Kuchnia w stylu amerykańskim

Kuchnia w amerykańskim stylu od dawna stanowiła wzór aranżacji kuchennej przestrzeni, niegdyś nieosiągalnej. Dzisiaj duży wybór sprzętów kuchennych, mebli, dodatków oraz najrozmaitszych dekoracji sprawia, że urządzenie wnętrza w takiej konwencji nie będzie stanowiło większego problemu.

Styl amerykański w kuchni to przepych oraz kolorowe dodatki, które są zaprzeczeniem modnego w ostatnim czasie minimalizmu. Całość tak jak pokazywały od lat amerykańskie seriale na szklanych ekranach, pozostaje ciepła, gustowna i bardzo rodzinna.

Jak w prosty i szybki sposób urządzić kuchnię w amerykańskim stylu? Z artykułu dowiesz się, na co zwrócić uwagę i jakimi zasadami należy się kierować, aranżując wnętrze na amerykański styl.

Meble do kuchni w stylu amerykańskim LineaMeble do kuchni w stylu amerykańskim Linea Fot. Merkury Market

Amerykańska kuchnia, czym się charakteryzuje?

Amerykanie bez wątpienia uwielbiają swoje kuchnie, serce domu oraz spędzany w nich czas. Ich swobodny styl bycia sprawia, że nie mają oporów w przyjmowaniu gości w pomieszczeniu kuchennym na równi z salonem. Już w latach sześćdziesiątych XX wieku rozpoczęło się otwieranie kuchni na salon.

Kuchnie w stylu amerykańskim charakteryzuje przepych i rozmaitość. Jest to idealne miejsce na przyjmowanie gości. Pojawiają się tu wyspy kuchenne, które obecnie są też popularne w europejskich aranżacjach. Można powiedzieć, że wyspa jest wręcz symbolem amerykańskiej kuchni. Bardzo często Amerykanie nadają im bardzo duże rozmiary. Na takiej wyspie najczęściej mieści się zlewozmywak, co sprawia, że w trakcie zmywania można zachować wzrokowy kontakt z domownikami. Przy wyspach zazwyczaj stawia się liczne stołki barowe.

W amerykańskich kuchniach dużą uwagę zwraca się na sprzęt kuchenny. Świetnym rozwiązaniem do takiego wnętrza będą kuchnie z AGD Merkury Market. Sprawdzą się lodówki z podwójnymi drzwiami, koniecznie kuchenki gazowe z dużymi palnikami oraz niezastąpione kuchenki mikrofalowe do szybkiego podgrzewania jedzenia.

Kuchnia w stylu amerykańskim - kolekcja Irma BiałaKuchnia w stylu amerykańskim - kolekcja Irma Biała Fot. Merkury Market

Kuchnie amerykańskie — do jakich wnętrz?

Amerykańska kuchnia ma jednak wymagania powierzchniowe. Nie sprawdzi się raczej w małej kuchni. Najlepiej zaaranżować ją tam, gdzie są ku temu sprzyjające warunki, czyli we wnętrzach o dużej powierzchni. Chociaż nie ma konkretnych wytycznych do stworzenia kuchni amerykańskiej, to mają one jednak pewne cechy charakterystyczne. Przestronna kuchnia, odpowiednio dobrane meble kuchenne z litego naturalnego drewna, lub płyty MDF w typie shaker cabinets, w ciepłych, jasnych kolorach lub bieli oraz liczne barwne dodatki, stworzą przestrzeń w amerykańskim stylu, nadając jej domowego i przytulnego klimatu. Ważne jest tu zadbanie o odpowiednie sztuczne oświetlenie w przypadku braku naturalnego światła

Meble kuchenne - kuchnia Stilo BiałaMeble kuchenne - kuchnia Stilo Biała Fot. Merkury Market

Kuchnia amerykańska – zabudowa i sprzęty

Kuchnia amerykańska charakteryzuje się dużą ilością mebli do przechowywania. Zabudowa meblowa w domu sięga aż do sufitu, aby jak najlepiej wykorzystać przestrzeń. Wykorzystuje się w niej dużą ilość drewna, a mało stali nierdzewnej oraz plastiku.

Kuchnie amerykańskie cechuje też duża funkcjonalność. Przy kuchence bardzo często instaluje się tzw. pot filler, czyli dodatkowy kran, który bardzo ułatwia nalewanie wody do garnków. Dużą popularnością cieszą się też wet bary, czyli miejsca przeznaczone, gdzie znajdują się akcesoria barmańskie do przygotowywania napojów oraz drinków.

Kuchnia w stylu amerykańskim Moniuszko BiałyKuchnia w stylu amerykańskim Moniuszko Biały Fot. Merkury Market

Oświetlenie ma znaczenie

Kuchnia w stylu amerykańskim bezwzględnie musi być dobrze oświetlona. Bardzo ważne jest tu umieszczenie dużej ilości źródeł światła. Standardowo duże lampy umieszcza się nad wyspą. Uwagę zwróci też dobrze oświetlony elegancki blat kamienny, który podkreśli elegancję i wyjątkowość pomieszczenia. Aranżacja zyska dodatkowo po umieszczeniu we wnętrzu przeszklonych witryn.

Meble do amerykańskiej kuchni - Irma CoffeeMeble do amerykańskiej kuchni - Irma Coffee Fot. Merkury Market

Kuchnia w stylu amerykańskim — dodatki i akcesoria

Wnętrza amerykańskie wiele zyskują dzięki dodatkom i dekoracjom. Kuchnię wzbogaci powieszenie na ścianach ramek z grafikami kulinarnymi, czy rodzinnymi fotografiami. W klimat aranżacji w stylu amerykańskim odnajdą się wspaniale różnego rodzaju dekoracje w stylistyce retro, czy vintage.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.