Ściana z telewizorem - jak ją oświetlić

W dzisiejszych czasach telewizor umieszczony na ścianie w salonie to już nie tylko wyłącznie sprzęt rozrywkowy, ale nieraz centralny punkt pokoju, a nawet jego dekoracja. Wyjątkowa aranżacja ściany telewizyjnej może z powodzeniem stanowić ozdobę salonu. Oczywiste jest zatem, że ściana z telewizorem wymaga wnętrzarskiego podkreślenia, dopasowanego do stylistyki wnętrza. Ściana telewizyjna w nowoczesnych wnętrzach stanowi bardzo często centralny punkt salonu, na którym skupia się codziennie wzrok domowników.

Planując wykończenie ściany, na której mieści się domowe centrum rozrywki, niejednokrotnie zapomina się, jak ważne jest jej odpowiednie oświetlenie. Źle dobrane oświetlenie telewizora może utrudniać oglądanie telewizji. Warto zatem pomyśleć o aranżacji ściany z telewizorem, która nie tylko będzie estetyczna i wyróżni telewizyjny kącik, ale będzie też praktyczne. Oświetlenie tej ściany w salonie ociepli wnętrze i poprawi komfort oglądania filmów. Jak oświetlić ścianę z telewizorem, aby nadała salonowi głębi i odciążyła oczy, zachowując nowoczesny design? Podpowiadamy!

Ciekawa aranżacja ściany telewizyjnej

Zastanawiając się jak zaaranżować ścianę, najczęściej bierze się pod uwagą pokrycie ściany. Można obłożyć ścianę z telewizorem betonowymi płytami, użyć beton architektoniczny lub pomalować ją farbą imitującą beton architektoniczny, która nada wnętrzu industrialnego charakteru. Na ścianę z telewizorem możemy wykorzystać tapetę na przykład w geometryczne wzory, mocne barwy, motyw roślinny, albo wręcz przeciwnie w stonowane kolory i delikatne pasy. Pozostałe ściany pomaluj delikatnym kolorem, aby zachować spójną całość bez wrażenia chaosu.

Ściana z telewizorem wymaga wnętrzarskiego podkreśleniaŚciana z telewizorem wymaga wnętrzarskiego podkreślenia Fot. Merkury Market

Dlaczego przy aranżacji ściany pod telewizor oświetlenie jest tak ważne?

Pamiętaj, że poza wyglądem ściany z telewizorem ważne jest też odpowiednie jej podświetlenie. Oświetlenie telewizora sprawia przede wszystkim, że Twój wzrok znacznie mniej się będzie męczył podczas oglądania filmów, czy grania w gry telewizyjne. Może to wpłynąć też na zmniejszenie ryzyka wystąpienia poważniejszych chorób oczu i wad wzroku zwłaszcza u dzieci w przyszłości. Dzięki oświetleniu ściany z telewizorem uzyskasz efekt optycznego wrażenia poszerzenia ekranu oraz jego lepszy kontrast. Stosując podświetlenie ściany z telewizorem za monitorem, uzyskasz bardziej wyraźny obraz szczegółów obrazu, oraz podniesiesz jakość odbioru filmów czy gry.

Piękna aranżacja ściany z telewizorem i w odpowiedni sposób podświetlona będzie bez wątpienia ciekawym akcentem dekoracyjnym, który podniesie komfort użytkowania oraz estetykę całej przestrzeni. Oświetlenie LED Merkury Market wyróżni ścianę bez względu czy będzie znajdować się za telewizorem, zabudową meblową czy na specjalnym panelu zintegrowanym. Warto dobrać rodzaj oświetlenia jeszcze przed zakupem mebli, by odpowiednio rozprowadzić elektrykę np. do szafki rtv.

Ściana z telewizorem - jak ją oświetlićŚciana z telewizorem - jak ją oświetlić Fot. Merkury Market

Gdzie można umieścić oświetlenie telewizora?

W salonie ściana telewizyjna może być podświetlona na różne sposoby. Najczęściej stosuje się oświetlenie telewizora taśmami LED poprowadzonymi na ścianie za ekranem albo światło padające znad ekranu. Możemy zdecydować się również na umieszczenie lamp stołowych na szafce rtv tak, aby nie zasłaniały ekranu telewizora. Sprawdzą się lampy dające łagodne, delikatne światło, które odciążą oczy i stworzą wyjątkowy nastrój do seansów filmowych. W przypadku, gdy posiadasz zabudowę meblową, to do półek nad ekranem możesz przypiąć niewielkie lampki z klipsem. Ściana na telewizor oraz jej aranżacja zyska, jeśli jako oświetlenia użyjesz lampy stojącej z modnym abażurem z subtelnym wzorem. Sprawdzi się ona jako ozdoba wnętrza, rzucając jednocześnie delikatne, klimatyczne światło na całe pomieszczenie.

Podświetlenie telewizora – o tym pamiętaj!

Jeśli planujesz samodzielnie zamontować oświetlenie ściany z telewizorem dobierz odpowiednią barwę światła. Może to być światło białe — ciepłe, zimne lub neutralne, albo wybrać za telewizor wielokolorowe taśmy LEDowe. Warto wybrać jak najjaśniejsze LED-y z wykorzystaniem ściemniacza. Montując takie podświetlenie, na przykład pod telewizorem będziesz mieć możliwość zmniejszenia intensywności natężenia światła, gdy będziesz mieć na to ochotę. Świetnym rozwiązaniem jest włączanie i regulacja natężenia oświetlenia na ścianie z telewizorem za pomocą pilota.

Oświetlenie LED dyskretnie podkreśli też lamele czy drewnianą podłogęOświetlenie LED dyskretnie podkreśli też lamele czy drewnianą podłogę Fot. Merkury Market

Jak prawidłowo zamontować oświetlenie LED?

Nie wiesz, jak przykleić taśmę LED na ścianie telewizyjnej? Będzie to zależeć przede wszystkim od tego, jak Twój telewizor jest umieszczony. Taśmę możesz przykleić do ściany za monitorem lub do jego tylnej części obudowy. W przypadku drugiego sposobu światło będzie rozproszone i delikatnie odbite od ściany. Montując taśmę LED na ścianie, zwróć uwagę, aby światło było nie za mocne, by nie raziło po oczach. Wybierając taśmy LED do umieszczenia za telewizorem, wybierz produkty wielobarwne, które można kontrolować z użyciem pilota. Można wtedy zmieniać kolor światła z uwzględnieniem rodzaju oglądanego filmu.

Oświetlenie Led na taśmach jest proste w montażu. Umieszczenie ich na ścianie, na której wisi telewizor, będzie nie tylko ładne, ale i praktyczne. Jest to też rozwiązanie ekonomiczne.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.