Klimatyczna przestrzeń na poddaszu

Coraz częściej adaptujemy poddasza na potrzeby przestrzeni mieszkalnych. Niezależnie czy urządzimy tam salon, sypialnię, pokój dla dziecka czy miejsce do pracy możemy zapewnić pod skosami niepowtarzalny klimat. Oprócz rozwiązań aranżacyjnych warto uwzględnić jak najlepszy dostęp do światła dziennego, świeżego powietrza oraz widoków. Pomogą nam w tym okna dachowe VELUX.

Zadbaj o dostęp do światła dziennego i widoków za oknem

Tworząc klimatyczną przestrzeń na poddaszu warto pomyśleć o otwarciu przestrzeni na widoki za oknem. Taki kontakt z naturą wpływa na komfort i nasze samopoczucie. Jak to osiągnąć? Okna dachowe można montować w dachach o kącie nachylania od 15° do 90°, ale im mniejszy jest spadek dachu tym dłuższe powinno być okno. Aby zwiększyć powierzchnię przeszkleń w pomieszczeniu, warto je montować w zestawach obok siebie w pionie lub poziomie. W zestawy można łączyć okna różnych typów np. okno elektryczne z oknem otwieranym manualnie. W przypadku okien elektrycznych VELUX mechanizm jest zintegrowany z konstrukcją, dlatego gdy są zamknięte niczym nie różnią się od tych otwieranych manualnie zarówno z zewnątrz, jak i od wewnątrz. Innym rozwiązaniem jest łączenie okien dachowych z pionowymi w zestawy kolankowe tak, by wykorzystać ściankę kolankową do otwarcia wnętrz na światło i otoczenie wokół budynku.

Dobór okien a możliwości konstrukcyjne poddasza

Warto zwrócić uwagę na liczbę, rozmiar oraz wysokość montażu okien dachowych. Ważne jest także odpowiednie ich rozmieszczenie. Więcej mniejszych okien równomiernie rozłożonych na dachu zapewni więcej światła niż jedno duże okno o tej samej powierzchni. Eksperci rekomendują, aby stosunek powierzchni okien do podłogi pomieszczenia stanowił nawet 20%. Należy pamiętać, aby dopasować wielkość okna i wysokość jego montażu do kąta nachylenia dachu. Okna dachowe można montować w dachach o kącie nachylania od 15° do 90°, ale im mniejszy jest spadek dachu tym dłuższe powinno być okno. Jeśli zależy nam na swobodnym widoku na zewnątrz zarówno w pozycji stojącej, jak i siedzącej, dolna krawędź ościeżnicy powinna znajdować się na wysokości ok. 90-100 cm nad podłogą. Aby zwiększyć powierzchnię przeszkleń w pomieszczeniu, okna dachowe warto montować w zestawach obok siebie w pionie lub poziomie a także łączyć z oknami kolankowymi. Jeśli poddasze nie posiada ścianki kolankowej, dobrym pomysłem są przedłużające elementy doświetlające, montowane w połączeniu pod oknami dachowymi. Zastosowanie takiego rozwiązania pozwoli na efektowne przedłużenie okien w płaszczyźnie dachu.

Jak zapewnić komfort w upalne dni

Istnieje kilka sposobów na zapewnienie komfortu termicznego w domu, jak termoizolacja domu, która działa i zimą i latem, zadaszenia, sadzenie drzew z rozłożystą koroną. Jednak najskuteczniejszą metodą, szczególnie w przypadku poddaszy, są przesłony zewnętrzne na okna, które sprawiają, że promienie słoneczne nie docierają do okien.

Najlepszą ochronę przed nagrzewaniem i promieniami słonecznymi zapewnią rolety zewnętrzne – na przykład rolety VELUX zmniejszają ilość ciepła nawet o 93%. Rolety gwarantują również całkowite zaciemnienie, a także redukują hałas. Innym, sprawdzonym rozwiązaniem, są markizy zewnętrzne. Wyróżnia je transparentna tkanina, która wpuszcza światło i jednocześnie nie przesłania widoku. Po sezonie letnim, kiedy nie potrzebujemy osłony przeciwsłonecznej, zwinięta markiza w kasetonie pozostaje całkowicie niewidoczna. Zarówno w przypadku rolety zewnętrznej jak i markizy - dla większego komfortu - możemy zdecydować się na wersję elektryczną lub solarną ze zdalnym sterowaniem, z opcją dodania obsługi za pomocą aplikacji lub panelu dotykowego.

Rodzaj przesłony powinien zależeć od funkcji pomieszczenia. Na przykład w salonie, sprawdzi się markiza zewnętrzna VELUX.  Wykonana jest z transparentnej tkaniny, nie ogranicza więc widoku za oknem i dopływu słońca. Zarówno praca, jak i wypoczynek czy zabawa będą odbywać się w komfortowych warunkach. Dla pełnego komfortu, kontroli temperatury i światła markizę warto połączyć z wewnętrzną roletą zaciemniającą.

Reklama marki VELUX

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.