Wabi-sabi to japońska filozofia życia, która promuje piękno w prostocie, skromności oraz w nieidealnych, starzejących się i naturalnych przedmiotach. Styl ten stara się odzwierciedlić piękno, które kryje się w upływającym czasie i nietrwałości, zachęcając do doceniania rzeczy takimi, jakie są. To nie tylko podejście do życia, ale także popularny styl dekoracji wnętrz. Wabi-sabi w kuchni może stworzyć przestrzeń, która emanuje spokojem, harmonią i prostotą. W czasie aranżacji należy zwrócić uwagę przede wszystkim na materiały, kolory oraz wyposażenie. Jak stworzyć kuchnię wabi-sabi? Nie jest aż tak trudne, jakby się wydawało, a efekt może zaskoczyć niejednego.
Japoński styl wabi-sabi kładzie nacisk na używanie naturalnych materiałów, takich jak drewno, kamień i metal. Kiedy urządzasz kuchnię, wybieraj meble i dodatki wykonane z tych materiałów. Drewniane blaty, podłogi z naturalnego kamienia lub naturalnego drewna i metalowe akcenty mogą dodać wnętrzu naturalnego uroku. Aby zaaranżować styl wabi-sabi, nie musisz przy tym stawiać na idealnie wykończone deski lub kamienne płytki. Wręcz przeciwnie — niedoskonałość wnętrz i elementów wabi-sabi jest jak najbardziej wskazana. Filozofia wabi-sabi ceni bowiem niedoskonałości i przemijanie, które widoczne jest w wykończeniu i wyposażeniu wnętrza kuchni.
Wabi-sabi to styl charakteryzujący się prostotą i minimalizmem. Unikaj przesadnego dekorowania kuchni i pozostań przy podstawowych elementach. Wybieraj proste, niezbyt skomplikowane wzory i kształty. Pozwól przestrzeni oddychać.
Jako wyposażenie wnętrz wabi-sabi doskonale sprawdzą się meble kuchenne Merkury Market o prostych formach. Dobrym rozwiązaniem będą szafki kuchenne Merkury Market, które mają jasne, delikatne kolory, świetnie też sprawdzą się nowoczesne kuchnie Merkury Market w białym lub szarym kolorze. Jeśli chcesz zaaranżować styl wabi-sabi, koniecznie wybieraj stonowane, naturalne kolory ziemi: odcienie brązu, beżu, zieleni i szarości. Te barwy odzwierciedlają harmonię z naturą i dodają ciepła wnętrzu.
Filozofia wabi-sabi ceni piękno w niedoskonałościach. Zamiast wybierać doskonałe meble i nieskazitelne wykończenia, poszukaj tych, które wydają się trochę starzejące się, z charakterystycznymi rysami i niedoskonałościami. To dodaje wnętrzu autentyczności. Minimalizm, naturalność i prostota to nie wszystko. Wabi-sabi zdecydowanie ceni też funkcjonalność. Wybieraj meble i dodatki, które służą praktycznym celom. Minimalizuj ilość zbędnych przedmiotów w kuchni i stawiaj na jakość zamiast ilości. Dotyczy to zarówno kuchennych mebli do wnętrza wabi-sabi, jak i dekoracji.
Zasady stylu wabi-sabi są proste, filozofia opiera się na minimalizmie, naturalności i niedoskonałości wnętrza. Nie jest trudno dopasować dekoracyjne elementy wabi-sabi. Poszukaj ręcznie wykonanych dodatków, które mają osobisty charakter. Rzemieślnicza praca nad elementami dekoracyjnymi dodaje im unikalności i wpisuje się w ducha wabi-sabi. Dekoracje nie muszą być przy tym idealne, świetnie sprawdzają się nadszczerbione naczynia ceramiczne, pęknięte wazony lub drewniane misy z widocznymi sękami. Estetyka wabi-sabi dopuszcza też uszkodzenia mechaniczne, rysy oraz pęknięcia.
Estetyka wabi-sabi to też odpowiednie oświetlenie. Wygląd wabi-sabi w kuchni ma zachęcać zarówno do spędzania czasu w kuchni, jak i do medytacji oraz przemyśleń. Dobrze jest zatem postawić tutaj na ciepłe oświetlenie lub światło o kolorze neutralnym. O ile to możliwe, korzystaj dużo ze światła naturalnego. Mieszkanie w stylu wabi-sabi to wyjątkowa przestrzeń, a zaaranżowana w ten sposób kuchnia to pomieszczenie funkcjonalne i wyjątkowe. Inspiracja stylem wabi-sabi pomoże Ci stworzyć naprawdę ciekawe pomieszczenie.
Ważnym elementem stylu wabi-sabi są żywe rośliny. Koniecznie dodaj je do swojej kuchni. Podkreślą one naturalny wygląd wabi-sabi i ożywią całą aranżację. Japońska filozofia wabi-sabi stawia na funkcjonalność i praktyczne aspekty każdego elementu, dlatego warto w kuchni ustawić kwiaty doniczkowe oraz zioła w doniczkach.