Luksusowe lata dwudzieste, czyli jak stworzyć kunsztowne wnętrze w stylu art déco

Lata 20. ubiegłego wieku to dla wielu z nas osławiony Wielki Gatsby, jazz i wystawne przyjęcia. Era prosperity zaowocowała powstaniem najbardziej dekoracyjnego i dopracowanego stylu w sztuce i architekturze, który znamy jako art déco!

Art déco - krótko o stylu

Art déco to styl w sztuce i architekturze, który powstał już w 1919 roku i cieszył się dużą popularnością do roku 1939. Nazwa tego stylu powstała z połączenia francuskich słów: art (sztuka) i décoratif (dekoracyjny)

Styl, który zdobył największą popularność w latach 20. zeszłego stulecia charakteryzował się geometryzacją i klasycznymi formami, które wyrażały piękno przedmiotu przejawiające się także w jego funkcji. Wydarzeniem, podczas którego zaprezentowano najwięcej przedmiotów użytkowych i dzieł sztuki okresu art déco była Międzynarodowa Wystawa Sztuki Dekoracyjnej i Wzornictwa w Paryżu w 1925 roku. 

Współcześnie art déco nadal pozostaje inspiracją podczas urządzania wnętrz i z pewnością przypadnie do gustu perfekcjonistom, którzy dbają o stylową aranżację. 

Zdobione sztukaterią ściany, welurowe pufy i złocenia nawiązują do wyrafinowanego wzornictwa lat 20 ubiegłego wiekuZdobione sztukaterią ściany, welurowe pufy i złocenia nawiązują do wyrafinowanego wzornictwa lat 20 ubiegłego wieku Fot. Homla

Art déco - styl, który czerpał z wielu kultur

Art déco, wbrew częstym opiniom, nie powstał jako odpowiedź na estetykę secesji. Jednak w przeciwieństwie do niej ten różnorodny i bogaty styl nawiązywał do spuścizny artystycznej poprzednich pokoleń i kultur. W okresie tym dzięki odkryciu grobu Tutenchamona artyści zaczęli czerpać z form starożytnego Egiptu. Wielkie archeologiczne i historyczne odkrycie zaowocowało powstawaniem niezwykłych przedmiotów codziennego użytku, które nawiązywały stylistyką np. do architektury świątyń w starożytnym Egipcie. 

 

Jak wygląda wnętrze w stylu art déco?

Gustowne wnętrza w stylu art déco są eleganckie i pełne luksusu, jednak nieważna jest w tym wypadku cena mebli i dekoracji, ale ich jakość i wykonanie. W przemyślanym wnętrzu znajdziemy mieszankę zdobionych antyków, ale również modnych, nowoczesnych, opływowych kształtów. Materiały wykorzystane w takich wnętrzach to głównie drewno pokryte błyszczącym fornirem, a także szkło, aksamit, welwet i szlachetne kamienie. 

Wyrafinowane tkaniny, takie jak satyna, aksamit lub welwet mogą być wykończone złotą nitką, pikowane i wzbogacone o zdobne ornamenty. 

Eleganckie formy i staranne wykończenie charakteryzują styl art decoEleganckie formy i staranne wykończenie charakteryzują styl art deco Fot. Homla

Kolory we wnętrzu w stylu art déco

Styl art déco to przede wszystkim funkcjonalne i dekoracyjne umeblowanie, ale kolory pełnią w tych wnętrzach bardzo ważną rolę. 

Mówiąc o art déco nie możemy określić jednej stałej gamy kolorów, których można używać w tych wnętrzach. Styl ten wymaga indywidualnego podejścia, świetnie dopasuje się zarówno do żywych i intensywnych kolorów, jak i do stonowanych, neutralnych i jasnych barw. 

Biele, beże i szarości w połączeniu z czernią są świetnym tłem dla marmurów i złotych dekoracji. Dzięki temu wnętrze staje się luksusowe i szykowne. 

Jasna paleta barw jest również sposobem, by jak najlepiej wyeksponować dekoracyjne i fantazyjne meble w stylu art déco. 

Jednak, gdy chcecie postawić na intensywne i żywe kolory, wybierzcie żółć lub czerwień, które będą idealnym tłem dla ciemnych drewnianych mebli. Klasyczne umeblowanie w połączeniu z intensywnymi kolorami, dzięki przemyślanej aranżacji może pomóc nam wykreować eleganckie i gustowne wnętrze w stylu art déco.

Więcej o: