Sprzęt audio. Przegląd głośników, słuchawek i gramofonów

Szeroka oferta dostępnych w sklepach sprzętów audio sprawia, że wybór nie jest łatwy. Oto przegląd słuchawek, głośników przenośnych i gramofonów, które znowu wracają do łask. Świetna jakość może iść w parze z dobrą ceną!

Słuchawki i ich rodzaje

Szeroka oferta dostępnych rodzajów słuchawek sprawia, że wybór nie jest łatwy. Poszczególne modele różnią się parametrami, które wpływają na jakość odtwarzanego dźwięku. Można je również podzielić ze względu na rodzaj konstrukcji. Często są projektowane pod konkretną grupę użytkowników, np. słuchawki dla graczy czy sportowców. Istotną kwestią jest przeznaczenie słuchawek. Określone parametry słuchawek dedykowane są dla konkretnych użytkowników.

Wybierając słuchawki, w pierwszej kolejności warto określić, jaki rodzaj będzie dla nas najwygodniejszy. Tutaj mamy do wyboru: słuchawki nauszne, douszne i dokanałowe oraz słuchawki z przewodzeniem kostnym. Ważny jest również sposób podłączenia słuchawek, który może być przewodowy lub bezprzewodowy. 

Warto zwrócić uwagę także na wygląd i kolorystykę słuchawek. Poniższy modele dokanałowe będą idealne na co dzień, a cena ich mile zaskakuje. Model w kolorze czarnym kupimy za mniej niż 250 zł!

Słuchawki dokanałoweSłuchawki dokanałowe fot. komputronik

Głośniki przenośne

Głośniki przenośne są cenione przede wszystkim za mobilność. Dzięki nim można słuchać muzyki w dowolnym miejscu, na imprezie w domu lub plenerze, w trakcie wycieczki czy wakacji nad jeziorem. Wystarczy połączyć je z telefonem lub laptopem, aby cieszyć się dobrą jakością dźwięku. Szukając głośnika, który spełni wszystkie oczekiwania, warto zwrócić uwagę na kilka najważniejszych cech.

Najczęściej stosowanym i najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem stosowanym w głośnikach przenośnych jest bezprzewodowa łączność Bluetooth, która pozwoli na przesyłanie muzyki na odległość kilkunastu metrów. Alternatywą jest łączność za pomocą WiFi oraz obsługiwany przez smartfony Apple standard AirPlay. 

Głośniki mobilne mogą być także wyposażone w inne przydatne funkcje np. wbudowany mikrofon, radio, odtwarzacz mp3 oraz czytnik kart pamięci.

Głośniki przenośneGłośniki przenośne fot. komputronik

Gramofony powracają!

Gramofony znowu stają się popularne, stanowią doskonałą alternatywę dla cyfrowych urządzeń do odtwarzania muzyki. Z chwilą uruchomienia muzyki gramofony przenoszą nas do całkiem innej rzeczywistości! Według użytkowników muzyka z gramofonu ma pewną głębię, której brakuje cyfrowym odpowiednikom.

Na rynku znajdziemy gramofony manualne i automatyczne. Te drugie rzecz jasna, są wygodniejsze w obsłudze, bo wszystkie czynności wykonuje za nas automat. Ważny jest rodzaj napędu, może być paskowy lub bezpośredni. Do zastosowań domowych wystarczający jest paskowy. Decydując się na kupno tego sprzętu audio, zwracajmy też uwagę na ramię , wkładkę z igłą gramofonową, a także szlify igieł. 

Jeżeli dopiero zaczynamy swoją przygodę z winylami, nie warto przepłacać na niezwykle drogi sprzęt. Oczywiście, warto poszukać urządzenia rozwiniętego technologiczne, oferującego duże możliwości. Przede wszystkim należy wybrać model, który oferuje nam możliwość wyboru prędkości odtwarzanych winyli.  

Czy warto kupić gramofon? Jeżeli kochamy słuchać muzyki, to na pewno nie będziemy zawiedzeni tym zakupem. Pozwala on cieszyć się głębią słuchanych melodii, a jego używanie ma swój niepowtarzalny klimat.  

GramofonyGramofony fot. komputronik

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.