Nauka przez zabawę - najprzyjemniejsza forma edukacji!

Każdy rodzaj zabawy wpływa na rozwój umiejętności naszych dzieci. Zabawy i gry rozwijają dziecko we wszystkich sferach: emocjonalnej, społecznej, umysłowej i fizycznej. Jak zatem zadbać o odpowiednie środowisko rozwoju przez zabawę?

Według Artykułu 31. Konwencji o prawach dziecka przyjętej przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 1989 r. dzieci mają gwarantowane prawo do wypoczynku i czasu wolnego, uczestniczenia w zabawach i zajęciach rekreacyjnych stosownie do wieku dziecka, a także do nieskrępowanego uczestniczenia w życiu kulturalnym i artystycznym. Możemy się w tym dopatrywać jak istotną rolę ma zabawa w procesie prawidłowego rozwoju psychicznego u dzieci. 

Jak mądrze wspierać dziecko w nauce?

  • zaakceptuj fakt, że dziecko może czegoś nie wiedzieć i nie umieć
  • pytaj czego dziecko nie rozumie, i pomóż mu zrozumieć
  • powtarzaj dziecku, że nawet jeśli czegoś nie umie w tym momencie, nie znaczy że się nie nauczy
  • pamiętaj, że dziecko uczy się cały czas, nie tylko z książką w ręku 

Zabawki dla najmłodszychZabawki dla najmłodszych Fot. Komputronik

Jak uczyć przez zabawę?

By wpływać na rozwój i edukację dzieci warto wybierać zabawki i gry, które będą rozwijać różne umiejętności. Pamiętaj by nie zdradzać dziecku, że zabawa, którą mu proponujesz ma charakter edukacyjny. Dzieci najlepiej przyswajają nową wiedzę i umiejętności, gdy są nieświadome, że właśnie się uczą!

Zabawki i gry powinny być dobrane odpowiednio do wieku i umiejętności dziecka. Zbyt wymagające zabawy, mogą okazać się zniechęcające, jednak nie należy przesadzać również w drugą stronę. Gry i zabawy edukacyjne powinny być wyzwaniem. 

Dzieci nie lubią monotonii i mogą się szybko nudzić, warto więc proponować im różnego rodzaju aktywności, które będą rozwijać inne umiejętności. Postaw na zabawy ruchowe, gry, czytanie lub różnego rodzaju eksperymenty. Dzięki zróżnicowaniu zabaw unikniecie nudy!

Plakaty edukacyjnePlakaty edukacyjne Fot. Komputronik

Najmłodsze dzieci bawią się przez większość dnia, warto więc wybierać zabawki, które będą wpływały na ich rozwój. Zabawki edukacyjne są świetnym sposobem na naukę. 

Wraz z wiekiem, poziom trudności należy zwiększać, a dzieci mogą bawić się coraz bardziej wymagającymi zabawkami. Warto więc wybierać gry i zabawy, które wpłyną na rozwój ich pasji i zainteresowań. Klocki LEGO mogą być idealnym sposobem na rozwój umiejętności motorycznych i kreatywności. Młodzi pasjonaci motoryzacji i techniki z pewnością zachwycą się klockami Technic, które pozwolą im budować nawet bardzo skomplikowane i ruchome konstrukcje. 

LEGO Technic - Traktor John DeereLEGO Technic - Traktor John Deere Fot. Komputronik

Jednak klocki LEGO obecnie to nie tylko proste domki i pojazdy z linii Technic. Współcześnie możemy wybierać również wśród nietypowych kolekcji takich jak klocki ze Star Wars, które z pewnością zachwycą młodych fanów filmów Georga Lucasa. 

Lego - Zgniatarka odpadów na Gwieździe ŚmierciLego - Zgniatarka odpadów na Gwieździe Śmierci Fot. Komputronik

Wraz z wiekiem dzieci przestają się bawić zabawkami, ale nadal możemy wpływać na rozwój ich zainteresować i pobudzać ich pasję. Nastolatkowie nie uczą się jedynie czytając książki i warto pamiętać, że podobnie jak małym dzieciom należy im pokazać różnorodne sposoby na kreatywne spędzanie czasu. 

Świetnym sposobem na rozwój kreatywności i umiejętności plastycznych jest zainteresowanie naszych dzieci fotografią, w tym celu świetnym sposobem na naukę kadrowania będzie aparat natychmiastowy. 

Polaroid - świetny sposób na rozwój pasjiPolaroid - świetny sposób na rozwój pasji Fot. Komputronik

Pasje i zainteresowania naszych dzieci możemy wspierać na wiele sposobów, warto wyjść poza schematy i pozwolić im na rozwój. 

Rozwój zainteresowania przyrodą możemy wzbudzać na wiele sposobów. Jednym z nich może być domowa uprawa roślinRozwój zainteresowania przyrodą możemy wzbudzać na wiele sposobów. Jednym z nich może być domowa uprawa roślin Fot. Komputronik

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.