Zaaranżuj olśniewający stół! Wybieramy najpiękniejsze obrusy na lato 2023

Obrus to niezwykle ważny element dekoracji stołu, to tak zwana baza. Niezależnie od tego, czy organizujesz elegancką kolację w domu, przyjęcie w ogrodzie, czy po prostu obiad w rodzinnym gronie, dobrze dobrany obrus pozwoli ci stworzyć olśniewający stół, który zachwyci i doda uroku każdej okazji.

Obrus - baza aranżacji stołu

Idealny obrus pełni jednocześnie dwie funkcje: sprawia, że stół wygląda elegancko oraz chroni jego blat przed zabrudzeniami czy zarysowaniami. Należy więc odpowiednio go wybrać – zadbać o praktyczny materiał, dopasować właściwie rozmiary, a także przemyśleć pasującą kolorystykę. 

Wybranie praktycznego obrusu wcale nie jest taką prostą sprawą. Aby dobrze prezentował się on na stole, musi jednocześnie pasować do niego pod względem kształtu i wymiarów. Jeśli masz swoją ulubioną zastawę stołową – np. ceramikę czy porcelanę – obrusy powinny także ładnie się z nią komponować, tak aby tworzyło to spójną całość wizualną.

Kolekcja Avinon to prosty sposób na francuski wystrój. Ten styl tkaniny pochodzący z XVIII w., zwany Toile de Jouy, czyli tradycyjne scenki rodzajowe z życia francuskiej wsi, drukowane w kolorze niebieskim lub czerwonym na tle ecru znów jest bardzo modny. Motyw wymyślił Christophe-Philippe Oberkampf. Zainspirowały go zabawy na dworze Marii Antoniny – arystokracja wolny czas spędzała na piknikach, udając pasterzy i pasterki. Tkaniny te najlepiej wyglądają we własnym towarzystwie oraz połączone z innymi gładkimi w kolorze nadruku. Gdy do tkanin dobierzemy odpowiednie dodatki i naczynia, zapewnimy sobie w domu naprawdę piękne widoki.

ObrusObrus fot. dekoria

Obrus - jaki rozmiar wybrać?

Aby obrus doskonale pasował do twojego stołu, należy przede wszystkim ustalić jego dokładne wymiary. Materiał powinien przykrywać cały blat, a oprócz tego zwisać swobodnie za jego krawędziami. Zazwyczaj przyjmuje się, że ta „nadmiarowa część" wynosi ok. 20-25 cm z każdej strony. Idealnie dopasowany obrus powinien więc mieć o ok. 40-50 cm długości i 40-50 cm szerokości więcej niż blat stołu.

W przypadku obrusów okrągłych działa się podobnie. Mianowicie mierzysz średnicę blatu, a następnie do uzyskanej wartości dodajesz ok. 40-50 cm. Dodatkowo można też się zdecydować na dobór bieżnika. Może on pełnić funkcję dekoracyjną blatu na co dzień, a na czas posiłku być wymieniany na „pełnoprawny" obrus.

ObrusyObrusy fot. Dekoria

Obrus – modne wzory i kolory!

Warto wybrać taki obrus, którego kolor i wzór będzie harmonizował z wystrojem salonu, kuchni czy jadalni. Dobrze wziąć pod uwagę również to, jak na materiale będzie się prezentować twoja zastawa bądź takie dekoracje jak tace, misy czy patery. Za najbardziej uniwersalne uznaje się obrusy białe, niestety widać na nich nawet najmniejszą plamkę. Nie powinniśmy bać się kolorów. Warto jednak wybierać takie barwy, które będą dobrze współgrać z kolorystyką wnętrza. W modzie są także wyraziste wzory. Najpopularniejsze z nich to krata czy pasy, ale śmiało sięgaj też po odważniejsze - motywy roślinne czy wzory geometryczne. 

ObrusyObrusy fot. Dekoria