Najbardziej trujące rośliny w Polsce. Uważaj możesz mieć je w swoim domu!

Choć są piękne i pachnące, to śmiertelnie niebezpieczne. Sprawdź, jakie rośliny mogą okazać się trujące. Część z nich może rosnąć obok Twojego domu.

Lato to okres w którym najwięcej podróżujemy i to właśnie wtedy powinniśmy zachować największą czujność. Ale w Polsce są również takie rośliny, które rosną tuż obok Twojego domu, a często nie zdajesz sobie sprawy z tego, że mogą być trujące. Sprawdź na jakie rośliny należy uważać:

1. Jaskier ostry

Pomimo letniego, żółtego i promiennego wyglądu, Jaskier ostry jest bardzo niebezpieczną rośliną. Kwiat ten kwitnie w maju i sierpniu i to właśnie wtedy możemy spotkać go na pobliskich łąkach. Jednak pod żadnym pozorem nie powinno się go zrywać, ponieważ kwiat ten działa drażniąco na skórę i wywołuje obrzmienia, zaczerwienienia, a nawet owrzodzenia. Co najważniejsze, roślina ta może także zahamować czynności układu nerwowego i spowodować uduszenie!

Jaskry w parku im. Kościuszki w RadomiuJaskry w parku im. Kościuszki w Radomiu Fot. Katarzyna Ludwińska

2. Konwalia majowa

Każdy z nas kocha zapach majowej konwalii, jednak nie każdy wie, że roślina ta jest silnie toksyczna. Przykładowo napicie się wody z wazonu, w którym stały konwalie byłoby śmiertelne. Najbardziej niebezpiczna jest dla małych dzieci. Chwila nieuwagi, a roślina ta może wywołać zaburzenia pracy serca, bóle głowy, omamy wzrokowe i ostrą reakcję układu pokarmowego. Z tego powodu należy unikać wszystkich kosmetyków, do których produkcji, zostały wykorzystane kwiaty konwalii.

KonwalieKonwalie Fot. pixabay.com/Mareefe

3. Pokrzyk wilcza jagoda

Ta śmiertelnie trująca roślina kwitnie w lipcu i kwietniu, a jej owocami są duże, czarne i błyszczące jagody o słodkim smaku, przez co bardzo często mylone są z jadalnymi, czarnymi jagodami. Jak zatem uniknąć pomyłki? Krzaki wilczej jagody są większe, dorastają do 2m, a krzewinki jadalnych borówek osiągają najczęściej 30 cm wysokości.

Pokrzyk Wilcza JagodaPokrzyk Wilcza Jagoda Fot. Iwona Burdzanowska / Agencja Wyborcza.pl

4. Barszcz Sosnowskiego

To bardzo toksyczna i niebezpieczna dla zdrowia ludzkiego roślina, której soki mające właściwości drażniące, powodują niebezpieczne oparzenia skóry. W Polsce największe skupiska barszczu Sosnowskiego znajdują się we wschodniej oraz centralnej części kraju (województwo mazowieckie i warmińsko-mazurskie).

Barszcz Sosnowskiego (zdjęcie ilustracyjne)Barszcz Sosnowskiego (zdjęcie ilustracyjne) Fot. Przemysław Skrzydło / Agencja Wyborcza.pl

5. Awokado

Nie zwykle popularne awokado, choć dla ludzkiego organizmu niesie wiele korzyści, dla naszych pupili może okazać się zabójcze. Zjedzenie przez zwierzę pestki awokado stanowi zagrożenie dla jego zdrowia, a nawet życia.

Plantacja awokado w MeksykuPlantacja awokado w Meksyku Fot. Shutterstock

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.