5 kroków do nowej kuchni

Piękna i atrakcyjna kuchnia to marzenie wielu osób. Z tego względu coraz więcej właścicieli prywatnych domów i mieszkań decyduje się na to, by aranżację kuchni pozostawić profesjonalistom. Czy jednak tylko profesjonalny projekt kuchni będzie spełniał oczekiwania mieszkańców? Czy samemu da się też wprowadzić odpowiednie zmiany? Projektowanie, wykończenie i wyposażenie kuchni wcale nie jest takie trudne, jakby się wydawało. Dzięki własnoręcznie wykonanemu projektowi w swojej kuchni umieścisz dokładnie to, czego będziesz potrzebować. Zobacz, jak wygląda pięć prostyk kroków do uzyskania nowej, funkcjonalnej i estetycznej kuchni.

1 - Wymiana wykończenia

Chciałbyś mieć nową kuchnię? Zacznij od początku, czyli od odpowiedniego wykończenia. Pod uwagę weź zarówno podłogi, jak i ściany. Najpraktyczniejszym wykończeniem będą w tym przypadku płytki Merkury Market. Powierzchnia płytek jest wytrzymała i trwała, a także odporna na uszkodzenia i ścieranie. Łatwo też ją czyścić, co w przypadku kuchni jest niezwykle ważne.

Ogromną zaletą płytek będzie też możliwość uzyskania wyjątkowych kolorów i wzorów. Oprócz płytek można użyć farb oraz tapet, ważne jest jednak to, by były odporne na wilgoć.

2 - Odpowiednie rozmieszczenie urządzeń

Projektując kuchnię, warto pamiętać o tym, by odpowiednio rozmieścić poszczególne urządzenia. Pamiętaj, by swoją wymarzoną kuchnię urządzić tak, by zachować w niej zasadę trójkąta roboczego w kuchni. Zasada ta mówi, że lodówka, kuchenka i zlew powinny znajdować się na wierzchołkach trójkąta, którego ramiona powinny mieć 1,2 - 2,5 m. Taki układ sprawi, że kuchnia będzie funkcjonalna, ale też wygodna w użytkowaniu.

Sprzęt AGD należy zatem rozmieścić z wcześniejszym przemyśleniem. Strefa gotowania (gdzie znajduje się kuchenka elektryczna, gazowa i piekarnik), strefa zmywania (ze zlewem i zmywarką) oraz strefa z lodówką nie powinny na siebie zachodzić, ani być od siebie zbyt oddalone. Dzięki temu gotowanie będzie łatwiejsze i przyjemniejsze, zarówno w dużej, jak i małej kuchni.

Meble kuchenneMeble kuchenne Fot. Merkury Market

3 - Zmiana mebli kuchennych

Chciałbyś uzyskać niesamowity efekt w swojej nowej kuchni? O estetyce pomieszczenia decydować będą przede wszystkim meble do kuchni Merkury Market. Odpowiednie fronty, ich wygląd i sposób wykończenia zadecydują, jaki charakter będzie miało pomieszczenie.

Aranżacje kuchni nowoczesnych korzystają często z białych lub czarnych mebli kuchennych, które wykończone są na wysoki połysk. Klasyczne meble kuchenne to z kolei wzór i kolor drewna naturalnego. Do wnętrza kuchni możesz wprowadzić różne meble kuchenne, jednak dobre wyposażenie kuchni powinno być jednocześnie estetyczne, jak i funkcjonalne.

W mniejszej kuchni lepiej postawić na jaśniejsze meble, które optycznie powiększą przestrzeń i sprawią, że wnętrze stanie się nieco większe.

4 - Zainwestowanie w odpowiednie dodatki

W aranżacji kuchni ważne są nie tylko meble, czy sprzęt AGD, ale również dodatki. Dobrze dobrane dekoracje podkreślą charakter wnętrza i sprawią, że kuchnia będzie przytulniejsza i ładniejsza, chętniej będzie się w niej przebywało, zarówno podczas gotowania, jak i podczas spożywania posiłków. Odpowiednie wyposażenie kuchni pomoże też w przyrządzaniu potraw.

Postaw na konkretne, ulubione kolory i wzory w dodatkach. W kuchni ułóż ściereczki, dodaj pojemniki na sztućce oraz organizery na kuchenne utensylia. W bardziej klasycznych wnętrzach dodatki są często stosowane, w nowoczesnych, minimalistycznych aranżacjach jest ich zdecydowanie mniej.

Nowa kuchniaNowa kuchnia Fot. Merkury Market

5 - Dbanie o estetykę i częste gotowanie

W funkcjonalnej, estetycznej i wygodnej kuchni mieszkańcy lubią spędzać swój czas. Jednak nawet najpiękniejsza aranżacja kuchni nie będzie atrakcyjna, jeśli sam nie zadbasz o czystość pomieszczenia i odpowiedni nastrój w środku. Dbaj zatem o to, by blat kuchenny Merkury Market był zawsze czysty, a naczynia pozmywane. Nie dopuszczaj do tego, by w fugach zbierał się brud lub namnażały się tak grzyby i pleśnie. Czysta i rozświetlona kuchnia będzie zachęcała i stanie się prawdziwym sercem Twojego domu.

Nie zapominaj też, że pomieszczenia przytulne to takie, w których mieszkańcy lubią spędzać czas i robią to często. Kuchnia może stać się centrum życia rodzinnego, jeśli tylko chętnie będziesz w niej gotował. Nie stroń zatem od korzystania z kuchni. W ładnie zaprojektowanym i urządzonym pomieszczeniu możesz nawet przyjąć gości i zorganizować spotkania.

Więcej o:
Copyright © Agora SA