Oto ekranizacje, których wnętrza przykuły naszą uwagę na równi z fabułą. Wybraliśmy 12 filmów, które pokazują świetnie i różnorodnie zaaranżowane domy i mieszkania. To prawdziwa kopalnia wnętrzarskich inspiracji!
Chcesz więcej? Odwiedź nasz nowy marketplace Cztery Kąty
Szukasz wnętrzarskich inspiracji? Odwiedź nasz nowy marketplace Cztery Kąty!
"Amelia" (2001)
Nakręcony w nasyconych kolorach film "Amelia" to prawdziwe bogactwo inspiracji. Kadry filmowe wypełnia głęboka czerwień, zieleń, złoto i głęboki szafir. Ta niezwykła kolorystyka została zainspirowana obrazami Juareza Machada. Artysta znany z wyrazistych barw to ulubiony malarz Jeana-Pierre’a Jeuneta, reżysera "Amelii". Filmowe wnętrza to mieszanka francuskiego szyku i nonszalancji. Mieszkanie tytułowej bohaterki jest tak wyjątkowe, jak ona sama, pełne nietuzinkowych obiektów, takich jak: ciemnoczerwona tapeta, pikowane tkaniny czy buduarowe abażury. Scenografia filmowa zachwyci wszystkich poszukiwaczy indywidualizmu i paryskiego stylu we wnętrzach.
"Grand Budapest Hotel" (2014)
Film w reżyserii Wesa Andersona zachwyca oryginalną fabułą i wspaniałą scenografią. Magiczny świat "Grand Budapest Hotel" powstał tuż przy polskiej granicy, w miejscowości Görlitz. Jego niezwykłe wnętrza (scenografia stworzona przez Adama Stockhausena i Annę Pinnock) poznajemy w eleganckiej wersji lat 30. Przez połączenie kolorów, wzorów i detali, filmowe ujęcia przenoszą nas do świata fantazji. Wzorzyste tapety, haftowane zasłony, oryginalne dywany i zdobione meble tworzą przestrzeń pełną charakteru. Wszystko to przypomina nam o sile wyrazu, jaką może mieć każdy element dekoracyjny. Estetyka filmowa Wesa Andersona stała się tak charakterystyczna i rozpoznawalna, że śmiało zasłużyła na miano kultowej.
"Wielki Gatsby" (2013)
Filmowa adaptacja powieści F. Scotta Fitzgeralda, od początku do końca wypełniona niezwykłymi wnętrzami, jest pochwałą jazzowej epoki i dekadencji. Nie dziwimy się, że film zdobył Oscara za najlepszą scenografię. Luksusowe apartamenty w stylistyce art deco, pełne blichtru i elegancji, wyróżniają się drogim wyposażeniem, szlachetnymi tkaninami, licznymi złoceniami. Wnętrza ociekają bogactwem i przepychem utrzymującym się jednak w dobrym guście.
"Samotny mężczyzna" (2009)
"Samotny mężczyzna" to reżyserski debiut Toma Forda. Zadbał on o najmniejsze szczegóły, włącznie z wnętrzami, które są istotnym elementem fabuły. Akcja rozgrywa się w latach 60., a my mamy okazję przyjrzeć się dwóm domom, które są urządzone w zupełnie odmiennych stylach. Modernistyczne wnętrza zderzają się z mieszanką hollywoodzkiego blasku połączonego ze stylem boho.
"Maria Antonina" (2006)
Film w reżyserii Sofii Coppoli to opowieść o życiu słynnej królowej Francji, a także wspaniała podróż w czasie do epoki rokoko. Ten historyczny dramat nie tylko przyciąga uwagę swoją narracją, ale również zachwyca niezwykłymi filmowymi wnętrzami. Przez bogactwo detali, przepych i delikatność jednocześnie, a także subtelną, pastelową kolorystykę - rozbielone odcienie różu, niebieskiego, fioletu i zielonego, wnętrza inspirują nas swoim romantycznym stylem. Ekranizacja Marii Antoniny przenosi nas do świata z przeszłości - ekstrawaganckiego i niebiańsko szykownego!
"Holiday" (2006)
"Holiday" to komedia romantyczna, która wciąga widzów w historię o miłości i nowych początkach, a także zachwyca piękną scenografią. Filmowa opowieść rozpoczyna się od zamiany domów pomiędzy amerykańską businesswoman i brytyjską dziennikarką. Kalifornijska willa wygląda jak wyjęta z katalogu, natomiast angielski domek to kameralna, kamienna chatka na prowincji, urządzona w stylu "shabby chic". Zderzenie światów obu bohaterek, a tym samym wystrój domów pokazuje nam, że wnętrza, w których czujemy się komfortowo, są w dużej mierze odzwierciedleniem naszej natury.
"Pod słońcem Toskanii" (2003)
"Pod słońcem Toskanii" to film, który przenosi nas do malowniczej włoskiej krainy. Główna bohaterka po rozwodzie sprzedaje swoje nowojorskie mieszkanie i kupuje stary dom w Toskanii. Na ekranie obserwujemy jej zmagania z remontem. To jedna z najlepszych filmowych metamorfoz domów. Gwarantujemy, że po obejrzeniu go będziesz marzyć o rozpoczęciu nowego życia we włoskiej willi!
"Śniadanie u Tiffany’ego" (1961)
Film w reżyserii Blake'a Edwardsa to nie tylko historia ikony stylu Audrey Hepburn, ale także hołd dla elegancji i ponadczasowego designu. Filmowy apartament Holly Golightly, choć niewielki, jest wyjątkowo urokliwy i funkcjonalnie zaprojektowany. To ikoniczny przykład szyku lat 60. Stanowi inspirację dla wszystkich, którzy szukają prostoty i ponadczasowej estetyki.
"Pożegnanie z Afryką" (1985)
"Pożegnanie z Afryką" zapewnia widzom piękne doświadczenia wizualne. Film prezentuje wspaniałe wnętrza kolonialnej Afryki, które oddają atmosferę i styl tego okresu. Przez staranne odtworzenie detali architektonicznych, mebli, tkanin i ozdób, twórcy filmu ożywiają przestrzenie, w których rozgrywa się historia. Piękny dom Karen Blixen sprawi, że oglądając ten nagrodzony Oscarem film z lat 80., będziesz marzyć o przygodach na afrykańskiej sawannie!
"Pięćdziesiąt twarzy Greya" (2015)
Twórcom filmu udało się wykreować jeden z ciekawszych obrazów luksusu. Wszystko za sprawą apartamentu głównego bohatera. Powiedzieć, że apartament Greya jest ekskluzywny, to zdecydowanie za mało. Przede wszystkim jest to olbrzymia przestrzeń z całkowicie przeszkloną ścianą, przez którą można podziwiać zapierającą dech panoramę Seattle. Do tego dochodzi jeszcze designerskie wyposażenie. Wystawny apartament Christiana Greya ma nawet własną stronę internetową poświęconą jego wystrojowi.
"Wnętrza" (1978)
Film "Wnętrza" to prawdziwe arcydzieło, jeśli chodzi o prezentację wnętrz na dużym ekranie. Reżyser Woody Allen zadbał o każdy detal, by stworzyć przepiękne obrazy. Główną bohaterką jest starsza kobieta, głowa rodziny, a także była dekoratorka wnętrz. Dom, w którym mieszka jest jej wizytówką - perfekcyjnie urządzony!
"Pokuta" (2007)
Kinowa adaptacja powieści Iana McEwana przenosi nas do lat 30., a filmowe wnętrza doskonale odzwierciedlają tę epokę. Są stylowe, eleganckie i pełne detali, które oddają charakter i status społeczny bohaterów. Dom w angielskiej wsi, gdzie toczy się większość akcji, prezentuje się majestatycznie, z przestronnymi pokojami, wysokimi sufitami oraz wyposażeniem - antycznymi meblami, wyszukanymi żyrandolami, bogato zdobionymi tkaninami. "Pokuta" to lekcja luksusu w starym stylu!