Sprzęt AGD: jak o niego dbać?
Na tworzenie osadów i rozwój mikroorganizów szczególnie narażone są urządzenia, które mają bezpośredni kontakt z wodą. Z tego powodu, pod lupę powinniśmy wziąć np. pralkę. Pojemnik, do którego wsypujemy proszek do prania i wlewamy płyn do płukania, trzeba co jakiś czas wyjąć i wyczyścić środkiem grzybobójczym. Od czasu do czasu używajmy programu prania 90 st. C, który pozwoli nie tylko zniszczyć szkodliwe mikroorganizmy, ale także usunąć przykry zapach z otwartej pralki. Pamiętajmy także, by zaglądać do filtra w pralce - tam bowiem gromadzą się zanieczyszczenia oraz drobne przedmioty, których zapomnieliśmy wyjąć z kieszeni ubrań. Podobnie należy zadbać o zmywarkę. Kilka razy w roku trzeba włączyć program czyszczenia urządzenia. W tym celu należy użyć preparatu odkamieniającego, uruchomić pustą zmywarkę z nastawionym programem zmywania intensywnego i maksymalną temperaturą. W miarę często trzeba czyścić filtr urządzenia, gdyż zbierają się tam resztki jedzenia.
Kuchennym urządzeniem, o którego czystość i higienę trzeba dbać szczególnie jest lodówka. Ma ona bowiem stały kontakt z żywnością.
- Powinno się systematycznie, przynajmniej raz w miesiącu, dokładnie wymyć wnętrze lodówki za pomocą wody z dodatkiem mydła i sody oczyszczonej. Zadbajmy też o to, by usunąć potencjalne źródła pleśni: resztki jedzenia i nieświeże produkty. Podczas czyszczenia urządzenia, zwracajmy uwagę zwłaszcza na miejsca trudno dostępne - pod półkami, szufladami, zamrażalnikiem czy uszczelkami. W nowoczesnych lodówkach spotykane są wyjmowane uszczelki, można je wyjąć, umyć i po osuszeniu założyć, co niewątpliwie jest bardzo przydatnym rozwiązaniem - powiedział Paweł Pierściński, przedstawiciel Candy Hoover Polska, producenta urządzeń AGD marki Candy.
W kuchni niezwykle istotną kwestią, o której często zapominamy, jest czyszczenie filtra okapu. Zabrudzony filtr metalowy gorzej wyłapuje opary, a dodatkowo silnik okapu pracuje głośniej. W efekcie wzrasta wilgotność pomieszczenia, a od tego tylko krok do rozwoju grzybów. Mycie filtrów nie jest skomplikowane. Po uprzednim odłączeniu urządzenia z prądu, należy wyjąć filtr i umyć go w gorącej wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Filtry metalowe można także myć w zmywarce.
Strażnikiem czystości w domu jest odkurzacz. Pamiętajmy o możliwości wykorzystywania podczas odkurzania specjalnych końcówek, które dołączane są zazwyczaj do wyposażenia odkurzacza - pomogą one usunąć kurz i pajęczyny z trudno dostępnych miejsc np. kaloryferów. Na rynku dostępne są także odkurzacze z końcówkami pokrytymi jonami srebra, które niszczą szkodliwe drobnoustroje. Jednak nawet ten pogromca kurzu wymaga czasem kontroli czystości filtrów. W niektórych odkurzaczach stosowane są zmywalne filtry HEPA - kiedy ulegną zanieczyszczeniu wystarczy je umyć.
Dbając o czystość dużych sprzętów AGD, takich jak lodówka, pralka czy zmywarka pamiętajmy także, by co jakiś czas odsunąć urządzenia i wyczyścić zgromadzony pod nimi kurz. Jeśli to możliwe, należy następnie dosunąć sprzęt do samej ściany - tak, by nie pozostawały trudno dostępne szczeliny, gdzie będą zatrzymywać się zanieczyszczenia.
-
Do domu i na taras - efektowne donice do kompozycji i pojedynczych roślin. Już od 60 zł
-
Grille i paleniska do ogrodu. Ruszt z wędzarnią to hit!MATERIAŁ PROMOCYJNY
-
Ta kobieta ma nietypową pasję. "To jest bardzo wciągająca dyscyplina"MATERIAŁ PROMOCYJNY
-
Roboty kuchenne. Który model sprawdzi się najlepiej?MATERIAŁ PROMOCYJNY
-
Najlepsze sprzęty BOSCH do pracy w ogrodzie. Doskonała jakość, niezawodność i superceny!MATERIAŁ PROMOCYJNY
- Ta roślina z Afryki oczyszcza powietrze i zachwyca zielonymi liśćmi. Jak dbać o dracenę wonną?
- Zasadź tę roślinę teraz, a za parę tygodni będziesz się cieszyć najpiękniejszym ogrodem w okolicy!
- Kosztują nawet 4 zł, a pomogą rozprawić się z komarami w domu. 3 moskitiery z Lidla i Action
- Salon w tym stylu jest surowy, ale pełen uroku i charakteru. Przypomina wnętrza dawnych fabryk
- Zapach tego krzewu będzie wyczuwalny w całym ogrodzie. Zachwyca też śnieżnobiałymi kwiatami