiększa komfort snu oraz podnosi jego jakość.

  • Gdy słońce świeci zbyt mocno

Pragniemy urządzić sobie seans filmowy w samym środku słonecznego dnia? Nie ma problemu. Rolety sprawią, że w naszym salonie zrobi się ciemno, jak w kinie. A podczas naprawdę gorących momentów w roku, gdy temperatury przekraczają 25 stopni, zaciągnięte rolety odizolują nas, w znaczącym stopniu, również od upałów. Zasłaniamy je za pomocą jednego kliknięcia lub komendy głosowej, bez wstawania z kanapy.

Gdy decydujemy się na remont, lub planujemy budowę nowego domu, od razu pomyślmy o nowoczesnych roletach, posiadających zdolność automatycznego, zdalnego sterowania. Tego typu modernizacja możliwa jest również wówczas, gdy już posiadamy takowe wyposażenie starego typu. W łatwy sposób możemy je zmienić w system pasujący technologicznie do naszych czasów. Wystarczy mało inwazyjny montaż. Produkty Somfy takie jak: silniki, różnego rodzaju odbiorniki, czujniki temperatury, kompatybilne są z wieloma już funkcjonującymi rozwiązaniami.

Inteligentny dom: sterowanie bramą, roletami, oświetleniem!Inteligentny dom: sterowanie bramą, roletami, oświetleniem! Inteligentny dom: sterowanie bramą, roletami, oświetleniem!

Inteligentne oświetlenie w domu

Możemy w pełni zdalnie i elastycznie zarządzać oświetleniem i gniazdkami z prądem w naszym domu. Możemy również zaprogramować oświetlenie zgodnie z wędrówką słońca na zewnątrz oraz panującymi aktualnie warunkami termicznymi. Dodatkowo nie wymaga to żadnej skomplikowanej, oddzielnej instalacji. Wystarczy, że do już istniejącego systemu dołożymy komponenty pod postacią np.: żarówek, gwintów do żarówek, gniazdek, różnego rodzaju napędów i gotowych urządzeń.

W ten sposób znacząco wpływamy nie tylko na naszą wygodę, ale również bezpieczeństwo. Zarówno na co dzień, jak i w chwili, gdy nie ma nas w domu. Niezależnie od tego, czy przebywamy akurat w pracy, kilka kilometrów dalej, czy po drugiej stronie globu na wakacjach lub wyjeździe służbowym. Ogromnym plusem wszystkich rozwiązań Somfy jest również fakt, że ich zagęszczenie w naszym domu, może korespondować z ewolucją naszych potrzeb. Nie musimy od razu zaczynać od skomplikowanego systemu. Możemy z czasem decydować się na kolejne pomysły, gdy okaże się, że nasze wcześniejsze decyzje nam odpowiadają. Zainstalujmy zdalnie sterowane punkty świetlne jedynie w najbardziej newralgicznych i potrzebnych miejscach, a potem gdy przyzwyczaimy się do tego rozwiązania i zaczniemy je doceniać, rozszerzmy je na cały dom.

Wielką zaletą produktów Somfy jest ich cena. Stanowi bardzo atrakcyjny wymiar, który zupełnie nie przystaje do niesamowitego efektu, jaki uzyskujemy decydując się na nie. Przykładowo wyobraźmy sobie, że nie jesteśmy pewni, czy wyciągnęliśmy wtyczkę od żelazka. Nie musimy zaprzątać sobie tym głowy w pracy, wystarczy zdalnie odłączyć zasilanie gniazdka.

Regulowana scena oświetlenia w naszym domu to nie tylko możliwość pełnego zautomatyzowania żarówek podczas naszej nieobecności, ale również niesamowita elastyczność barw, natężenia i konfiguracji różnych punktów. W ten sposób możemy jednym gestem, bądź jedną komendą zmienić naszą przestrzeń w klimatyczne miejsce. Potrzebujemy światła do sprzątania? Zwiększamy natężenie i oziębiamy kolor świecenia. Skończyliśmy sprzątanie i chcemy natychmiast wprowadzić przytulną atmosferę? Nie ma problemu. Wszystko jest na wyciągnięcie ręki albo komunikatu głosowego.