Pogotowie Czterech Kątów: wyjątkowo nieustawna kuchnia

Pani Magda ma kłopot z kuchnią: standardowe rozwiązania aranżacyjne się w niej nie sprawdzają, bowiem z uwagi na parapety i uskoki ścian, pomieszczenie to jest bardzo nieustawne.

Zmagam się z problemem od kilku lat. Parę dotychczasowych koncepcji kompletnie się nie sprawdziło. Chciałabym wybrać coś z mebelków IKEA (zawsze można dokupić kolejne lub wymienić na inne, systemy szuflad wysuwanych tez bardzo mi odpowiadają. Kuchnia użytkowana jest przez dwie osoby plus stolik (część jadalna). Liczę na pomoc. Oglądałam Państwa projekty i wydają mi się ciekawe. Niestety standardowe rozwiązania tu się nie sprawdzają - okna, kaloryfery, drzwi... Z wyposażenia mam lodówko-zamrażarkę 185x60 oraz zmywarkę sześćdziesiątkę.

Odpowiadają Izabella Bosiacka i Anna Pilch-Mikoda, projektantki z pracowni dekoratorka.pl:

  dekoratorka.pl dekoratorka.pl

W dzisiejszej poradzie dotyczącej mało ustawnej kuchni ze względu na liczbę okien (i parapetów), a także kilka uskoków ścian, mamy dla Pani Magdy trzy rozwiązania rozmieszczenia mebli kuchennych oraz sprzętów.

Szkic 1Szkic 1 dekoratorka.pl dekoratorka.pl

Rzut 1Rzut 1 dekoratorka.pl dekoratorka.pl

W pierwszej wersji proponujemy ciąg szafek kuchennych zaczynający się na ścianie po lewej stronie od wejścia do kuchni i biegnący w kształcie litery L, aż do okna vis a vis wejścia. Ponieważ na drodze tego idealnego ustawienia znajduje się okno i parapet, proponujemy usunięcie parapetu i przykrycie kaloryfera od góry poszerzonym w tym miejscu blatem z wmontowaną kratką, przez którą uchodzić będzie ciepłe powietrze z grzejnika. Na końcu zabudowy zaprojektowałyśmy blat, a nad nim opcjonalnie lustro odbijające wyjście na balkon lub np. półki na kubki itp. W tym miejscu również proponujemy dwie wiszące lampki. I tu proponujemy małą rewolucję, ponieważ na wolnej ścianie po prawej stronie zaprojektowałyśmy lodówkę (najlepiej zabudowaną) i szafkę tej samej wysokości. W związku z tym, że znajduje się tu uskok, szafka musiałaby zostać zrobiona na zamówienie. W tym ułożeniu w kuchni u pani Magdy będzie bardzo dużo miejsca na przechowywanie oraz sporo przestrzeni.

Szkic 2Szkic 2 dekoratorka.pl dekoratorka.pl

Rzut 2Rzut 2 dekoratorka.pl dekoratorka.pl

Wersja numer dwa to układ szafek, który wraz z półwyspą tworzy literę U. Wyspa może mniej lub bardziej wychodzić w głąb kuchni jednak tak, aby pozostało w miarę swobodne przejście na balkon. Wyspa to jednocześnie szafki na przechowywanie oraz miejsce, gdzie można zjeść małe co nieco oraz napić się porannej kawy. Tu również wiszące lampki nad blatem. W przypadku pierwszej i drugiej wersji oba miejsca do siedzenia są w zastępstwie stolika. W tej wersji zabudowa po lewej stronie rozpoczyna się od lodówki, na wolnej ścianie po prawej stronie proponujemy półki na różne, kuchenne różności.

Szkic 3Szkic 3 dekoratorka.pl dekoratorka.pl

Rzut 3Rzut 3 dekoratorka.pl dekoratorka.pl

Trzecia wersja to, podobnie jak w wersji drugiej, ciąg szafek zaczynający się po lewej stronie wejścia od lodówki, natomiast kończy się blatem i miejscem do siedzenia tak jak w wersji drugiej. Ponieważ zyskujemy tu więcej miejsca, w tym wypadku na wolnej ścianie po prawej stronie można sobie pozwolić na stojący ale węższy regał a nad nim półki.

Mamy nadzieję, że pomogłyśmy, choć byłyśmy w posiadaniu dość małej ilości informacji.

Jak wezwać nasze pogotowie?

To proste: wystarczy opisać problem, dołączyć zdjęcie wnętrza, którego rzecz dotyczy i całość wysłać tutaj: POGOTOWIE-CK@GAZETA.PL . My przekażemy sprawę dalej - w ręce fachowców, architektów wnętrz. Najciekawsze rozwiązania pokażemy w serwisie czterykaty.pl i na naszym profilu na Facebooku. Więcej o akcji przeczytacie TUTAJ >>

Więcej o: