Sprzęty i akcesoria do pracy w ogrodzie

Praca w ogrodzie to dla wielu osób pasja, ale także czasochłonny i wymagający wysiłku fizycznego obowiązek. Aby jednak praca w ogrodzie była jak najbardziej efektywna i przyjemna, warto wyposażyć się w odpowiedni sprzęt i akcesoria.

Kosiarki do trawy

Kosiarki to niezbędny sprzęt dla każdego, kto posiada ogród, trawnik czy miejsce zielone. Są one  wygodnym narzędziem do pielęgnacji trawników i pozwalają na zachowanie estetyki i porządku na naszych terenach zielonych.

Kosiarki można podzielić na następujące rodzaje: 

Kosiarki ręczne to najprostszy i najtańszy rodzaj kosiarek. Działają na zasadzie siły mięśni użytkownika, który przesuwa kosiarkę po trawniku. Nie wymagają one żadnego źródła zasilania, co oznacza, że są one w pełni ekologiczne i ciche w użytkowaniu. Niestety, kosiarki ręczne mogą być męczące w użytkowaniu, szczególnie na większych powierzchniach.

Kosiarki elektryczne to kosiarki, które wymagają podłączenia do gniazdka elektrycznego. Są one lżejsze i łatwiejsze w użytkowaniu niż kosiarki ręczne, ale wymagają uważnej obsługi ze względu na przewód zasilający. Ich główną zaletą jest niski poziom hałasu i niski koszt zakupu. Niestety, kosiarki elektryczne mają mniejszy zasięg niż kosiarki spalinowe i nie nadają się do użytku na większych powierzchniach.

Kosiarki spalinowe to kosiarki z silnikiem spalinowym, które zapewniają dużą moc i sprawność. Są one najbardziej wszechstronnym rodzajem kosiarek, idealnymi do użytku na większych powierzchniach. Są one zwykle droższe w zakupie niż kosiarki elektryczne i ręczne.

KosiarkiKosiarki fot. maxelektro

Roboty koszące to urządzenia, które automatycznie koszą trawę na podwórzu lub w ogrodzie. Są one zwykle wyposażone w noże tnące, które obracają się, aby ciąć trawę na różnych wysokościach. Roboty koszące trawę są zasilane bateriami lub z sieci elektrycznej i wykorzystują różne sposoby nawigacji, takie jak czujniki, aby unikać przeszkód i śledzić kontur trawnika. Niektóre modele są również zdolne do automatycznego powrotu do stacji ładującej, aby naładować baterię. Dzięki temu, że są w pełni automatyczne, roboty koszące trawę pozwalają zaoszczędzić czas i wysiłek potrzebny do koszenia trawnika ręcznie.

Roboty kosząceRoboty koszące fot. maxelektro

Pozostałe sprzęty i akcesoria do pracy w ogrodzie

Praca w ogrodzie to nie tylko miłe spędzanie czasu, ale także wymagający wysiłku obowiązek. Aby praca ta była jak najbardziej efektywna i przyjemna, warto wyposażyć się w odpowiedni sprzęt i akcesoria, które ułatwią nam pracę.

Niezbędnym sprzętem ogrodowym jest sekator. Dzięki niemu możliwe jest precyzyjne cięcie gałęzi i pędów roślin. Do roślin niskich, czy do przycinania gałęzi, warto z kolei wykorzystać nożyce ogrodnicze. W przypadku przesadzania roślin i wykopywania dołków pod nowe sadzonki niezbędna będzie łopata, a do zbierania liści i innych odpadków roślinnych przydadzą się grabie. Nie zapominajmy również o pozostałych akcesoriach, które ułatwią nam pracę, takich jak piła, przycinarka, zamiatarka, odkurzacz do liści, myjka wysokociśnieniowa, wąż ogrodowy oraz sprzęty do nawadniania czy coś tak podstawowego, jak miotła. Nawóz, podłoże do sadzenia oraz środki ochrony roślin to także ważne elementy, które warto mieć w swoim ogrodzie.

Myjki wysokociśnienioweMyjki wysokociśnieniowe fot. maxelektro