Czas zacząć przygotowania do sezonu ogrodowego. Wybieramy najlepsze grille

Jaki grill ogrodowy będzie dla nas najlepszy - gazowy, węglowy, a może elektryczny? Przedstawiamy najważniejsze różnice między nimi i podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas zakupu.

Grille gazowe - mobilne kuchnie bez uciążliwego dymu

Grill gazowy świetnie sprawdzi się na przyjęciach w przydomowym ogrodzie. Będzie to dobre rozwiązanie również w bloku na balkonie, lepiej jednak wcześniej sprawdzić, czy spółdzielnia lub wspólnota nie zabraniają grillowania w swoich regulaminach. Grill gazowy na balkonie pozwoli czerpać radość z grillowania bez uciążliwego dymu.

Grill może mieć bardzo zróżnicowaną budowę, wykonanie, rozmiary oraz maksymalną moc palników. Ponadto w poszczególnych modelach znaleźć możesz przydatne rozwiązania, takie jak: wbudowana zapalarka piezoelektryczna, półki boczne, by wszystko mieć pod ręką, termometr, który ułatwia kontrolę temperatury grillowania i pozwala uniknąć przypalenia dań, a nawet kuchenkę boczną, dzięki której grill staje się mobilną kuchnią. Wybierając odpowiedni dla siebie model, warto zwrócić uwagę na rozmiary i dopasować je do wielkości przestrzeni, w której będzie używany. 

Grille gazoweGrille gazowe fot. Media Expert

Grille węglowe - najpopularniejsze sprzęty do grillowania

Grill węglowy przydaje się podczas rodzinnych wieczorów w ogrodzie lub przyjęć ze znajomymi. Można też zabrać go ze sobą za miasto, by móc na wycieczce wyczarować apetyczne dania z grilla – pachnące kiełbaski, zapiekane ziemniaki i grillowane warzywa. Grill ogrodowy węglowy to nadal najpopularniejszy sprzęt do grillowania, a to ze względu na wyjątkowy i przyciągający aromat, unoszący się znad żarzącego się węgla.

Grill gazowy czy węglowy - który wybrać?

Zarówno tradycyjne grille węglowe, jak i nieco nowsze odpowiedniki, czyli grille gazowe, cieszą się ostatnio sporą popularnością. Polacy coraz bardziej lubią grillowanie na świeżym powietrzu, warto więc dokonać najlepszego wyboru i wybrać grill ogrodowy idealnie dostosowany do naszych potrzeb. Różnice między grillem gazowym i węglowym są znaczące. Podstawą jest oczywiście rodzaj materiału grzewczego. Grille węglowe poprzez spalanie najczęściej węgla drzewnego lub brykietu pozwalają na opiekanie potraw na ruszcie umieszczonym nad żarem. Producenci grilli ogrodowych przykładają wagę także do ich wyglądu, dzięki czemu mamy spory wybór tych urządzeń.

Zaletą tego rodzaju grilli jest zdecydowanie to, iż dobry grill węglowy możemy kupić w niskiej cenie. Ponadto wszelkie akcesoria, jak chociażby brykiet, są łatwo dostępne niemalże w każdym sklepie. Natomiast grill gazowy działa na zasadzie podgrzewania rusztu dzięki zastosowaniu butli gazowej. W odróżnieniu od grilla węglowego nie ma konieczności stosowania podpałki, a sam proces rozpalania odbywa się automatycznie po uruchomieniu urządzenia. Grille gazowe utrzymują ponadto równomierną temperaturę, więc ryzyko przypalenia potraw jest znacznie mniejsze. Co więcej, potrawy z grilla gazowego uznawane są za nieco zdrowsze od tych opalanych w dymie. Grille gazowe są także łatwiejsze w utrzymaniu, ponieważ nie ma konieczności usuwania pozostałości po wypalonym węglu.

Grille węgloweGrille węglowe fot. Media Expert

Grill elektryczny - możliwość pieczenia w każdym miejscu

Grille elektryczne pozwalają cieszyć się smacznymi potrawami praktycznie w każdym miejscu i o każdej porze roku. Nic nas nie ogranicza – zła pogoda, brak miejsca czy materiału do rozpalenia. Ponadto grill elektryczny, w zależności od modelu, umożliwia przygotowanie praktycznie wszystkich potraw określanych jako grillowane. Możemy na nim przyrządzić zarówno kiełbasę, karkówkę i kurczaka, jak i pieczone warzywa, ryby, czy inne przysmaki.

Poniższe kompaktowe grille to idealne rozwiązanie na mniejsze balkony lub kuchnie.

Wielu ludzi pokochało smak prawdziwego tureckiego kebabu. Z poniższym grillem elektrycznym odtworzenie  tego rodzaju posiłku w domu będzie bardzo proste. Bez problemów przygotujemy na grillu także kurczaka z rożna czy przepyszne szaszłyki.

Grille elektryczneGrille elektryczne fot. Media Expert

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.