Na jakiej wysokości powinna być zamontowana umywalka?

Projektując wystrój łazienki, często w pierwszej kolejności skupiamy się na kolorystyce, stylu, doborze materiałów, wielkości płytek i znalezieniu idealnie wykończonej ceramiki. Tymczasem warto już na początku zwrócić uwagę na funkcjonalność wyposażenia i jego ergonomię. Są kluczowe przy codziennym korzystaniu z łazienki. Podpowiadamy, od czego zależy i na jakiej wysokości zamontować umywalkę.

Strefa umywalkowa jest chyba najbardziej intensywnie eksploatowanym obszarem każdej łazienki. Dlatego szczególnie warto skupić się na jej dobrym zaprojektowaniu. Szerokość i wysokość umywalki, dobór odpowiedniej baterii, otoczenie ceramiki, przestrzeń wokół niej – choć w pierwszej kolejności nie zastanawiamy się nad tym, to te czynniki mają kluczowe znaczenie dla wygody i komfortu korzystania na co dzień z umywalki.

Standardowa wysokość montażu umywalki – czy jest norma?

Czy istnieje regulacja prawna, która określa dokładnie optymalną wysokość montażu umywalki? W normie budowlanej jest dostępna zalecana wartość, określona na podstawie wzrostu populacji. To poziom 75-80 cm liczony od posadzki do górnej krawędzi umywalki. Trzeba jednak wiedzieć, że to wartość dla populacji z lat 60. i 70., dla której średni wzrost był niższy niż obecnie. Na ten moment europejskie wytyczne zalecają montaż umywalki na poziomie 85-95 cm, która przede wszystkim powinna być uzależniona od potrzeb i wzrostu domowników.

Od czego zależy wysokość, na jakiej zamontujemy umywalkę?

Standardy budowlane określają pewien przedział wysokości, na której najlepiej jest zamocować umywalkę. Jednak aby cieszyć się na co dzień wygodną i ergonomiczną strefą umywalkową, warto przede wszystkim sprawdzić indywidualne potrzeby każdego z domowników.

Dla wysokich osób umywalka może być zamocowana nawet na poziomie 95-100 cm. Trzeba jednak pamiętać, że w takim wypadku narazimy niższe osoby na niekomfortowe korzystanie z umywalki. Z kolei w mniejszych łazienkach i toaletach zaleca się montaż umywalki nieco niżej niż wynikałoby to z wytycznych. Ma to związek z małym metrażem i swobodą wykonywania ruchów w całej strefie umywalkowej.

Wysokość zamocowania ceramiki zależy też od rodzaju umywalki. W przypadku modeli wiszących i wpuszczanych w blat lub szafkę, punktem odniesienia w ustalaniu wysokości zawieszenia jest górna krawędź umywalki. Jednak w przypadku umywalek nablatowych najpierw należy ustalić wysokość zamocowania blatu, na którym dopiero w kolejnym kroku stawiamy ceramikę.

Na jakiej wysokości umywalka ścienna?

Ceramika mocowana do ściany jest prosta w montażu. Zazwyczaj wiesza się ją na poziomie 85-90 cm licząc od posadzki do górnej krawędzi, jednak warto i w tym przypadku indywidualnie dopasować tę wartość do wzrostu domowników.

Montując umywalkę ścienną, należy ją dopasować do ściany, a następnie zaznaczyć górną krawędź i umiejscowienie otworów mocujących na ścianie. Sprawdźmy, czy na wybranej wysokości nie występuje kolizja misy i dolnej części umywalki z dopływami i ujściami kanalizacyjnymi. Następnie mocujemy śruby i kołki, a następnie wieszamy umywalkę i uszczelniamy miejsce jej styku ze ścianą.

Umywalka wpuszczana w blat – jaka wysokość?

Zasada wyznaczania wysokości umywalki przy umywalkach meblowych i tych zagłębionych w blacie jest analogiczna jak w przypadku ściennych. Różnica polega na sposobie montażu. Zazwyczaj ceramikę zagłębioną w blacie mocuje się na szafce lub w otworze w blacie. Jeśli umywalka tylną ścianką jest dosunięta do ściany, wówczas ma tam też dodatkowe mocowania.

Umywalka wpuszczana w blat jest dostępna w szerokości od około 40 cm aż do 120 cm. To modele z niskim lub wysokim rantem, na różną głębokość wpuszczane w blat. Warto już na etapie projektowania łazienki wybrać odpowiedni model i zaplanować, jak zostanie zamontowany. To ważne pod kątem ustalenia optymalnej wysokości jej zawieszenia. Punktem wyjścia jest górna krawędź, ale istotna jest także wysokość mocowania szafki lub blatu pod umywalką.

Dobrą praktyką jest wybór gotowego zestawu umywalki z dopasowaną szafką podumywalkową. Zazwyczaj montuje się je razem, co zapewnia pełną spójność i kompatybilność techniczną.

Wysokość montażu umywalki nablatowej

Choć w tym wypadku wytyczne co do wysokości montażu są takie same, jak w przypadku innych rodzajów umywalek, to trzeba wziąć pod uwagę także wysokość blatu. Najpierw mocujemy blat, a dopiero na nim stawiamy umywalkę. Wyznaczamy poziom górnej krawędzi umywalki nablatowej w sposób opisany powyżej, a następnie odejmujemy od niego wysokość samej misy.W tym przypadku warto jeszcze przed montażem sprawdzić, czy zaplanowana wysokość montażu umywalki stawianej na blacie pozwoli na wygodne umycie rąk. Specjaliści od wystroju wnętrz podkreślają, że umywalka powinna być na tyle wysoko, by móc swobodnie korzystać z ceramiki bez konieczności pochylania się. Zwróćmy uwagę też na głębokość misy. Przy głębokich modelach lepiej zamocować je nieco niżej, by nie rozchlapywać wody.

Wysokość odpływu umywalki

Jeśli planujemy wysokość odpływu i podejść wodnych na etapie prac budowlanych, to zazwyczaj mamy możliwość niewielkiej manipulacji w zakresie ich usytuowania. Najczęściej ujście kanalizacyjne znajduje się na wysokości około 55 cm od posadzki, zaś ujścia wodne nieco wyżej, co najmniej 5 cm wyżej niż odpływ, czyli na poziomie 60-65 cm.

Wygodna umywalka – o czym jeszcze warto pamiętać?

Aby domownicy mogli komfortowo korzystać z umywalki, trzeba nie tylko powiesić ją na odpowiedniej wysokości, ale też ergonomicznie zaplanować jej otoczenie. Dlatego jeszcze przed rozpoczęciem prac remontowych warto dokładnie przemyśleć i skompletować wyposażenie strefy umywalkowej.

O czym jeszcze warto pamiętać?

  • Aby pozostawić przynajmniej 20 cm wolnego miejsca po bokach umywalki. Pozwoli to na swobodne ruchy podczas korzystania z niej.
  • Baterię umywalkową dopasować do rodzaju ceramiki i wysokości jej zawieszenia. Do umywalek ściennych zwykle dobiera się baterie ścienne lub stawiane na ceramice. Przy modelach nablatowych zdecydujmy, czy baterię stawiamy obok umywalki na blacie (wówczas potrzebna jest wysoka bateria z dość długą wylewką) lub na ceramice. W tym ostatnim przypadku trzeba wybrać model z otworem na baterię, sam kran powinien być dość niski, a wylewka dosyć krótka, aby nie rozchlapywać wody. Gdy baterię stawiamy na umywalce nablatowej, sprawdźmy, czy całość nie jest zbyt wysoka i czy np. nie odbija się w lustrze zawieszonym nad ceramiką.
  • Lustro nad umywalką powinno wisieć przynajmniej 10-15 cm nad górną krawędzią umywalki. Ma to znaczenie praktyczne pod kątem zachlapywania tafli. Ponadto zbyt nisko zawieszone lustro odbija tylną ściankę umywalki, co zazwyczaj nie jest pożądane.
  • Zalecana wysokość umywalki dla seniorów i innych osób z ograniczoną ruchomością to około 80-85 cm. Jest nieco niższa niż standardowe wytyczne. Zwróćmy też uwagę na montaż dodatkowych uchwytów i przedłużonego mieszadła baterii dla łatwiejszego uruchamiania strumienia wody.
  • Gdy w łazience jest mało miejsca przed umywalką, lepszym wyborem są szerokie umywalki dosuwane do ściany lub modele ścienne. Pozwalają maksymalnie zaoszczędzić miejsce w centralnej części, jednocześnie pozwalając na komfortowe korzystanie z całej strefy umywalkowej.
  • Przy umywalkach ściennych zwróćmy uwagę, aby baterię zawiesić powyżej na takiej wysokości, aby wygodnie do niej sięgnąć i nie rozchlapywać strumienia wody.
Copyright © Agora SA