Poradnik: jak wybrać i zainstalować włączniki i kontakty

Kontakty i gniazdka elektryczne - tutaj znajdziesz wszystko, co trzeba wiedzieć o tym jak je wybierać i instalować.

WŁĄCZNIKI (KONTAKTY)

Zazwyczaj są instalowane na wysokości ramienia dorosłej osoby (120-140 cm), jak najbliżej wejścia do pomieszczenia. Jeśli mamy lampę sufitową z kilkoma źródłami światła, warto zainstalować włączniki podwójne, umożliwiające oddzielne włączenie jednej lub więcej żarówek - zależnie od potrzeb.

GNIAZDKA ELEKTRYCZNE

Duże urządzenia AGD

Zmywarkę, kuchenkę mikrofalową, okap, piekarnik elektryczny, lodówkę podłącza się na stałe, każde do własnego gniazdka z uziemieniem. Gniazdko "obsługujące" urządzenie do zabudowy musi się znajdować na ścianie za sąsiednią szafką, od 30 do 50 centymetrów nad podłogą. W takiej szafce jest potrzebny  otwór ułatwiający dostęp do gniazdka.

Małe urządzenia AGD

Gniazdka elektryczne instaluje się nad blatem roboczym. Niektóre urządzenia używane na co dzień, jak choćby czajnik elektryczny i ekspres do kawy, zwykle są stale podłączone do prądu. Dlatego w miarę możliwości warto zamontować więcej gniazdek (najlepiej w tzw. ramce wielokrotnej), niż to wynika z aktualnych potrzeb, by po kupieniu kolejnego urządzenia, np. miksera czy radia, nie korzystać z rozgałęziacza. Na wyspie

Gniazdka najczęściej umieszcza się na blacie (modele nablatowe) lub na ściance wyspy.

WŁĄCZNIKI (KONTAKTY)

Zazwyczaj są instalowane na wysokości ramienia dorosłej osoby (120-140 cm), jak najbliżej wejścia do pomieszczenia. Jeśli mamy lampę sufitową z kilkoma źródłami światła, warto zainstalować włączniki podwójne, umożliwiające oddzielne włączenie jednej lub więcej żarówek - zależnie od potrzeb.

GNIAZDKA ELEKTRYCZNE

Do dużych urządzeń AGD. Zmywarkę, kuchenkę mikrofalową, okap, piekarnik elektryczny, lodówkę podłącza się na stałe, każde do własnego gniazdka z uziemieniem. Gniazdko "obsługujące" urządzenie do zabudowy musi się znajdować na ścianie za sąsiednią szafką, od 30 do 50 centymetrów nad podłogą. W takiej szafce jest potrzebny otwór ułatwiający dostęp do gniazdka.

Do małych urządzeń AGD. Gniazdka elektryczne instaluje się nad blatem roboczym. Niektóre urządzenia używane na co dzień, jak choćby czajnik elektryczny i ekspres do kawy, zwykle są stale podłączone do prądu. Dlatego w miarę możliwości warto zamontować więcej gniazdek (najlepiej w tzw. ramce wielokrotnej), niż to wynika z aktualnych potrzeb, by po kupieniu kolejnego urządzenia, np. miksera czy radia, nie korzystać z rozgałęziacza.

Na wyspie. Gniazdka najczęściej umieszcza się na blacie (modele nablatowe) lub na ściance wyspy.

ZADBAJ O BEZPIECZEŃSTWO!

Wybieraj wyłącznie produkty renomowanych firm, z pełną dokumentacją techniczną i znakiem CE (deklaracja zgodności z dyrektywami Unii Europejskiej). Nie próbuj zaoszczędzić, kupując tanie wyroby niewiadomego pochodzenia.

Gniazdka muszą mieć styk ochronny w postaci bolca lub dwóch styków (blaszek) umieszczonych po bokach - tzw. schüco.

W newralgicznych miejscach, np. przy zlewozmywaku, najlepiej zamontować gniazdka bryzgoszczelne - z klapką zabezpieczającą przed niespodziewanym rozpryskiem wody. Gniazdka te mają oznaczenie IP 44 (pierwsza cyfra określa szczelność przed pyłem, druga - wodoszczelność).

W domu, w którym są dzieci, warto zainwestować w gniazdka ze specjalnymi osłonami, które nie pozwolą maluchom włożyć np. palca czy drucika w otwory przeznaczone na wtyczkę.

WAŻNE Urządzenia elektryczne mają dużą moc, aby więc bezawaryjnie korzystać z kilku jednocześnie, instalacja musi być wykonana z przewodów o odpowiednio dużym przekroju żył i wyposażona w bezpieczniki dobrane do obciążenia.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.