Plecionka wiedeńska - hot trend w aranżacji wnętrz. Mamy modne propozycje

Plecionka wiedeńska znowu przeżywa renesans. Przedstawiamy aranżacyjne pomysły oraz modne produkty, które podkręcą styl różnych wnętrz.

Wzór plecionki wiedeńskiej inspiruje od lat. Choć powstała już w XVII wieku, największą popularność zdobyła dopiero w drugiej połowie XIX wieku. Stało się to dzięki Michaelowi Thonetowi, który w 1859 roku stworzył krzesło numer 14 z siedziskiem wykonanym z ośmiokątnej rattanowej plecionki. Krzesło okazało się na tyle interesującym meblem, że szybko trafiło do różnych kawiarni w Wiedniu, a potem do innych europejskich miast. Natomiast wyplatany wzór siedziska zyskał nazwę plecionki wiedeńskiej. 

Zalety plecionki wiedeńskiej 

Meble z plecionką wiedeńską wyglądają bardzo naturalnie, stylowo i elegancko. Dają sporo możliwości aranżacyjnych. Często są bardzo wygodne, trwałe i łatwe w pielęgnacji. To zasługa estetycznego rattanu, z którego je się wykonuje. Najdroższe sprzęty ozdobione plecionką wiedeńską wykonuje się ręcznie, z odmian różnych gatunków palm rosnących w południowo-wschodniej Azji. Są też tańsze produkty wyplatane mechanicznie, które powstają z rattanu syntetycznego. Prezentują się także bardzo stylowo i są łatwiejsze w pielęgnacji. 

Jakie meble powstają z plecionki wiedeńskiej? 

Plecionka wiedeńska zdobi nie tylko krzesła czy fotele, ale również inne elementy wystroju wnętrz. Występuje na łóżkach, komodach, gablotach, szafach, stolikach, lampach oraz różnych meblach ogrodowych i dodatkach. W każdej wersji prezentuje się bardzo stylowo i nadaje charakter przestrzeni, w której się pojawia. 

W jakich aranżacjach sprawdzi się plecionka wiedeńska? 

Wszystkie wnętrza, w których odnajdują się naturalne ekologiczne dodatki, "polubią" też plecionkę wiedeńską. Jej sploty udekorują wiele aranżacji. Plecionkę wiedeńską można dopasować do różnych stylów, między innymi boho, skandynawskiego, vintage, rustykalnego, retro, avant basic, japandi. Może też pięknie prezentować się w eklektycznych aranżacjach. 

Pomysł na nowoczesną aranżację z plecionką wiedeńską

Jeśli zależy nam na aranżacji wnętrz w zgodzie z najnowszymi trendami, warto wykorzystać plecionkę wiedeńską jako dodatek do reszty elementów wyposażenia. W salonie warto postawić na stylowe fotele z jej motywem. Pięknie uzupełniają się one z kamiennymi stolikami i meblami wypoczynkowymi ze skóry lub innych, naturalnych tkanin. 

W kuchni i jadalni plecionka wiedeńska też świetnie wygląda na krzesłach i hokerach. Pasuje nie tylko do aranżacji, w której przeważa biel, ale też do innych zestawień kolorystycznych. 

W domowym nowoczesnym biurze stylowe krzesło z rattanowym siedziskiem może być wyjątkową dekoracją.

W sypialni doskonale sprawdzi się łóżko z zagłówkiem udekorowanym plecionką wiedeńską, a także komoda lub ława z jej motywem. 

Dziś plecionka wiedeńska znowu jest trendy. Dlatego podczas urządzania różnych wnętrz, warto rozważyć meble z jej udziałem. 

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.