Mata do ćwiczeń w domu - jak wybrać najlepszą?

Mata do ćwiczeń, jak sama jej nazwa wskazuje, służy do wykonywania na niej różnego rodzaju ćwiczeń. W swoim domu powinien mieć ją każdy miłośnik aktywności fizycznej, szczególnie tej wykonywanej we własnych czterech ścianach. W czasach, gdy bycie wysportowanym jest po prostu modne, mata do ćwiczeń to element wręcz obowiązkowy. Sprawdźcie, czym kierować się przy jej wybieraniu.

Cienka czy gruba mata do ćwiczeń - jaką matę do ćwiczeń wybrać?

Mata do ćwiczeń to przedmiot, który musi być przede wszystkim funkcjonalny. Jej głównym zadaniem jest zapewnienie komfortu osobie wykonującej trening. Jako, że w sklepach ze sprzętem sportowym znaleźć można różne rodzaje mat do ćwiczeń, trzeba wiedzieć czym kierować się przy ich poszukiwaniu, aby wybrać tę najwygodniejszą i przeznaczoną do wykonywanych przez nas ćwiczeń.

Wybór maty do ćwiczeń zależeć powinien przede wszystkim od rodzaju i intensywności wykonywanych ćwiczeń. Jeśli szukacie maty, która sprawdzi się zarówno podczas fitnessu, jak i jogi, powinniście wziąć pod uwagę takie kryteria, jak:

  • grubość – cienkie maty przeznaczone są do jogi, a grubsze do bardziej intensywnych treningów (uniwersalna mata nie powinna mieć więcej, niż 1 cm grubości),
  • rozmiar – mata do ćwiczeń powinna odpowiadać wzrostowi osoby ćwiczącej (najlepiej kupić taką, która jest dłuższa o kilka centymetrów),
  • materiał – dobra mata do ćwiczeń musi być elastyczna, aby można ją było z łatwością zwijać i rozwijać,
  • przyczepność – im wyższa, tym lepszą jakością odznacza się mata, warto szukać takiej z jodełkowym wzorem na zewnętrznej stronie (taka nie będzie się odwijała na bokach i mocno będzie trzymać się podłoża).

Mata do ćwiczeń w domuMata do ćwiczeń w domu fot. Bonami

Mata do ćwiczeń piankowa, czy mata do ćwiczeń kauczukowa?

Idealna mata do ćwiczeń to taka, która jest uniwersalna i praktyczna oraz wykonana z dobrego materiału, dzięki któremu będzie służyć nam przez lata. Jako, że ten element szybko się brudzi, warto wybrać model, który można prać w pralce.

W sklepach znaleźć można maty do ćwiczeń wykonane z różnych materiałów. Najpopularniejsze są te z PCV, piankowe i kauczukowe, które są rozwiązaniem najbardziej ekologicznym. Maty piankowe są dość cienkie, toteż poleca się je osobom ćwiczącym jogę i wykorzystującym ten produkt do ćwiczeń o niskiej intensywności. Do ćwiczeń fitnessowych lepiej kupić matę kauczukową lub tę z PCV.

Japońska mata do ćwiczeń – mata Tatami

Klasyczna mata do ćwiczeń to, bez względu na jej rodzaj, produkt przeznaczony do ćwiczeń typu fitness i stretching. Jednak istnieją też inne sporty uprawiane na macie, które wymagają specjalnych rozwiązań, także dotyczących podłoża. Przykładem mniej popularnej, ale często używanej, maty jest japońska mata do ćwiczeń, czyli Tatami.

Japońska mata do ćwiczeń stosowana jest w salach do treningu sztuk walki, takich jak judo, karate czy jiu-jitsu. Wykonana jest ona ze słomy ryżowej, a jej wierzchnia część jest wypleciona ze słomy trawy igusa.

Klasyczna mata do ćwiczeńKlasyczna mata do ćwiczeń fot. Tchibo

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.