TOP 18 drapaków dla kotów. Te modele posłużą na długo i będą świetnie wyglądały we wnętrzu

Wybór drapaków dostępnych w sklepach jest naprawdę spory. Jak zatem wybrać dobrej jakości model, który nie będzie kosztował fortuny, a dodatkowo nie zagraci i nie zepsuje wystroju pomieszczenia? Oto TOP 18 drapaków dla kotów!

Drapak dla kota – zabawka, miejsce odpoczynku i mebel do drapania 

Drapaki są częścią podstawowego wyposażenia każdego domu, w którym mieszka choć jeden kot. Drapak utrzymuje kota w aktywności, przez co zmniejsza ryzyko wystąpienia u niego otyłości i późniejszych problemów ze stawami. Wysoki drapak dla kota pozwala mu rozciągać się i aktywować wszystkie mięśnie. Jest to szczególnie ważne zwłaszcza dla tych kotów, które spędzają dużo czy nawet cały swój czas w domu. Drapaki pomagają utrzymać mocne i zdrowe pazury kota i zapewniają mu miejsce, które może, za zgodą opiekuna, oznaczyć jako terytorium swoim zapachem i zadrapaniami. Gruczoły zapachowe znajdujące się na poduszkach łap wydzielają również hormon dobrego samopoczucia. Każdy kot, drapiąc, zostawia swoją indywidualną wizytówkę.

Drapaki dla kotówDrapaki dla kotów fot. zooplus

Na co zwrócić uwagę przy zakupie drapaka dla kota?

Wybierając drapak, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów, takich jak:

  • Materiał. Drapak dla kota może być wykonany z naturalnego lub sztucznego tworzywa lub ich połączenia. Pionowe słupki wykonywane są z naturalnego sizalu.
  • Stabilność. Wybieraj drapaki, które są stabilne i nie chwieją się. Najlepiej przymocuj drapak do ściany.
  • Rozmiar. Idealny drapak powinien być na tyle wysoki, by twój kot mógł się na nim swobodnie wyciągać. Masz więcej niż jednego kota? Dobrym pomysłem będzie zakup kilku drapaków albo jednego większego. A dla osób, które nie mają za dużo wolnej przestrzeni w domu, także coś się znajdzie. 
  • Kształt. Twój kot woli leżeć, wspinać się czy drapać? Wybierz odpowiedni kształt, który będzie odpowiadał indywidualnym potrzebom twojego zwierzęcia.
  • Wygląd. To kryterium ważniejsze dla nas niż dla naszego pupila, ale nie można a o nim zapominać. W zestawieniu wybraliśmy modele, które wyglądają estetycznie i ciekawie. Z pewnością nie oszpecą pomieszczenia, a wręcz przeciwnie - staną się przykuwającym wzrok elementem wystroju, a neutralna kolorystyka ładnie zgra się z niemal każdym wnętrzem. 

Drapaki dla kotówDrapaki dla kotów fot. zooplus

Drapaki dla kotów, które zajmą niewiele miejsca

Dla wszystkich właścicieli kotów, którzy mają mało miejsca w swoim mieszkaniu, poleca się słupki sizalowe. Niewysokie słupki i niedużej, ale stabilnej podstawie zajmują niewiele miejsca – z łatwością znajdziesz na nie miejsce, a twój pupil będzie mógł na nich spożytkować swoją energię i wyostrzyć pazurki. Sizal jest materiałem szczególnie wytrzymałym – bez trudu wytrzyma ciągłe drapanie zwierzęcia. Rynek zoologiczny oferuje wiele różnych mebli do drapania, od prostych mat do drapania po sizalowe słupki i drapaki w różnych kolorach, kształtach i motywach. Niektóre maty do drapania można zamontować na ścianie i dać kotu tym samym możliwość rozciągania się i intensywnego drapania. Są szczególnie odpowiednie dla miłośników kotów mieszkających na małej przestrzeni. 

Drapaki dla kotówDrapaki dla kotów fot. zooplus

Więcej o: