Filiżanki z porcelany. Najszlachetniejsze naczynia do kawy i herbaty

Filiżanki z porcelany to piękne i eleganckie naczynia, które od wieków zdobią stoły na całym świecie. Ich delikatna struktura i finezyjne wzory przyciągają uwagę i dodają uroku każdej kawowej ceremonii.

Historia porcelany

Porcelana to materiał ceramiczny, który powstaje z mieszaniny kaolinu, kwarcu i skalenia. Pierwsze wyroby z porcelany pojawiły się w Chinach już w VII wieku, gdzie były one bardzo cenione za swoje piękno i jakość. Jednakże produkcja porcelany była tam tajemnicą i przez długi czas nie była znana na Zachodzie.

Europejczycy odkryli tajniki produkcji porcelany dopiero w XVIII wieku, dzięki odkryciu złóż kaolinu w Niemczech oraz wynalezieniu odpowiedniej technologii produkcji. Od tego momentu porcelana zaczęła zdobywać popularność w Europie i stała się symbolem bogactwa i dobrego gustu.

Filiżanki z porcelanyFiliżanki z porcelany fot. Media Expert

Jak powstają porcelanowe filiżanki? 

Produkcja porcelany jest bardzo wymagająca i skomplikowana. Pierwszym etapem jest przygotowanie mieszanki składników, która następnie jest formowana w odpowiednie kształty. Następnie, wyroby trafiają do pieca, gdzie są wypalane w wysokiej temperaturze. Po wypaleniu porcelana jest szlifowana i polerowana, aby uzyskać gładką powierzchnię i połysk.

Dekoracja filiżanek z porcelany jest również bardzo ważna i stanowi część ich piękna. Może ona być wykonana na różne sposoby, np. poprzez malowanie, wytłaczanie lub nanoszenie wzorów za pomocą specjalnych nakładek. Wzory na filiżankach z porcelany mogą być bardzo różnorodne - od prostych i eleganckich, po bogate i zdobione. To sprawia, że porcelanowe naczynia stanowią przepiękną ozdobę każdego stołu.

Porcelana Tognana to perełka włoskiego wzornictwa. Oferowane obecnie naczynia to cenny dorobek nakreślony historią sprzed ponad 240 lat. Tognana to nazwisko włoskiej, przemysłowej rodziny ceramików, którzy swoją przygodę z wytwarzaniem naczyń rozpoczęli w 1775 r. Z marką kojarzą się takie wartości jak wysoka jakość surowców i wykonania oraz wyszukane wzornictwo, za którym stoją światowej sławy projektanci, tacy jak Mila Schön i Matteo Thun.

Filiżanki z porcelanyFiliżanki z porcelany fot. Media Expert

Zalety porcelany

Filiżanki z porcelany są przejawem luksusu, jakości, klasy. Materiał ten ma szereg zalet. Jedną z nich jest duża odporność na działanie czynników zewnętrznych, a także środków chemicznych. Jest to zatem materiał bardzo trwały i długowieczny. Nic dziwnego, że porcelana przez całe wieki cieszyła się olbrzymią popularnością, a porcelanowa zastawa była przekazywana z pokolenia na pokolenie w charakterze rodowego majątku. Jest łatwa w czyszczeniu i ma małą przewodność cieplną, dzięki czemu gorące napoje, które są w niej podawane, wolniej stygną. W porcelanie trudno doszukać się wad!

Filiżanki z porcelanyFiliżanki z porcelany fot. Media Expert

Więcej o: