Puzzle nie tylko dla najmłodszych. Propozycje dla fana muzyki, batmana, serów i wiele innych!

Układanie puzzli uczy skupienia i wytrwałości. Jest też bardzo przyjemną rozrywką dla małych i dużych!

Jak spędzić długi zimowy wieczór w ciekawy sposób, w pojedynkę albo w towarzystwie? Układanie puzzli to świetna rozrywka,  która nie ma limitu wiekowego. Wybraliśmy najciekawsze puzzle dla dorosłych.

Puzzle - świetna forma rozrywki 

Z czym kojarzą się puzzle? Wielu z nas z pewnością z rozrywką dla dzieci. Jednak nic bardziej mylnego. Układanie puzzli to świetna forma rozrywki bez względu na wiek - sprawdzą się w przypadku maluchów, starszych dzieci, nastolatków, dorosłych i seniorów. Im więcej elementów, tym dłuższa zabawa, trudniejsza i wymagająca większej cierpliwości. Puzzle dla najmłodszych zaczynają się już od kilku dużych elementów i dochodzą do kilkudziesięciu. Wersje dla dorosłych liczą 500, 1000, 2000, 3000, a nawet 4000 elementów i jeszcze więcej!

PuzzlePuzzle fot. crazyshop

Puzzle - idealne do trenowania mózgu, koncentracji i pamięci

Układanie puzzli to zajęcie czasochłonne i wymagające skupienia. Są osoby, które nie przepadają za tego typu rozrywką. Inni z kolei uwielbiają spędzać długie jesienne i zimowe wieczory puzzlach przy kubku ulubionej herbaty, kolekcjonując coraz to nowe obrazki.

Układanie puzzli obecnie traktowane jest głównie jako rozrywka, jednak nie zapominajmy, że jest to również świetne ćwiczenie dla naszego mózgu. Dopasowywanie do siebie elementów o różnych kształtach pobudza neurony do działania, dzięki czemu pracujemy również nad poprawą pamięci! Regularne układania puzzli to przede wszystkim trenowanie koncentracji i skupienia się na jednej czynności. Puzzle bez wątpienia pomagają zapomnieć o otaczającym świecie, odstresować, uczą logicznego i strategicznego myślenia, a dodatkowo rozwijają pamięć wzrokową. Układanki doskonale wpływają na ludzki umysł, zarówno w przypadku dzieci jak i dorosłych. Puzzle uczą maluchy cierpliwości i wytrwałości. Puzzle świetnie sprawdzą się także w przypadku osób starszych. Jak wiadomo, z biegiem lat zaczynają doskwierać problemy z pamięcią i choroby neurologiczne - puzzle pomagają opóźnić procesy utraty pamięci. 

Puzzle dwustronnePuzzle dwustronne fot. crazyshop

Puzzle - jakie wybierać?

Na rynku dostępny jest szeroki wybór układanek, dzięki czemu każdy znajdzie idealną dla siebie. Puzzle warto dostosować do wieku. Istotny jest poziom trudności, a z biegiem czasu i nowymi umiejętnościami warto podnosić poprzeczkę. Ważną rolę odgrywa także rozmiar elementów układanki. Dla dzieci najlepiej wybrać puzzle składające się z dużych elementów, dla dorosłych mogą być one drobne. Im większe doświadczenie osoby układającej puzzle, tym większy może być poziom trudności układanki.

Jakie motywy puzzli cieszą się największym zainteresowaniem?  Zdjęcia dużych miast i piękne krajobrazy czy zwierzęta. Miłośnicy filmów, komiksów czy gier znajdą także na rynku coś dla siebie. Ciekawie prezentują się puzzle z obrazkami abstrakcyjnymi, inspirowane naturą czy malarstwem. Nowością są puzzle dwustronne. 

Puzzle dla artystycznych duszPuzzle dla artystycznych dusz fot. Crazyshop

Więcej o: