Zalety światła słonecznego - dla Ciebie i Twojego domu

Jak pokazują najnowsze badania wykonane przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie VELUX, Polacy dostrzegają zbawienny wpływ światła naturalnego na ich samopoczucie w domu (78%), jednocześnie co trzeci badany narzeka na słaby dostęp do niego.

Dlaczego warto zadbać o dostęp do światła dziennego w domu? Oto kilka argumentów:

Zwiększenie koncentracji

Światło dzienne pomaga zwiększyć nasz poziom energii, a także nastrój. Jest to szczególnie ważne, jeśli pracujesz w domu. Światło dzienne sprawi, że będziesz bardziej skoncentrowany przez cały dzień.

Dobre samopoczucie

Światło słoneczne pomaga naszemu organizmowi produkować witaminę D, która jest niezbędna dla ogólnego zdrowia i dobrego samopoczucia. Pomaga również ograniczyć objawy lękowe.

Poprawa nastroju

Ekspozycja na światło słoneczne w ciągu dnia powoduje, że nasz mózg produkuje serotoninę - hormon, który reguluje nasz nastrój i zdolność do odpoczynku. Niski poziom serotoniny w organizmie  może prowadzić do smutku, niepokoju, a nawet depresji. Ekspozycja przez 30 minut dziennie na światło słoneczne, pomoże nam lepiej radzić sobie ze stresem i niepokojem.

Lepszy sen

Światło dzienne wpływa na wydzielanie melatoniny, która jest kluczowa dla utrzymania prawidłowego rytmu okołodobowego, czyli wewnętrznego zegara, który reguluje nasz cykl snu i czuwania. Dlatego zaraz po przebudzeniu warto zadbać o dostęp do świata dziennego, dzięki czemu organizm dostanie sygnał, że jest już jasno i obniży produkcję melatoniny, żeby się obudzić. Spędzając większość dnia przy naturalnym świetle możemy liczyć na spokojny sen i efektywny wypoczynek.

Twoje rośliny będą Ci wdzięczne

Rośliny rozwijają się i kwitną w świetle słonecznym. Nie musisz mieć dyplomu z botaniki, żeby to wiedzieć! Warto zadbać o jak najwięcej roślin w domu, szczególnie tych oczyszczających powietrze. Otaczanie się roślinami w pomieszczeniach, w których spędzamy dużo czasu ma dla nas zbawienny wpływ, jesteśmy bowiem bliżej natury.

Większa przestrzeń dzięki naturalnemu doświetleniu

Jeśli Twój dom ma niskie sufity, oświetlenie sprawi, że przestrzeń będzie wyglądać na większą i bardziej otwartą. W przypadku domu z poddaszem okna dachowe VELUX otworzą dom na światło dzienne, umożliwią wentylację i zapewnią kontakt z otoczeniem.

Jak poprawić dostęp do światła naturalnego?

O jak najlepszym doświetleniu domów powinniśmy pomyśleć już na etapie projektowania lub planowanej modernizacji. Słońce jest nie tylko źródłem światła, ale i ciepła wpływającego na temperaturę w pomieszczeniu. Właściwe rozmieszczenie okien zagwarantuje optymalną ekspozycję na światło dzienne i poprawi efektywność energetyczną budynku. W małych pomieszczeniach na poddaszu najlepiej, aby okno dachowe było usytuowane centralnie, tak, aby słońce mogło oświetlać cały pokój. Aby zapewnić lepszy rozkład światła warto instalować okna po dwóch stronach pomieszczenia. Przy takim ułożeniu nawet przy tej samej ilości okien pomieszczenie będzie lepiej doświetlone.

Poddasze pełne światła - montaż okien w zestawach

Więcej światła w pomieszczeniu możemy uzyskać poprzez montaż okien dachowych w zestawach. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie tylko lepiej doświetlimy i przewietrzymy wnętrza, ale też zadbamy o nasze zdrowie i samopoczucie. Dodatkowe korzyści to poczucie przestrzeni, panoramiczny widok, niezwykłe możliwości aranżacji i komfortowe miejsce do życia.

Najczęściej spotykanym zestawem okiennym są dwa okna dachowe zamontowane obok siebie. W przypadku łączenia okien w zestawy warto mieć na uwadze, że w poziomie łączymy okna tej samej wysokości – w praktyce jest to jednoznaczne z tym samym rozmiarem okien. Jeśli pomieszczenie jest wysokie to możemy zastanowić się nad montażem okien jedno nad drugim. Trzeba jednak pamiętać, że w pionie łączymy okna o tej samej szerokości, ale jeśli zależy nam na urozmaiceniu architektury wnętrza, okna mogą być różnej długości.

*Badanie opinii na temat „Wpływu dostępu światła dziennego na aspekty życia", wykonane metodą CAWI, na reprezentatywnej grupie Polaków w wieku 18-60 lat, wykonane przez firmę ARC Rynek i Opinia na zlecenie VELUX, w terminie 23.02-1.03.2023 r.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.