Luksusowe lata dwudzieste, czyli jak stworzyć kunsztowne wnętrze w stylu art déco
Art déco - krótko o stylu
Art déco to styl w sztuce i architekturze, który powstał już w 1919 roku i cieszył się dużą popularnością do roku 1939. Nazwa tego stylu powstała z połączenia francuskich słów: art (sztuka) i décoratif (dekoracyjny)
Styl, który zdobył największą popularność w latach 20. zeszłego stulecia charakteryzował się geometryzacją i klasycznymi formami, które wyrażały piękno przedmiotu przejawiające się także w jego funkcji. Wydarzeniem, podczas którego zaprezentowano najwięcej przedmiotów użytkowych i dzieł sztuki okresu art déco była Międzynarodowa Wystawa Sztuki Dekoracyjnej i Wzornictwa w Paryżu w 1925 roku.
Współcześnie art déco nadal pozostaje inspiracją podczas urządzania wnętrz i z pewnością przypadnie do gustu perfekcjonistom, którzy dbają o stylową aranżację.
Zdobione sztukaterią ściany, welurowe pufy i złocenia nawiązują do wyrafinowanego wzornictwa lat 20 ubiegłego wieku Fot. Homla
Art déco - styl, który czerpał z wielu kultur
Art déco, wbrew częstym opiniom, nie powstał jako odpowiedź na estetykę secesji. Jednak w przeciwieństwie do niej ten różnorodny i bogaty styl nawiązywał do spuścizny artystycznej poprzednich pokoleń i kultur. W okresie tym dzięki odkryciu grobu Tutenchamona artyści zaczęli czerpać z form starożytnego Egiptu. Wielkie archeologiczne i historyczne odkrycie zaowocowało powstawaniem niezwykłych przedmiotów codziennego użytku, które nawiązywały stylistyką np. do architektury świątyń w starożytnym Egipcie.
Jak wygląda wnętrze w stylu art déco?
Gustowne wnętrza w stylu art déco są eleganckie i pełne luksusu, jednak nieważna jest w tym wypadku cena mebli i dekoracji, ale ich jakość i wykonanie. W przemyślanym wnętrzu znajdziemy mieszankę zdobionych antyków, ale również modnych, nowoczesnych, opływowych kształtów. Materiały wykorzystane w takich wnętrzach to głównie drewno pokryte błyszczącym fornirem, a także szkło, aksamit, welwet i szlachetne kamienie.
Wyrafinowane tkaniny, takie jak satyna, aksamit lub welwet mogą być wykończone złotą nitką, pikowane i wzbogacone o zdobne ornamenty.
Eleganckie formy i staranne wykończenie charakteryzują styl art deco Fot. Homla
Kolory we wnętrzu w stylu art déco
Styl art déco to przede wszystkim funkcjonalne i dekoracyjne umeblowanie, ale kolory pełnią w tych wnętrzach bardzo ważną rolę.
Mówiąc o art déco nie możemy określić jednej stałej gamy kolorów, których można używać w tych wnętrzach. Styl ten wymaga indywidualnego podejścia, świetnie dopasuje się zarówno do żywych i intensywnych kolorów, jak i do stonowanych, neutralnych i jasnych barw.
Biele, beże i szarości w połączeniu z czernią są świetnym tłem dla marmurów i złotych dekoracji. Dzięki temu wnętrze staje się luksusowe i szykowne.
Jasna paleta barw jest również sposobem, by jak najlepiej wyeksponować dekoracyjne i fantazyjne meble w stylu art déco.
Jednak, gdy chcecie postawić na intensywne i żywe kolory, wybierzcie żółć lub czerwień, które będą idealnym tłem dla ciemnych drewnianych mebli. Klasyczne umeblowanie w połączeniu z intensywnymi kolorami, dzięki przemyślanej aranżacji może pomóc nam wykreować eleganckie i gustowne wnętrze w stylu art déco.
-
Przepiękne talerzyki nie muszą być drogie, a będą zachwycać przez lata! Doskonałe do serwowania ciast i przekąsekMATERIAŁ PROMOCYJNY
-
Kolorowe sztućce z eleganckimi zdobieniami robią wrażenie! To doskonały pomysł na prezentMATERIAŁ PROMOCYJNY
-
Tak gwiazdy dbają o swoje włosy. Dzięki tej aplikacji ty też tak możeszMATERIAŁ PROMOCYJNY
-
Te sprzęty ułatwią pracę w kuchni. Maszynka do hot dogów, jogurtownica i wiele innych pomocnikówMATERIAŁ PROMOCYJNY
-
Te szklanki są zachwycające! Oryginalne formy, wytłaczane wzory i kolorowe szkłoMATERIAŁ PROMOCYJNY
- Dorota Szelągowska już tam nie mieszka! Sprawdzamy, dokąd przeprowadziła się znana projektantka
- Najdroższe obrazy świata na wystawie w Warszawie, m.in. Van Gogh, da Vinci, Picasso
- Sprzęty do domowego SPA. Ulga i relaks bez wychodzenia z domu
- Zastawa stołowa. Komplety, które zachwycają wzornictwem
- Najgorętszy trend 2023. Styl japandi podbija wnętrza!