Boisz się włamania? Te drzwi zewnętrzne zwiększą bezpieczeństwo w domu

Chcesz być w swoim domu naprawdę bezpieczny? Bez obaw o siebie, swoich bliskich i mienie? Szukasz drzwi wejściowych, które stawią skuteczny opór włamywaczom? Podpowiadamy, jak mądrze wybrać.

My home is my castle – w dobie pandemii koronawirusa to angielskie przysłowie nabrało szczególnej wymowy. Niepewność jutra i brak poczucia bezpieczeństwa w przestrzeni publicznej sprawiają, że chętniej zamykamy się w domach. To one stały się dla nas oazą wolności, spokoju i bezpieczeństwa. Chroniąc siebie i bliskich, warto pamiętać także o zgromadzonym dobytku. Z policyjnych statystyk oraz danych towarzystw ubezpieczeniowych wynika bowiem, że liczba włamań do domów i mieszkań w czasie pandemii nie spadła. A w okresie wakacyjnych urlopów jak zwykle rośnie. Warto zatem pomyśleć o solidnych drzwiach wejściowych, które zwiększą poziom ochrony przed włamaniem. Takich, które zostały odpowiednio przetestowane i sklasyfikowane.

Ochrona domu przed włamywaczamiOchrona domu przed włamywaczami Shutterstock

Na rynku najczęściej dostępne są drzwi zewnętrzne w trzech klasach przeciwwłamaniowych:

  • RC 2 – zaryglowane drzwi przez 3 minuty muszą stawić opór włamywaczowi, który posługuje się prostymi i ogólnie dostępnymi narzędziami, takimi jak np. śrubokręt.
  • RC 3 – zaryglowane drzwi przez 5 minut odpierają atak włamywacza, który dodatkowo dysponuje takimi narzędziami, jak np. łom.
  • RC 4 – zaryglowane drzwi przez 10 minut stawiają opór doświadczonemu agresorowi, który ponadto wyposażony jest w siekierę, młotek, dłuto oraz wiertarkę akumulatorową.

Ochrona przed włamywaczamiOchrona przed włamywaczami Shutterstock

Drzwi stalowe w klasie RC 2 – popularne i skuteczne

Jakie drzwi najlepiej sprawdzą się w naszym domu? Najpopularniejsze, najczęściej wybierane przez inwestorów są drzwi ze stali w klasie przeciwwłamaniowej RC 2. Takie drzwi oprócz wymogów bezpieczeństwa powinny jednak mieć też odpowiednią izolacyjność cieplną. Dlatego najlepsze z nich - jak np. ISOPRO Secur czy Themo65 firmy Hörmann - mają stalową płytę drzwiową o grubości 65 mm z przegrodą termiczną i wypełnieniem z twardej pianki poliuretanowej oraz ciepłą aluminiową ościeżnicę. Standardem w drzwiach o klasie przeciwwłamaniowej RC 2 jest zamek z 3-punktowym ryglowaniem, listwy przeciwwyważeniowe oraz okucia z zabezpieczającymi rozetami i zawiasy regulowane w trzech płaszczyznach. To wszystko pozwoli poczuć się bezpiecznie właścicielom mieszkań w bloku czy domków na osiedlach o gęstej, szeregowej zabudowie. Bowiem tam wszędzie złodziej musi mieć się na straży przed czujnym okiem i uchem sąsiadów, a więc musi działać bardzo szybko i cicho.

Drzwi stalowe Thermo65 wzór 750CDrzwi stalowe Thermo65 wzór 750C Hörmann

Drzwi aluminiowe w klasie RC 3 i RC 4 – do domu pod lasem i rezydencji

W przypadku domów położonych na uboczu czy rezydencji pozbawionych bliskiego sąsiedztwa warto zainwestować w drzwi o klasie RC 3, a nawet RC 4. Z łatwością znajdziemy je na rynku. Pamiętajmy jednak, że dzisiaj nie muszą to już być brzydkie drzwi „pancerne". Szukajmy nowoczesnych konstrukcji z aluminium lub z aluminium i stali nierdzewnej, które wysoką klasę przeciwwłamaniową łączą z pięknym lekkim designem oraz bardzo dobrą izolacyjnością cieplną. Wiele tego typu modeli znajdziemy w ofercie firmy Hörmann. To wysokiej klasy drzwi, które producent oferuje w szerokiej palecie modnych, atrakcyjnych wzorów i w dowolnym kolorze z palety RAL. Decydując się na drzwi w klasie przeciwwłamaniowej RC 3 czy RC 4, z łatwością więc harmonijnie wkomponujemy je w bryłę naszego domu, nie rezygnując ze swoich estetycznych preferencji.

Drzwi aluminiowe ThermoCarbon wzór 568Drzwi aluminiowe ThermoCarbon wzór 568 Hörmann

Warto wiedzieć

Eksperci zwracają jednak uwagę, że im wyższa klasa przeciwwłamaniowa, tym w razie nagłego wypadku - pożaru czy zasłabnięcia - służbom ratowniczym trudniej dotrzeć do uwięzionych w mieszkaniu poszkodowanych domowników. Wtedy liczy się każda sekunda, a osoby niosące pomoc będą potrzebowały sporo czasu na sforsowanie zapory. Dlatego zakup drzwi w najwyższych klasach przeciwwłamaniowych warto dobrze rozważyć.

StrażakStrażak Shutterstock

Kupując drzwi przeciwwłamaniowe należy pamiętać, że muszą mieć one odpowiedniej jakości i certyfikowane w odpowiedniej klasie wszystkie okucia, jak wkładki patentowe czy zamki. Bardzo ważny jest też fachowy montaż, który powinniśmy zlecić doświadczonej ekipie rekomendowanej przez producenta. Firma Hörmann od lat prowadzi systematyczne szkolenia dla swoich montażystów i uświadamia klientów, że na profesjonalnym montażu nie warto oszczędzać. Bo bez niego nawet najwyższej klasy drzwi przeciwwłamaniowe nie stawią włamywaczom skutecznego oporu.

Więcej o: