Roboty sprzątające - twoi niezawodni pomocnicy w domowych porządkach

Roboty sprzątające cieszą się niesłabnącą popularnością, a ich funkcjonalność wciąż się zwiększa. Dzięki nim możemy odpocząć, podczas gdy robot sam zajmuje się odkurzaniem lub nawet myciem podłóg w całym mieszkaniu. Tego typu urządzenia z pewnością docenią rodzice małych dzieci, które często brudzą podłogi, alergicy oraz posiadacze zwierząt, których sierść zalega w całym mieszkaniu. Podczas zakupu robota sprzątającego warto zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów.

Roboty sprzątające cieszą się ogromnym zainteresowaniem, ponieważ pomagają zachować idealny porządek w domu, jednocześnie oszczędzają nasz czas i energię. Wybierając roboty sprzątające z funkcją mopowania, można jeszcze bardziej ułatwić sobie prace domowe. Urządzenia te stanowią nowoczesną alternatywę dla tradycyjnych odkurzaczy i mogą być niezastąpionymi pomocnikami w codziennych porządkach, a także w myciu podłóg.

Roboty sprzątające mają wbudowany akumulator o różnej pojemności, co pozwala na pracę przez kilkadziesiąt minut bez potrzeby ładowania. Dodatkowo są wyposażone w bazę dokującą, do której zjeżdżają po zakończonej pracy, by naładować baterie. 

roboty sprzątające i ich bazy dokująceroboty sprzątające i ich bazy dokujące Fot. Maxelektro

Ceny robotów sprzątających są bardzo zróżnicowane, wahają się nawet od kilkuset złotych do 4000-5000 złotych. Zanim więc zdecydujemy się na zakup naszego domowego pomocnika, warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę.

  • Należy zwrócić uwagę na wymiary i wagę robota, które są zazwyczaj niewielkie w przeciwieństwie do tradycyjnych odkurzaczy.
  • Przed zakupem warto sprawdzić, czy wybrany model będzie mógł swobodnie poruszać się w trudno dostępnych miejscach, takich jak podłoga pod łóżkiem czy szafkami w naszym domu.
  • Innym ważnym kryterium jest poziom hałasu oraz zużycie energii.
  • Należy również sprawdzić wytrzymałość baterii, szczególnie jeśli mamy dużą powierzchnię podłóg w mieszkaniu.
  • Ważnym czynnikiem jest czas ładowania i sposób programowania - czy można to zrobić za pomocą pilota zdalnego sterowania czy poprzez smartfon.
  • Ostatnim kryterium jest zastosowana technologia, która wpływa na skuteczność i efektywność robota sprzątającego.

Robot z nakładką mopującą i stacja dokującaRobot z nakładką mopującą i stacja dokująca Fot. Maxelektro

Jakie są zalety robota sprzątającego?

Robot sprzątający ma wiele zalet. Przede wszystkim, działa samodzielnie i nie wymaga ciągłej kontroli użytkownika, ponieważ ma zaprogramowany obszar sprzątania. 

Dzięki zdalnemu sterowaniu możliwe jest włączenie i wyłączenie urządzenia nawet spoza domu, a dzięki aplikacji na smartfonie lub tablecie można monitorować jego pracę. Im bardziej zaawansowany model, tym dłuższa praca na jednym ładowaniu, a urządzenie zajmuje zdecydowanie mniej miejsca niż tradycyjny odkurzacz.

Odkurzacz taki jest w stanie poradzić sobie z różnymi rodzajami powierzchni, takimi jak parkiet, panele podłogowe, płytki czy dywany z krótkim włosiem. Jest też niski i sprytny, dzięki czemu łatwo dostaje się w trudno dostępne miejsca. Roboty odkurzające są również ciche i oszczędne w zużyciu energii.

Robot sprzątający i pilot sterującyRobot sprzątający i pilot sterujący Fot. Maxelektro

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.