Kuchnia idealna dla seniora

Projektowanie kuchni to przede wszystkim stworzenie takiej przestrzeni, która będzie wygodna i funkcjonalna dla użytkowników. Inne wymogi będą miały zatem kuchnie dla dużej rodzinny, inne dla kawalera, a jeszcze inne dla seniorów. Jak zatem stworzyć kuchnię dla osoby starszej, by spełnienie jej indywidualnych potrzeb nie było trudne? Zwracaj uwagę na wyposażenie kuchni i dodatki, jakie tam umieszczasz.

Kuchnia idealna dla osoby starszejKuchnia idealna dla osoby starszej Fot. MerkuryMarket

Jak urządzić kuchnię dla osób starszych?

Wygodna kuchnia dla seniora to pomieszczenie, które będzie przyjazne wszystkim osobom starszym. Duża część seniorów ma problemy ze sprawnym i szybkim przemieszczaniem się, dlatego kuchnia musi zapewniać łatwość poruszania się i wygodę sięgania po poszczególne elementy.

Mniejsza sprawność fizyczna osób starszych sprawia też, że kuchnia dla seniora powinna być też łatwa do utrzymywania porządku, a wszelkie otwieranie i zamykanie szafek i szuflad nie powinno sprawiać problemu starszym osobom.

W takich miejscach sprawdzą się też rozwiązania, które wprowadza się do kuchni dla osób niepełnosprawnych. Są one przystosowane dla osób z mniejszą sprawnością ruchową, zatem świetnie sprawdzą się też w kuchni seniora.

Kuchnia senioraKuchnia seniora Fot. MerkuryMarket

Jakie wykończenie ścian i podłóg będzie najlepsze?

Projektowanie i urządzenie pomieszczenia kuchennego dla seniora dobrze rozpocząć od wykończenia pomieszczenia. Przestrzeń przy zlewozmywaku należy wyłożyć płytkami — ich powierzchnia jest łatwa do czyszczenia. Podłogę dobrze jest wykończyć płytkami antypoślizgowymi lub panelami winylowymi. Najlepiej, jeśli wykończenie nie będzie śliskie i będzie łatwe do czyszczenia.

Jakie meble będą idealne w urządzaniu kuchni dla seniora?

Projekt kuchni seniora powinien zawierać takie wyposażenie, które jest łatwe do użytkowania. Dolne szafki powinny mieć pojemne szuflady dla przechowywanych rzeczy. Polecane są nie półki w szafkach, ale wysuwane kosze cargo — dostęp do nich jest o wiele łatwiejszy, starszej osobie lepiej będzie sięgać po znajdujące się tak przedmioty.

Osoby starsze chętnie będą gotować w kuchni na planie kwadratu. Meble powinny być ułożone na planie litery U lub L — to ułatwi przenoszenie posiłków i akcesoriów kuchennych. Z szerokim blatem kuchennym starszej i słabszej fizycznie osobie będzie łatwiej przygotowywać posiłki, warto zatem zadbać o odpowiednio dużą przestrzeń roboczą.

Dobrze sprawdzi się w kuchni seniora zlewozmywak dwukomorowy oraz bateria z wyciąganą wylewką. Najlepiej, jeśli lodówka będzie blisko wejścia, a pozostałe sprzęty nie będą znajdowały się zbyt daleko od siebie.

Jakie sprzęty będą polecane dla osób starszych?

W kuchni seniora świetnie sprawdzi się płyta indukcyjna. Zapewnia ona bezpieczeństwo i jednocześnie jest najlepszym rozwiązaniem do gotowania. Płyta grzewcza może mieć dwa lub cztery palniki. Płyty indukcyjne często montowane są w blat roboczy tak, że łatwo jest ściągnąć z nich garnek lub patelnię na bok.

Łatwy dostęp do piekarnika lub mikrofalówki zapewni montaż tych urządzeń na odpowiedniej wysokości. Dla starszych osób powinny one znajdować się jakieś 70 - 120 cm nad ziemią. Dzięki temu osoba starsza będzie miała ułatwiony dostęp w czasie wkładania lub wyjmowania jedzenia.

Dobrym pomysłem jest zakup mebli z dodatkowym wyposażeniem. Kuchnia ze sprzętem AGD w Merkury Market to funkcjonalny zestaw, w którym wszystko jest w zasięgu ręki. Meble dostosowane mogą być zarówno do potrzeb starszej osoby, jak i osoby niepełnosprawnej.

O czym jeszcze warto pamiętać w czasie aranżacji?

W czasie projektowania i urządzania kuchni dla seniorów zawsze stawiaj na funkcjonalne i wygodne produkty. Kuchnia dla seniora to kuchnia bezpieczna, ale też i praktyczna. Zastąp koniecznie kuchenkę gazową produktem, w którym otwarty ogień nie jest problemem — koniecznie postaw na płytę indukcyjną oraz piekarnik elektryczny.

Najlepiej zdecydować się na zestaw produktów wysokiej jakości. Wysokiej jakości produkty zapewnią trwałość, będą mało awaryjne i łatwiej będzie utrzymać je w czystości.

Więcej o:
Copyright © Agora SA