Nowoczesne żaluzje drewniane. Jak dobrać kolor do wystroju wnętrza?

Żaluzje drewniane są niezwykle funkcjonalne, prezentują się nowocześnie i elegancko. Kluczem do uzyskania satysfakcjonującego efektu jest jednak odpowiednie dobranie koloru drewnianych osłon do wystroju wnętrza. Podpowiadamy, jak to zrobić!

Żaluzje drewniane – jak dobrać kolor?

Dopasowanie koloru drewnianych żaluzji do wystroju wnętrza jest niezwykle istotne. Jeśli chcemy, aby pomieszczenie było jak najbardziej harmonijne i spójne - wybierzmy kolor, który współgra z ramą okienną, nie zakłóca kolorystyki pomieszczenia i dodatków, które się w nim znajdują. Nowoczesne żaluzje drewniane można także dopasować do odcienia podłogi lub ścian. Wiele zależy także od efektu, jaki chcemy uzyskać. 

Nowoczesne żaluzje drewniane obecnie możemy dobrać do dowolnego stylu wnętrza. Szeroka paleta barw pozwala na dowolną zabawę kolorami, które podkreślą charakter pomieszczeń. Można wybierać już nie tylko spośród naturalnych odcieni drewna, ale również spośród bieli, szarości, czerni o różnych intensywnościach. Bogactwo odcieni i tonów brązów pozwala wybrać ten najbardziej pasujący do pomieszczenia.

Żaluzje w kolorze okna

Bezpiecznym rozwiązaniem jest dopasowanie żaluzji do materiału i koloru okien. Jeśli w twoim domu znajduje się ciemna stolarka okienna, wybierz również żaluzje utrzymane w ciemnych tonacjach. W przypadku okien stalowych, aluminiowych i pcv sprawdzi się jednolita faktura lameli. Gdy zaś ramy okienne są drewniane, zdecyduj się na wyrazistą fakturę żaluzji, w najbardziej zbliżonym odcieniu. Tak dobrane osłony będą zawsze doskonale komponowały się z architekturą domu. 

Żaluzje drewnianeŻaluzje drewniane fot. anwis

Żaluzje drewnianeŻaluzje drewniane fot. anwis

Żaluzje dopasowane do wyposażenia

Żaluzje mogą być dobierane na podstawie stylu, w jakim jest urządzone mieszkanie. Nie muszą wtedy pokrywać się z kolorem stolarki okiennej. Warunkiem jest zestawienie drewnianej osłony z innym elementem dekoracyjnym we wnętrzu, np. kolorem ściany, zabudowy meblowej lub dominującego wyposażenia.

Popularnym trendem jest łączenie żaluzji z meblami lub detalami w kuchni, np. dopasowując je do koloru i struktury blatu. Mieszkanie urządzone w stylu boho, z przewagą ręcznie wykonanych drewnianych i jutowych dodatków, będzie się doskonale prezentowało, gdy dopełnimy je strukturalnymi, drewnianymi żaluzjami w odcieniu jak najbardziej zbliżonym do koloru wyposażenia. 

Żaluzje drewnianeŻaluzje drewniane fot. anwis

Żaluzje drewnianeŻaluzje drewniane fot. anwis

Żaluzje, które optycznie powiększają wnętrze

Warto pamiętać, że jasne kolory optycznie powiększają pokój, podczas gdy ciemne barwy go zmniejszają. Wybierając kolor żaluzji, zwróć uwagę na wielkość wnętrza. Biele, ecru, beże oraz jasne kolory optycznie powiększą małe pomieszczenia, dzięki czemu będą one wydawały się przestronniejsze. Z kolei ciemniejsze barwy wprowadzą do wnętrz intymny i ciepły klimat, ale mogą je wizualnie zmniejszać.  Kolory żaluzji mają także wpływ na naturalne oświetlenie. Utrzymane w jasnych barwach sprawią, że wnętrze będzie widne. Warto kierować się tymi zasadami, szczególnie w mieszkaniach, w których lokalizacja lub rozmieszczenie okien (np. od północy) ograniczają dopływ promieni słonecznych do środka.

Żaluzje drewnianeŻaluzje drewniane fot. anwis

Żaluzje drewnianeŻaluzje drewniane fot. anwis

Więcej o: