Gramofony wracają do łask i przenoszą w całkiem inny muzyczny wymiar

Gramofony powracają i znowu stają się popularne. Te urządzenia stanowią doskonałą alternatywę dla cyfrowych urządzeń do odtwarzania muzyki. Przenoszą nas do całkiem innej rzeczywistości!

Gramofony - sprzęt dla melomanów i nie tylko

Gramofony znowu stają się popularne.  Stanowią doskonałą alternatywę dla cyfrowych urządzeń do odtwarzania muzyki. Według użytkowników muzyka z gramofonu ma pewną głębię, której brakuje cyfrowym odpowiednikom.

Wraz z nadejściem ery płyt CD, a następnie plików muzycznych w formie elektronicznej, wydawało się, że gramofony odejdą w niepamięć. Kto tak jednak sądził, był w sporym błędzie. Chociaż płyty winylowe, a także sam gramofon, nie należą do najporęczniejszych, jak dotąd nie udało się zastąpić wyjątkowego brzmienia, jakie można dzięki nim osiągnąć. Co więcej, gramofon to klasyka, która u wielu osób z pewnością wywołuje nostalgiczne uczucia. 

Gramofony retroGramofony retro fot. Media Expert

Na co zwracać uwagę wybierając gramofon?

Gramofon, czy też adapter płyt winylowych, powinien być nie tylko stylowy, lecz także funkcjonalny. Dlatego też przed zakupem należy wziąć pod uwagę kilka jego parametrów. Ważny będzie między innymi sposób odtwarzania płyt. Do wyboru są gramofony manualne, półautomatyczne oraz w pełni zautomatyzowane. Te pierwsze to dokładne odwzorowanie mechanizmu gramofonów starego typu. Należy w nich umieścić igłę w wybranym miejscu płyty, jak i podnieść ją po zakończeniu słuchania muzyki. Gramofony półautomatyczne same unoszą igłę pod koniec płyty, a te automatyczne nie wymagają manualnego ustawiania.

Ważny jest także tryb napędu gramofonu. Może on być bezpośredni lub paskowy, przy czym ten drugi niweluje wibracje obniżające jakość dźwięku. Warto zwrócić uwagę także na ewentualne dodatkowe wejścia, np. USB. Umożliwią one  podłączenie do gramofonu dodatkowych urządzeń, np. przenośnego dysku, dzięki czemu możliwe będzie zgranie ulubionych utworów na nośnik elektroniczny. Dodatkowe wejścia umożliwią również podłączenie zestawu głośników, co zapewni znaczne wzmocnienie dźwięków. Niektóre zaawansowane modele z przewodnictwem Bluetooth pozwalają na połączenie się z gramofonem  bez użycia kabla.

GramofonyGramofony fot. Media Expert

Jaki gramofon wybrać?

Jaki gramofon kupić, aby cieszyć się swoją ulubioną muzyką z klasycznych winyli? Wiele zależy od indywidualnych potrzeb. Jeżeli dopiero zaczynamy swoją przygodę z winylami, nie warto przepłacać na niezwykle drogi sprzęt. Oczywiście, warto poszukać urządzenia rozwiniętego technologiczne, oferującego duże możliwości. Przede wszystkim należy wybrać model, który oferuje nam możliwość wyboru prędkości odtwarzanych winyli. Jeśli zależy nam na komforcie -  wygodniejsze w obsłudze są modele zautomatyzowane. 

Czy warto kupić gramofon? Jeżeli kochamy słuchać muzyki, to na pewno nie będziemy zawiedzeni tym zakupem. Pozwala on cieszyć się głębią słuchanych melodii, a jego używanie ma swój niepowtarzalny klimat!

GramofonyGramofony fot. Media Expert

Więcej o: