Święta Bożego Narodzenia to twój ulubiony czas w roku? Z utęsknieniem czekasz na ubieranie choinki i zapach pierniczków rozchodzący się po całym domu? Kalendarz adwentowy umili nam oczekiwanie a dodatkowo może pomóc nam spędzać więcej czasu z rodziną, gdy wypełnimy go drobnymi zadaniami i upominkami.
Pierwsze wzmianki o kalendarzu adwentowym odkrywamy już w 1839 roku w Niemczech. Właśnie wtedy pastor ewangelickiego kościoła w Hamburgu wpadł na pomysł jak zadbać o odpowiednią atmosferę przed świętami Bożego Narodzenia. Każdego dnia przed wieczorną modlitwą, w prowadzonym przez siebie przytułku dla sierot, zapalał po jednej świecy. Wychowankowie przytułku bardzo polubili ten zwyczaj, który szybko rozpowszechnił się nie tylko w Niemczech, ale również w krajach Skandynawskich. W kolejnych latach świece zostały zastąpione słodkimi upominkami i małymi dekoracjami.
Ten specjalny kalendarz pomaga w odliczaniu pierwszych 24 dni grudnia, czyli czasu adwentu, oczekiwania na Boże Narodzenie. Kalendarz adwentowy religijny najczęściej jest prostym wieńcem ze świecami, jednak dzisiaj skupimy się na pięknych, świeckich tradycjach, które umilą oczekiwanie na święta Bożego Narodzenia.
W najbardziej popularnych kalendarzach adwentowych znajdujemy 24 ponumerowane okienka, które otwieramy w kolejne dni grudnia znajdując za nimi słodkie czekoladki, lub malutkie upominki i ozdoby choinkowe. Zasada działania kalendarza jest prosta - każdego dnia możemy otworzyć tylko jedno okienko, a dzięki upominkom cierpliwie oczekujemy na święta Bożego Narodzenia.
Nazwa kalendarz adwentowy powstała trochę później niż sam kalendarz, pierwotnie był to tak zwany kalendarz mikołajkowy, który odliczał czas od 6 grudnia do 24 grudnia.
Kalendarz adwentowy współcześnie to nie tylko świeczki rozpalane każdego dnia, ani proste bombonierki z czekoladkami, gdy chcemy by czas oczekiwania na święta przebiegał w przyjaznej i rodzinnej atmosferze możemy postarać się o wyjątkowy kalendarz z zadaniami dla całej rodziny.
Dzięki gotowym zestawom, które możemy personalizować zadbamy o odpowiednie nastroje podczas oczekiwania na święta.
Papierowe, dekorowane torebki możemy wypełnić słodyczami, małymi upominkami ale również kartami z zadaniami dla całej rodziny takimi jak: wspólne rysowanie, ozdabianie pierników, spacer czy wyjście do kina lub teatru. Warto zadbać by zadania były urozmaicone i umożliwiały całej rodzinie wartościowe spędzanie czasu.