Jak urządzić domek ogrodowy, aby maksymalnie wykorzystać przestrzeń?

Masz ogródek działkowy? Relaksujesz się na działce rekreacyjnej w malowniczym zakątku? Uprawiasz z pasją kwiaty i warzywa na swojej posesji? A może Twoją posiadłość otacza rozległy ogród? Niezależnie od tego, jak duży jest teren zielony, potrzebujesz miejsca do wygodnego przechowywania przedmiotów przydatnych zarówno podczas pracy, jak i odpoczynku na świeżym powietrzu. Mamy dla Ciebie rozwiązanie: domek ogrodowy Hörmann. Podpowiadamy, jak optymalnie wykorzystać jego przestrzeń. Jaki materiał jest najlepszy na domek ogrodowy?

Domki ogrodowe Hörmann produkowane są z blachy stalowej ocynkowanej ogniowo i malowanej proszkowo. Na rynku można znaleźć także konstrukcje z drewna. Oto krótkie charakterystyki wymienionych rozwiązań:

  • Domki drewniane – klasyczne i ekologiczne, lecz podatne na uszkodzenia mechaniczne, nieodporne na warunki atmosferyczne i ogień, łatwe do zalania i relatywnie najmniej trwałe.
  • Domki metalowe – ocynkowana i malowana proszkowo blacha stalowa jest odporna na działanie wody i wilgoci. W przeciwieństwie do drewna zachowuje ona stabilność wymiarową, nie wypacza się i jest niepalna. Nie wymaga też częstej konserwacji: wystarczy naprawić ewentualne uszkodzenia powłok ochronnych. Stal zapewnia zdecydowanie większą trwałość niż  konstrukcja drewniana.

fot. Hörmannfot. Hörmann 

Jak dobrać wielkość domku narzędziowego?

Firma Hörmann oferuje domki w kilku modelach i wymiarach. Możesz wybrać konstrukcję z dachem jednospadowym lub dwuspadowym. Kubatura najmniejszego domku to około 5 m³, średniego około 12 m³, a największego około 15 m³. Bez problemu dobierzesz wymiary dopasowane do wielkości Twojego ogrodu. Jak oszacować wielkość domku ogrodowego? Najprostszym sposobem jest wyznaczenie planowanej powierzchni podłogi i rozmieszczenie przedmiotów, które mają być w nim przechowywane. Najważniejsze są te, które – ze względu na ciężar lub gabaryty – muszą stać na podłodze. W tej grupie znajdują się m.in. kosiarki i inne maszyny ogrodowe, ciężkie donice i materiały budowlane. To one mają decydujący wpływ na wybór powierzchni domku. Wysokość obiektu nie powinna być mniejsza niż 2 m, aby zapewnić komfort poruszania się i umożliwić składowanie w pionie dłuższych przedmiotów, np. kosy spalinowej.

Jakie jest niezbędne wyposażenie domku ogrodowego?

fot. Hörmannfot. Hörmann 

Wielką zaletą każdego domku ogrodowego jest dodatkowe wyposażenie, które pozwala maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń. Wybierając domki ogrodowe Hörmann, możesz skorzystać z wielu dodatkowych akcesoriów:

  • Składany stolik – z blatem o wymiarach 700 × 591 mm i dwoma szynami o długości 1946 mm, który możesz zamontować na dowolnej wysokości, aby zapewnić sobie komfort użytkowania.
  • Półki regałowe – pozwalają na wygodne przechowywanie doniczek, narzędzi, preparatów i nawozów, materiałów eksploatacyjnych oraz wielu innych przedmiotów. Zestaw składa się z dwóch półek o wymiarach 674 × 240 mm oraz dwóch szyn o długości 708 mm.
  • Półki narożne – trójkątne półki umożliwiają wykorzystanie narożników domku, także na większej wysokości.
  • Uchwyt na narzędzia – profil z blachy stalowej z otworami o różnej wielkości to możliwość komfortowego rozmieszczenia śrubokrętów, noży, pilników i innych narzędzi stolarskich, ślusarskich lub przeznaczonych do prac w ogrodzie.
  • Uchwyt na narzędzia ogrodnicze – zestaw o regulowanej wysokości dostosujesz bez problemu do długości posiadanych narzędzi.
  • Uchwyt na rower – prosty gadżet o dużej funkcjonalności – ustawiony pionowo rower zajmuje znacznie mniej miejsca niż stojący na dwóch kołach.
  • Kratki na pnącza – kratownica o wymiarach (szerokość x wysokość) 973 × 1950 mm lub 2275 × 1950 mm przeznaczona jest do zamontowania na zewnętrznej ścianie domku. Doskonale sprawdza się jako podpora dla pnączy, pozwala także zawiesić doniczki z kwiatami.

Wszystkie wymienione akcesoria pozwalają utrzymać porządek w domku ogrodowym, wykorzystać optymalnie jego przestrzeń i oddzielić od siebie różne kategorie przechowywanych przedmiotów. Odpowiednio urządzony domek ogrodowy Hörmann jest funkcjonalnym miejscem do składowania narzędzi, maszyn ogrodowych, nawozów i materiałów budowlanych. Świetnie nadaje się także do przechowywania rowerów i sprzętu sportowego. Można w nim zgromadzić znaczną liczbę różnorodnych przedmiotów, zachowując jednocześnie porządek i pełny komfort użytkowania.

fot. Hörmannfot. Hörmann 

W domkach przechowasz także drewno opałowe. Jeżeli jednak dysponujesz większą liczbą polan, optymalnym rozwiązaniem będzie specjalny stojak na drewno kominkowe. W stabilnej i estetycznej konstrukcji ułożysz do 3 metrów przestrzennych drewna ciętego lub rąbanego. Stojak może być funkcjonalnym uzupełnieniem domku ogrodowego.