Dom w stylu eko - bramy i drzwi też mają znaczenie

Planując budowę lub remont domu, warto iść z duchem czasu i pomyśleć o nowoczesnych drzwiach wejściowych i bramach garażowych. Takich, które wyróżniając się estetyką i najlepszymi walorami użytkowymi, będą jednocześnie eko. Podpowiadamy jak ich szukać i na co zwrócić uwagę.

Neutralność klimatyczna

Podejmując decyzje zakupowe, coraz częściej staramy się wybierać produkty, które powstały zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Mamy świadomość, że te codzienne wybory to nasz mały wkład w ochronę klimatu. Wiemy, że odpowiedzialne społecznie przedsiębiorstwa skutecznie zapobiegają emisji CO2 do atmosfery, a do produkcji swoich wyrobów wykorzystują tylko energię z odnawialnych źródeł. Tak jak firma Hörmann, która od wielu już lat do produkcji swoich bram, drzwi i napędów wykorzystuje zieloną energię, ograniczając emisję CO2 wszędzie tam, gdzie to możliwe. Pozostałą emisję CO2 kompensuje natomiast, realizując rozmaite projekty, których celem jest przeciwdziałanie zmianom klimatu.

Dom w stylu ekoDom w stylu eko Fot. Shutterstock

Energooszczędność jest eko

Wybierając przyjazne dla środowiska bramy i drzwi, powinniśmy też zwrócić uwagę na ich energooszczędność. Ważne jest bowiem nie tylko ile i jakiej energii zużyte zostanie do wyprodukowania drzwi wejściowych czy bramy garażowej, ale także to, jak skutecznie zapobiegać będą one ucieczce ciepła z naszego domu, jaka będzie ich izolacyjność cieplna. Im mniej ciepła przenikać będzie przez drzwi czy bramę na zewnątrz, tym mniej energii zużyjemy do ogrzania naszego domu. Im niższy bedzie ich współczynnik przenikania ciepła, tym bardziej nasz dom będzie eko. Jednocześnie tym więcej zaoszczędzimy na kosztach ogrzewania.

Podyktowana zmianami klimatu konieczność uważnego przyglądania się kupowanym produktom sprawia, że producenci stolarki budowlanej prześcigają się obecnie w oferowaniu coraz bardziej innowacyjnych energoooszczędnych konstrukcji. Wykorzystują przy tym bardzo nowoczesne materiały i zaawansowane technologie. Firma Hörmann oferuje nawet drzwi, których współczynnik przenikania ciepła UD wynosić może ok. 0,47 W/(m²•K). To aluminiowe drzwi ThermoCarbon z profilem skrzydła wykonanym z kompozytu karbonu i włókna szklanego. U tego samego producenta znajdziemy też energooszczędną bramę garażową zbudowaną z izolowanych termicznie segmentów o grubości 67 mm.

Wymogom energooszczędności, a zarazem neutralności klimatycznej odpowiada też wiele drzwi i bram marki Hörmann oferowanych w całorocznej promocji.

Drzwi wejściowe Hörmann - model Thermo65 z opcjonalnymi elementami bocznymiDrzwi wejściowe Hörmann - model Thermo65 z opcjonalnymi elementami bocznymi Fot. Hörmann

Na 100 lat i dłużej

Produkty ekologiczne to wyroby trwałe, często niezniszczalne, które służyć mogą także następnym pokoleniom. Dotyczy to również wyrobów stolarki budowlanej. Warto więc dokonywać przemyślanych zakupów i szukać pięknych uniwersalnych wzorów drzwi wejściowych i bram garażowych, które zawsze będą modne, a jednocześnie nawet przez kilkadziesiąt lat nie będą poddawać się działaniu czynników atmosferycznych: słońca, wiatru i wody. Tak wytrzymałe, odporne na zarysowania i promieniowanie UV są na przykład pokryte specjalną powłoką ochronną wysokiej jakości powierzchnie Duragrain garażowych bram segmentowych marki Hörmann. Nawet długie i częste oddziaływanie promieni słonecznych nie powoduje ich blaknięcia, a wzór nigdy nie traci swej wyrazistości.

To się opłaca!

W czasach, gdy troska o klimat i środowisko stała się koniecznością, a bycie eko jest nawet modne, szukając towarów na sklepowych półkach, coraz częsciej wybieramy produkty ekologiczne. W przypadku wyrobów stolarki budowlanej to się także opłaca! W dalszej perspektywie zyskujemy bowiem na niższych rachunkach za energię, w bliższej - kupując drzwi wejściowe i bramę garażową o odpowiednio niskim współczynniku przenikania ciepła - możemy otrzymać dofinansowanie z programu Czyste Powietrze. W asortymencie firmy Hörmann jest wiele bram i drzwi spełniających te kryteria.

Energooszczędność się opłaca!Energooszczędność się opłaca! Fot. Shutterstock