Roboty kuchenne. Który model sprawdzi się najlepiej?

Roboty kuchenne to niezastąpieni pomocnicy w kuchni! Z ich pomocą w szybkim czasie zrobisz obiad po powrocie z pracy, przygotujesz potrawę na niezapowiedzianą wizytę gości czy urządzisz rodzinne przyjęcie.

Rodzaje robotów kuchennych

Istnieje kilka rodzajów robotów kuchennych, które różnią się od siebie zarówno budową, jak i możliwościami. Podstawowym jest tradycyjny robot z misą, w którym mieszadła obracają się tylko wokół własnej osi, a mieszanie odbywa się w sposób jednokierunkowy. Ten typ przede wszystkim swoje zastosowanie ma przy przygotowywaniu ciast. Roboty z malakserem posiadają pojemnik kielichowy i różnego rodzaju przystawki, dzięki czemu służy do rozdrabniania, mieszania i mielenia. Roboty planetarne z kolei mają funkcję mieszania wielokierunkowego, gdyż mieszadła obracają się wokół własnej osi oraz wokół misy. Ten sposób jest najszybszy i najbardziej skuteczny. 

Termoroboty zaś to nowoczesne i funkcjonalne roboty kuchenne z funkcją WiFi. Zastąpią większość obecnych w kuchni urządzeń, wyręczy w wielu czynnościach i pozwolą wznieść się na wyżyny kulinarnych możliwości. Termoroboty posiadają takie funkcje jak: ugniatanie, szatkowanie, gotowanie, gotowanie na parze, sous-vide, siekanie, mycie wstępne i program turbo. Automatyczne programy pomagają perfekcyjnie przygotować nawet najbardziej skomplikowane potrawy, a  w elektronicznej książce kucharskiej znajduje się obszerna baza przepisów na pyszne dania. 

TermorobotyTermoroboty fot. ceneoRobot kuchenny - multicooker

Multicooker to elektryczny garnek z minutnikiem. Wgrane programy umożliwiają przygotowanie różnych potraw. Obsługa urządzenia jest banalnie prosta. Ułatwi on gotowanie, a nawet nas wyręczy. Wystarczy wrzucić składniki, zamknąć pokrywę, uruchomić wybrany program i... zapomnieć,  do momentu, aż maszyna sama poinformuje, że danie jest gotowe. Nie pilnujemy czasu, nie musimy mieszać ani przykręcać płomienia (jak na kuchence gazowej), tłuszcz nie pryska jak z patelni - jest czysto i cicho. Codzienne przygotowywanie ciepłego posiłku dla całej rodziny, nawet po najbardziej męczącym dniu w pracy, stanie się przyjemnością.

Multicooker przypomina garnek, ale gotowanie to nie jedyna jego funkcja. Można w nim także piec, smażyć, dusić, przygotować dżem i jogurt. To funkcje podstawowe, natomiast samych programów pieczenia urządzenie może mieć, w zależności od modelu nawet 50! A jak kształtują się ceny? Za najbardziej ekskluzywne modele trzeba zapłacić nawet kilka tysięcy złotych, ale te najczęściej kupowane w Polsce plasują się w przedziale między 200 a 600 zł.

Jakie zalety ma robot kuchenny multicooker? Zapewnia wygodę i pozwala na oszczędność czasu, nie przypala potraw, zmniejsza liczbę naczyń do zmywania. Jest idealnym urządzeniem dla początkujących mistrzów kuchni. Multicooker zastąpi płytę kuchenną, parowar, piekarnik. Potrawy w nim przygotowane mają mniej tłuszczu, będą więc niskokaloryczne. Urządzenie ma nieprzywierającą powłokę, dzięki czemu łatwo utrzymać je w czystości.

MulticookeryMulticookery fot. ceneo

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.