Usiądź wygodnie w fotelu i wsłuchaj się w naturę z VELUX!

W sytuacji, gdy spędzamy coraz więcej czasu w domu, ważne jest stworzenie takich warunków, które sprzyjają naszemu dobremu samopoczuciu. VELUX zwraca uwagę nie tylko na znaczenie światła dziennego i świeżego powietrza, lecz także kontaktu z naturą poprzez wsłuchiwanie się w jej odgłosy.

Otwórz się na dźwięki natury z VELUX

Z myślą o tych, którzy korzystają z uspokajających ścieżek dźwiękowych, VELUX stworzył specjalną playlistę, rejestrując relaksujące dźwięki natury - szelest liści, odgłosy ptaków, opady deszczu, słyszane przez okna dachowe VELUX.

Źródło: VELUX

Te naturalne dźwięki mogą służyć do regeneracji psychicznej, czy poprawie snu. W ich towarzystwie można pomedytować, poczytać książkę, wziąć kąpiel, skupić się na nauce lub pracy czy po prostu zrelaksować się. Tym samym okna dachowe VELUX mogą być swego rodzaju pomostem między naszym domem, a otaczającym nas światem. Działanie odgłosów natury, w które możemy się wsłuchać jest porównywalne do efektów różnych dźwięków ASMR, które jak się okazuje bardzo pozytywnie wpływają na nasze samopoczucie.

Posłuchaj: https://www.youtube.com/playlist?list=PLuv6fhfDHSy0giRjQTBaIcNvUqIbV2_s9

Źródło: VELUX

Korzyści płynące z ASMR

ASMR to skrót od autonomous sensory meridian response. Odnosi się do efektów dźwiękowych, które wywołują przyjemne uczucie mrowienia. Dźwięki ASMR mogą wywoływać euforię niskiego stopnia, ale mogą też mieć wiele pozytywnych skutków dla naszego samopoczucia psychicznego.

Źródło: VELUX

W jednym z badań, przeprowadzonych na uniwersytecie Syiah Kuala (Indonezja), uzyskano dowody na to, że oglądanie filmów ASMR może obniżyć tętno i ciśnienie krwi. 1 Inne badanie, tym razem japońskich naukowców, wykazało, że stymulacja dźwiękami ASMR znacznie zwiększyła aktywację przyśrodkowej kory przedczołowej mózgu w porównaniu z muzyką klasyczną. To ta część mózgu, która odgrywa ważną rolę w przetwarzaniu zagrożenia i zwiększa aktywność w odpowiedzi na liczne czynniki stresogenne. Jest zaangażowana w redukcję stresu i relaksację, co sugeruje, że ASMR może wywoływać relaksację nawet poprzez samo słuchanie.2

Inne badanie, przeprowadzone w Finlandii na Uniwersytecie Lapland, sugeruje, że zaangażowanie studentów w oglądanie filmów ASMR na YouTube może przyczynić się do poprawy ich samopoczucia, wyzwolić uczucie szczęścia, zwiększyć koncentrację na wykonywanych zadaniach, poprawić jakość snu, a nawet zwiększyć pewność siebie i być motywacją do altruistycznych zachowań. 3

Te fizjologiczne odkrycia dowodzą, że ASMR może być niedrogim i natychmiastowym środkiem przeciw lękowym dla osób zmagających się ze stresem, zaburzeniami snu lub mających trudności z koncentracją na zadaniach.

Źródło: VELUX

Co więcej – możesz zaprosić te dźwięki do swojego domu przez okna dachowe, do czego zachęca firma VELUX.

1. Idayati, Ratna. Liesa Sufani, Dian Adi Syahputra. Effect of watching autonomous sensory meridian response (AMR) video to heart rate, blood pressure and respiratory rate in students of Architectural Engineering, Universitas Syiah Kuala, Banda Aceh, Indonesia. Bali Medical Journal. vol 10. Nr.2. 2021.

2. Sakurai N, Ohno K, Kasai S, Nagasaka K, Onishi H and Kodama N. Induction of Relaxation by Autonomous Sensory Meridian Response. 2021. Frontiers in Behavioral Neuroscience, Vol.15.

3. Wai, Chan Ko. Phenomenological study about enhancing university student's psychosocial wellbeing through YouTube videos: Autonomous Sensory Meridian Response (ASMR) in Finland. 2020. University of Lapland, Faculty of Education. MA Thesis

REKLAMA MARKI VELUX

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.