Ściany z betonu architektonicznego w salonie

Jeszcze parę lat wstecz nie do pomyślenia byłoby wykorzystywanie surowego betonu do wykańczania wnętrz. Aktualnie płyty betonowe są jednym z najchętniej pożądanych materiałów w nowoczesnych wnętrzach. Doskonale sprawdzi się w pomieszczeniach, gdzie panuje styl industrialny lub minimalistyczny. W wykończeniu nowoczesnych wnętrz popularne w ostatnim czasie staje się stawianie na naturalne materiały, właśnie jak beton i drewno. Jak wykorzystywać beton architektoniczny we wnętrzach? Podpowiadamy!

Co to jest beton architektoniczny?

Beton architektoniczny wykorzystywany w aranżacji wnętrz to beton drobnoziarnisty, który jest zbrojony włóknami polipropylenowymi albo szklanymi. Jego ostateczny wygląd jest uzależniony od metody, jaką jest aplikowany. Powierzchnia płyt z betonu architektonicznego jest zazwyczaj gładka, miejscami porowata i ma widoczną strukturę. Po nałożeniu na ścianę nie powinno być smug i przebarwień. Kolor uzależniony jest od zastosowanej mieszanki pigmentów i wcale nie musi być szary. Warto postawić w wykończeniu wnętrz na beton dekoracyjny, gdyż jest on odporny na czynniki zewnętrzne. Beton architektoniczny to idealny materiał do aranżacji przestrzeni w stylu industrialnym. Płyty w dużych rozmiarach w połączeniu z drewnem będą się zawsze pięknie prezentować.

Zastosowanie betonu architektonicznego w aranżacji wnętrzZastosowanie betonu architektonicznego w aranżacji wnętrz Fot. Merkury Market

Do jakich wnętrz sprawdzi się beton architektoniczny?

Beton architektoniczny, czy to w postaci płyt, czy gładkiej powierzchni na ścianie jest bardzo wyrazistym wykończeniem wnętrza. Jest to bardzo charakterystyczny materiał, który w swoim domu możesz doskonale wykorzystać jako tło aranżacyjne.

Beton architektoniczny jest najczęściej kojarzony ze stylem minimalistycznym czy loftowym. Jest bardzo surowy w swym wyglądzie, a jednocześnie sprawia wrażenie, że wnętrza są estetyczne i czyste. Betonowa podłoga, prawie jak ta z drewna ma uniwersalny charakter. Beton pozwala stworzyć zarówno aranżacje w stylu industrialnym, jak i w innym stylu nowoczesnym, czy klasycznym, stylu vintage lub art deco.

Ściana lub podłoga, na której znajduje się beton architektoniczny to element dekoracyjny, dający się w idealny sposób połączyć we wnętrzu z cegłą białą lub czerwoną, dębowymi lamelami, drewnianymi belkami, bielą i czernią. Do tego możesz zastosować blaty z drewna i proste meble, co daje typowe wnętrze loftowe. Jednak jak już wspomniano neutralna kolorystyka kamienia betonowego Merkury Market, robi z niego tło dla wielu odmiennych od loftowego stylów wnętrzarskich. Świetnie odnajduje się wszędzie tam, gdzie dominuje prostota oraz zamiłowanie do wykorzystania naturalnych materiałów.

Beton jako element dekoracyjnyBeton jako element dekoracyjny Fot. Merkury Market

Ściany z betonu architektonicznego w salonie

Wykorzystanie betonu architektonicznego w salonie to bez wątpienia jedno z najpopularniejszych aranżacyjnych rozwiązań w ostatnim czasie. Beton architektoniczny na ścianie w salonie zastosować można jako tło dla telewizora, jadalnianego stołu, regału z książkami czy jako ozdoba sama w sobie z odpowiednim oświetleniem. We wnętrzu piękne będzie się prezentował we wnękach. Można tu wykorzystać gotowe płyty z betonu architektonicznego albo wykorzystać beton przeznaczony do nakładania ręcznego. W salonie materiał ten sprawdzi się na kominek. Zwróć jednak uwagę by miał on najwyższą klasę ścieralności oraz wysoką odporność ogniową.

Istnieje wiele odmian materiału, jakim jest beton architektoniczny. Jeśli więc szarość nie jest dla Ciebie odpowiednia, wybierz beton architektoniczny w odcieniach beżu i brązu lub połącz go z elementami w innym kolorze na przykład ze złotem. Wnętrze Twojego salonu zyska w ten sposób na pewno nietuzinkowy wygląd.

Beton zamiast farby na ścianieBeton zamiast farby na ścianie Fot. Merkury Market

Beton dekoracyjny nie tylko do salonu

Chociaż płyty betonowe najczęściej wykorzystywane są w pokojach dziennych, to bez wątpienia sprawdzą się one w każdym innym wnętrzu w Twoim domu. Wystarczy tylko odpowiednio dobrać wyposażenie.

Beton dekoracyjny jako płyty lub nakładany ręcznie zastosujesz w jadalni, przedpokoju, a nawet sypialni. Odpowiednio zabezpieczony przed działaniem wody sprawi, że użyjesz go też w łazience, nawet na ścianę prysznicową, czy w kuchni na przestrzeń łączącą blat kuchenny i szafkami. Materiałem tym możesz pokrywać całe ściany lub tylko wybrane ich fragmenty.

W aranżacji dużą zaletą betonu jest to, że można dopasować go do różnych mebli. Sprawdzi się idealnie z meblami z drewna, ale można też zestawić go z metalem, okleiną, a nawet rattanem.

Beton architektoniczny coraz chętniej wykorzystywany jest na podłodze. Ze względu na dużą wytrzymałość sprawdzi się na podłogach we wszystkich rodzajach pomieszczeń.

Więcej o:
Copyright © Agora SA