Jakościowy sen to podstawa! Jak wybrać materac dobry dla kręgosłupa?

Dobrej jakości materac, który zapewnia odpowiednie podparcie dla kręgosłupa, jest bardzo ważny dla zdrowego snu. Jak wybrać model, który korzystnie wpłynie na nasz nocny wypoczynek?

Dobry sen to jedna z najważniejszych rzeczy dla naszego zdrowia i samopoczucia. Odpowiedni materac jest kluczowy, aby zapewnić sobie jakość snu i uniknąć bólu pleców czy szyi. Jednakże wybór idealnego materaca może być wyzwaniem, zwłaszcza że na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów.

Materace ortopedyczne dla osób z bólami kręgosłupa

Problemy z kręgosłupem to pierwszy i najważniejszy czynnik, jaki powinniśmy brać pod uwagę przy wyborze materaca. Osobom cierpiącym na bóle pleców poleca się twardy materac ortopedyczny na kręgosłup z dodatkiem takich komponentów jak kokos i pianki o gęstości od T30 w górę. Dla osób mających problemy z kręgosłupem świetnym wyborem będą materace zdrowotne lateksowe lub termoplastyczne - typu Visco Memory. 

Materac Standard Prince Kokos i Visco Memory ma aż 6 cm pianki memory i 3 warstwy maty lateksowanej kokosowej to materac z serii premium dla osób wymagających oraz oczekujących wysokiego komfortu.

Materac STANDARD PRINCE KOKOS VISCO MEMORYMaterac STANDARD PRINCE KOKOS VISCO MEMORY fot. materace z gór

Materac STANDARD PRINCE KOKOS VISCO MEMORYMaterac STANDARD PRINCE KOKOS VISCO MEMORY fot. materace z gór

Materace z pianki memory, czyli z pamięcią kształtu

Materac z pamięcią kształtu to doskonały wynalazek ostatnich czasów. Materace memory coraz częściej wypierają te tradycyjne - sprężynowe. Czy warto zdecydować się na taki zakup? Pianka memory jest materiałem termoelastycznym. Pod wpływem ciepła pianka zaczyna delikatnie się zapadać i dopasowywać do krzywizn ciała. Pianka termoelastyczna gwarantuje idealne podtrzymanie kręgosłupa i umożliwia mu utrzymanie prawidłowej pozycji podczas spania. Materace z pamięcią kształtu mają szczególnie dobre opinie wśród osób, które na co dzień zmagają się z bólami pleców, skoliozą i innymi wadami postawy. Taki podkład umożliwia im ułożenie się w pozycji idealnej do zaśnięcia, jednocześnie zapewnia kręgosłupowi optymalne wsparcie.

Materace z kokosem

Materac z wkładem kokosowym wykonany jest ze skorupy orzecha kokosowego - jego włókna są wulkanizowane oraz lateksowane, aby związać strukturę oraz utrwalić ją. Oprócz tego, że kokos usztywnia i utwardza materac - ma również działanie antyalergiczne, działa przeciwbakteryjnie i jest odporny na roztocza. Materac z kokosem ma bardzo dobre działania wentylujące, oddychające. Mata kokosowa jest naturalnym komponentem, świetnie sprawdzi się dla osób z alergią, jest również bezpieczna dla dzieci.

Materac kieszeniowy multipocket Lateks i Kokos IIMaterac kieszeniowy multipocket Lateks i Kokos II Fot. materace z gor

Oto czynniki,  które warto wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiedniego materaca

Twardość

Jeden z najważniejszych czynników, jakie warto wziąć pod uwagę przy wyborze materaca to jego twardość. Nie ma uniwersalnej twardości, która będzie idealna dla wszystkich osób. Twardość materaca powinna być dostosowana do wagi i preferencji snu danej osoby. Osoby o mniejszej wadze mogą w ogóle nie odczuwać twardości materaca, natomiast dla osób o większej wadze twardszy materac może być konieczny. 

Oglądając materace, możecie natknąć się na oznaczenia z literą H. O co chodzi? Materace z symbolem H1 przeznaczone są dla osób o wadze poniżej 50 kg, H2- dla osób o wadze między 50 a 80 kg, H3 - 80-100 kg, H4 - dla użytkowników powyżej 100 kg. 

Nie bez znaczenia są także strefy twardości w materacu. Im więcej stref podparcia, tym lepiej rozłoży się ciężar naszego ciała. Najwygodniejsze materace mają nawet 9 stref twardości oraz obszary odpowiednio podpierające stopy, uda, łydki, a także miednicę, kręgi lędźwiowe, głowę i ramiona. Perfekcyjnie dopasowują się one do budowy ciała użytkownika, zapewniając mu wysoki komfort snu. 

Materiał

Materace są dostępne w różnych materiałach, takich jak lateks, pianka, sprężyny kieszeniowe czy hybrydowe. Każdy z tych materiałów ma swoje wady i zalety. Na przykład, materace lateksowe są trwałe i elastyczne, a piankowe są bardziej miękkie i kształtują się do ciała. Materace ze sprężynami kieszeniowymi są odpowiednie dla osób, które potrzebują większego wsparcia dla pleców i kręgosłupa.

Rozmiar

Rozmiar materaca to kolejny ważny czynnik, który warto wziąć pod uwagę. Najważniejsze jest, aby wybrać rozmiar, który zapewni wygodę i swobodę podczas snu. Rozmiar materaca zależy od indywidualnych potrzeb i upodobań, a także od miejsca, w którym będzie używany. Materac dla dwóch osób powinien nie tylko zapewniać idealne podparcie kręgosłupa, ale również działać amortyzująco, aby wytłumić drgania i nie przenosić ich na drugą połowę materaca. W tym wypadku warto postawić na model kieszeniowy lub odpowiednio wykonany model lateksowy.

Koszt

Koszt materaca może być kluczowy dla wielu osób. Warto pamiętać, że wydanie większej sumy na materac może wpłynąć na jakość snu i zdrowie. Jednakże istnieją także dobre jakościowo materace, które nie są bardzo drogie. Najważniejsze jest, aby wybrać materac, który w pełni  spełnia twoje potrzeby. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA